Hemsworth Architecture Kanada'da Sürdürülebilir Masif Ahşap Fabrikası İnşa Etti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kanadalı stüdyo Hemsworth Architecture, British Colombia'nın Squamish Vadisi'nde yer alan, dikey sedir çıtalarla kaplanmış bir masif ahşap fabrikasını tamamladı. Hemsworth Architecture 2021 yılında Vancouver civarındaki bölgede Leon Lebeniste Fine Furnishings & Architectural Woodworking için 2.700 m2'lik bir sanayi tesisi kurdu. Stüdyo doğal çevreyi tamamlayan endüstriyel bir yapı oluşturmayı amaçladı.

Müdür John Hemsworth "Genellikle endüstriyel yapılar etraflarından ve sosyal dokudan kopuk, izole edilmiş kara kutular olarak görülür." dedi. "Buna karşın sürdürülebilir mimari Leon Lebeniste tesisi sürdürülebilir malzemelerin kullanımına ağırlık vererek, cadde boyunca geniş bir cam alanı kullanarak ve ortak bir yeşil çatı ve güverteye sahip olarak bu geleneğe karşı çıkıyor. Bu ilk tasarım kararları yapıyı ve içinde yaşayanları güzel Squamish Vadisi'ne dahil etmeye hizmet ederek, alanla ve daha geniş bir toplulukla kuvvetli bir ilişki duygusunu destekliyor." 

Hemsworth Architecture Kanada'da Sürdürülebilir Masif Ahşap Fabrikası İnşa Etti

Topluluk özel metal panellerle bölünmüş, üretim katı boyunca tavandan tabana camlar sayesinde tesisin iç işleyişini tam olarak görebiliyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden üç katlı bina malzemenin dayanıklılığını artırmak ve bakımı en aza indirmek için doğal bir koruyucu ile işlenmiş, dikey kırmızı sedir çıtalarla kaplanmış. Hemen hemen dikdörtgen şeklindeki yapı, masif ahşap CLT panelleri destekleyen glulam direk ve kiriş sütunlar ile zemin ve çatı için beton levhalar kullanılarak inşa edilmiş. Masif ahşap yapı yer yer açıkta bırakılmış ve sıcak bir atmosfer yaratmak için diğer yerlerde kontrplak kaplama ile kaplanmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Hemsworth Architecture Kanada'da Sürdürülebilir Masif Ahşap Fabrikası İnşa Etti

Üretim katına 5 eksenli freze makinesi, özel kaplama üretimi ve klasik freze düzeni ve montaj bölümü de aralarında olmak üzere makineler için alan sağlamak üzere yüksek bir tavan yerleştirildi. Leon Lebeniste ile iş birliği içinde yapılan ana merdiven, yapının merkezi omurgası olarak işlev görüyor ve ofisleri, mutfağı, ortak alanları ve üretim katına bakan asma kata çıkıyor. Hemsworth "Tasarım süreci teknolojik olarak yönlendirilse bile yine de direkt bir bağlantıya ve atölyede neler olup bittiğine erişmeye ihtiyacınız var." diye açıklıyor.

Hemsworth Architecture Kanada'da Sürdürülebilir Masif Ahşap Fabrikası İnşa Etti

Üçüncü kat küçük işletme kuluçka programı vasıtasıyla diğer yerel üreticilerle paylaşılabilecek daha fazla endüstriyel ve ofis alanından meydana gelir. En üst katın köşesi arkaya doğru çekilerek çatı katında avlusu olan bir kafe alanı ve ötesindeki dağlara bakan, yerel bitki örtüsüyle ekilmiş canlı bir yeşil çatı oluşturuyor. Sürdürülebilir mimari proje genelindeki ahşap British Columbia'daki sürdürülebilir odaklı imalatçılardan tedarik edilmiş ve diğer yerel endüstriyel yapılara oranla projedeki somutlaştırılmış karbonu azaltmış. Ahşap yapı aynı zamanda sismik dayanıklılık sağlar ve Squamish Vadisi'nin ahşap tarihine saygı gösterir.

Daha önce Hemsworth Architecture Pemberton, British Columbia'da prefabrik unsurlar içeren tamamen ahşap bir Passivhaus fabrikasını tamamlamıştı. Ülkenin diğer ucunda Quebec'te, Atelier Guy da bir ahşap üretim tesisi için masif ahşap bir yapı inşa etti.

Hemsworth Architecture Kanada'da Sürdürülebilir Masif Ahşap Fabrikası İnşa Etti

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)