Henley Halebrown Eski Sanayi Binasını İş Yerine Dönüştürüyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
98-100 De Beauvoir Road, Londra'nın merkezinde ağırlıklı olarak konutların bulunduğu bir mahalle olan Hackney'deki De Beauvoir Town'da yer alan sofistike bir uyarlanabilir yeniden kullanım projesi. Londra merkezli mimarlık stüdyosu Henley Halebrown, proje için yaptığı tasarımda, on dokuzuncu yüzyılda inşa edilen 2.500 m²'lik endüstriyel bir binayı, yeni ortaya çıkan yerel yaratıcılara yönelik kampüs benzeri bir stüdyo çalışma alanları koleksiyonuna dönüştürdü.

Henley Halebrown Eski Sanayi Binasını İş Yerine Dönüştürüyor

Bu güçlendirme projesi, tuğla, ahşap, dökme demir ve yerinde beton çerçeveye yeni bir hayat vererek mevcut dokunun ve somutlaştırılmış enerjinin çoğunu korudu. Orijinal zanaat temelli, düşük teknolojili inşa teknikleri vurgulanırken, yeni mimari unsurlar da buna uygun olarak tasarlandı: az bakımla dayanacak şekilde sadeleştirilmiş ve sağlam, aynı zamanda yapı geleneklerinin kalıcı niteliklerinin çağdaş mimariye nasıl aktarılabileceğini gösteriyor.

Henley Halebrown Eski Sanayi Binasını İş Yerine Dönüştürüyor

Henley Halebrown, kullanıcıları etkileşime girmeye ve birbirleriyle tanışmaya teşvik etmek için sosyal alanların dahil edilmesini vurguladı. Bu nedenle yeniden yapılanma, iyi havalandırılan ortak alanlar, ortak dış mekanlar ve geniş dış sirkülasyonu içeriyor. Sokaktan uzaklaştırılan bir çift iç içe geçmiş avlu, sessiz açık hava odaları gibi işlev görüyor. Duvarları orijinal pembe fletton tuğla ile kaplanmış ve zeminleri fırçalanmış pembe betondan yapılmış. Büyük avluda, tek sıra çelik kolonlar üzerinde dengelenen bir sundurma, yaşanabilir yeni bir eşik ve çatı seviyesinde programa alternatif bir giriş ve çıkış yolu oluşturuyor.

Henley Halebrown Eski Sanayi Binasını İş Yerine Dönüştürüyor

Merdivenlerin tasarımına özellikle dikkat edilmiş ve mimari bir özellik kazandırılmış. Bir örnekte, orijinal ahşap zeminlerde açılan bir dizi kesikten yeni bir merdiven yerleştirildi. İçbükey ve dışbükey kesiklerin şekilleri ve konumları farklılık göstermekte olup, bu kesiklere çelik bir merdiven monte edilmiş. Zemin kattan yukarı doğru bakıldığında, doğal ışıkla vurgulanan karmaşık bir kiriş ve döşeme tahtası kolajı görülür.

Henley Halebrown Eski Sanayi Binasını İş Yerine Dönüştürüyor

Her iki binaya eklenen en ilginç alanlar yeni çatı katında yer alıyor. Bir binada, yeni bir camlı çelik ve ahşap yapı, prekast beyaz beton bir sundurma ile batıdaki alçak güneşten korunur. Diğerinde ise ilave bir çatı pavyonu dar bir avluyu çerçeveliyor. Burada tekrar eden ve birbirine bağlı eğimli hacimler açıkta bırakılmış ahşap bir yapıya sahip. Henley Halebrown'da müdür olan Simon Henley, "Formlar fototropik, güneydeki yüksek güneşe doğru yükseliyorlar. Bireysel çatı formları içeride, aksi takdirde açık bir plan olacak olan şeyi mekânsallaştırıyor ve insanileştiriyor. Her bir çatı ve tavan penceresi mekana ölçek kazandırıyor."  dedi. Henley'e göre, stüdyoların duvarları ve çatıları, formları homojenleştirmek ve monolitik hale getirmek ve mevcut tuğla binalarla kontrast oluşturmak için dıştan siyah bir EPDM kauçukla kaplandı.

Henley Halebrown Eski Sanayi Binasını İş Yerine Dönüştürüyor

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)