Henning Larsen'in Yapı Endüstrisinde Karbonu Anlattığı Sergisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Henning Larsen yapı endüstrisinin çevresel etkisini ele almak için Berlin'deki Aedes Architecture Forum'da "Ayak İzimizi Değiştirmek" sergisini sunuyor. Etkinlik tasarladığı projeler ve yürüttüğü araştırmalarla ofisin daha arzu edilir bir geleceğe doğru ilerlemek için attığı küçük ama ölçeklenebilir adımları gözler önüne seriyor. Sergi ziyaretçileri diyaloga katılmaya, önerilen çözümler ve girişimler hakkında eleştirel düşünmeye ve daha iyi sonuçlar arayışında zor sorular sormaya davet eden ilgi çekici bir etkinlik olmayı hedefliyor. Sergi 22 Mart 2023 tarihine kadar ziyarete açık. Henning Larsen ayrıca 22 Şubat - 14 Mart tarihleri arasında Aedes Architecture Forum'da bir dizi panel tartışmasına ev sahipliği yapacak.

Sergi iki bölüme ayrılmış; "Paylaş" ve "Keşfet”. Sergi şeffaf ve açık kaynak olma çabasıyla mimari tasarım süreci için mevcut yeni araç ve malzemeleri sergiliyor ve araştırıyor. Henning Larsen'in ahşap ve biyo bazlı materyal yayını "Plant a Seed" sergileniyor ve "Karbonu Kutudan Çıkarma Katalogu" ücretsiz olarak indirilebiliyor. Toplanan materyaller, Environmental Product Declarations'dan (EPD'LER) karmaşık verileri kolayca anlaşılabilir bir şekilde sunar.

"Paylaş" odası, yapı malzemelerinde somutlaştırılmış karbonu hesaplamak için bilgi ve araçlar hakkında bir giriş dersi sağlar. "Karbonu Kutudan Çıkarma" enstalasyonu, ziyaretçileri inşaat endüstrisinde kullanılan malzemeleri ve ayak izlerini anlamalarına yardımcı olmak için bir karbon kutusuna girmeye davet eder. Ziyaretçiler sergilenen materyalleri iyiden kötüye düzenleyerek 'karbonu kutudan çıkarma' atölyesine de katılabilirler çünkü büyük bir etkileşimli tablo iş birliği ve tartışma ortamı sağlar.

"Keşfet" bölümü ahşap, saman, deniz otu, miselyum, yeniden kullanılmış tuğlalar, düşük karbonlu beton ve kil gibi biyo bazlı malzemelerin pratik kullanımını sunar. Ayrıca demonte tasarım, 3D baskı ve iç mekan iklimi gibi temaları da ele alıyor. Etkileşim için mevcut dijital araçlar arasında Urban DeCarb uygulaması kullanıcıların karbon etkisini kentsel ölçekte hesaplamasını sağlar. 

"Yıllardır tüm gücümüzle çalıştık, estetiğe çok odaklandık ve şimdi çalışma şeklimizi yeniden gözden geçiriyor ve yeniden düşünüyoruz. Sürdürülebilirlik tasarımın ana itici gücü haline geldikçe sektörümüzün yapı taşları değişiyor. Ancak endüstrimizin büyük çevresel etkisini yeniden şekillendirirken öğrenecek ve öğrenemeyeceğimiz çok şey var." Louis Becker, Küresel Tasarım Müdürü, Henning Larsen

1980 yılında Avrupa'nın ilk özel mimarlık galerisi olarak kurulan Aedes Architecture Forum yapılı çevre, çağdaş mimari ve kentsel tasarımla ilgili kamusal söylemi teşvik etmek için bir platform olan bağımsız bir kurum ve sergidir. Aedes 40. yıl dönümünü kutlamak için kadınların güçlendirilmesinden sürdürülebilirliğe ve dünyadaki vizyoner kavramlara kadar Aedes'in ele aldığı çok çeşitli konuları araştıran 'Postmodernizmden Dijital Çağa' başlıklı retrospektif bir foruma ev sahipliği yaptı. 2022'de Dorte Mandrup gelecek için sürdürülebilir çözümler yaratmada bağlamın rolünü araştırmak için PLACE sergisini açtı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)