Her Ülkede “Dijital Göçebe Yarışı" Hızlandı

Dünyada sayıları pandemi ile birlikte bir anda 40 milyonu aşan ‘dijital göçebeler’ için ülkeler ‘kapma’ yarışına başladı. 25’ten fazla ülke, vergi ve oturum teşviği açıkladı. 30’a yakın ülke de vizelerinde bu tür teşvikle güncelleme peşinde. GİGDER Başkanı Faruk Akbal, bu yarışta Türkiye’nin de geride kalmamasını istiyor: “Her türlü doğrudan yatırım adına bu kitleyi çekmek değerli. Nitekim dijital göçebeler yılda ortalama 119 bin 400 dolar kazanıyor.” dedi.

Dünyada sayıları pandemi ile birlikte bir anda 40 milyonu aşan ‘dijital göçebeler’ ülkeler için ‘önemli’ gelir kapısı olarak görülmeye başladı. 25’ten fazla ülke, vergi ve oturum avantajları ile 40 milyon ‘paralı’ göçmeni çekmek için yarışa girdi. Bu yarışa Türkiye’nin de girmesi gerektiğine vurgu yapan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, “Dünyada çalışma veya öğrenci vizesi olana oturum izni veriliyordu. Şimdi dijital göçmenlerle birlikte hükümetlerin paketleri de her geçen ay daha cazip hale gelmeye başladı. Bizde ise dijital göçmenlere yönelik henüz bir aksiyon yok. Bu konuları düzenlemek ve dünya ile yabancıya konut satışında girdiğimiz gibi dijital göçebeler konusunda da yarışa girmemiz gerekiyor.” dedi. Son araştırmaya göre dijital göçebelerin yılda ortalama 119 bin 400 dolar kazandığına dikkat çeken GİGDER Başkanı Akbal, “Dijital göçebelerin yüzde 80'i 3 ila 9 ay arasında bir yerde kalıyorlar ve yüzde 61’i evli. Bu kitleyi çekersek sadece harcama yapmalarını sağlamayız aynı zamanda cennet vatanımızda başta gayrimenkul olmak üzere pek çok alanda yatırım yapmalarını da sağlarız. Doğrudan yatırıma bu açıdan da bakmak faydalı olacaktır.” dedi. “Konut stoğumuzu pazarlamak ve teşviklerle bunu desteklemek ülkeye doğrudan yatırım getirmek adına da önemli bir hamle olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

‘2035’te sayı 1 milyarı bulabilir’

Dijital göçebeler üzerine akademik araştırmalar gerçekleştiren Finlandiya’daki Eastern Üniversitesi’nden araştırmacı Olga Hannonen, MBO Partners’ın 2021 araştırmasından bir örnek vererek dünyadaki hızlı artışa dikkat çekti: “Amerika’da 15,5 milyon çalışan kendini dijital göçmen olarak tanımladı 2021’de. Bu 2020’ye kıyasla yüzde 42, 2019’a kıyasla yüzde 112 artış anlamına geliyordu. Yine dijital göçebeler listesinin kurucusu Pieter Levels, 2015’te 2035 için dijital göçebe sayısının 1 milyarı aşacağı varsayımında bulunmuştu. Tam da bu sebeplerle ülkeler dijital göçebe vizesi yarışın girdi. Estonya 2020'de buna öncülük ediyordu, şimdi birçok ülke takip ediyor. Vize programları arasındaki en büyük farklardan biri, vizenin 1. maliyeti ve başvuru için uygun olan 2. minimum gelir eşiği. En uygun fiyatlı dijital göçebe vize destinasyonlarından biri Portekiz, ancak Portekiz'in kendi başına bir dijital göçebe vizesi olmamasına rağmen, bu bir serbest meslek vizesi veya bağımsız bir işçi vizesi. Gran Canaria'nın bir video yarışması olduğunu hatırlıyorum, ayrıca Madeira'nın dijital göçebe köyü kampanyası var.

İŞTE BAZI ÜLKELERİN DİJİTAL VİZE KAMPANYALARI

Ülke                Gelir                Dijital Göçmen Vize Süresi

Antigua and Barbuda        50.000 dolar (yıllık)        2 yıl

Arjantin            Şart değil            6 ay + 6 ay

Bahamalar            Kazanç belgesi            1+3 yıl

Brezilya            1.500 dolar/ay        1 yıl, her yıl yenileme

Kosta Rika            3.000 dolar/ay        1 yıl, her yıl yenileme

Hırvatistan            2.400 dolar/ay        1 yıl, yeni başvuru

Estonya            3.700 dolar/ay        1 yıl, yeni başvuru

Gürcistan            2.000 dolar/ay        1 yıl, yeni başvuru

Yunanistan            3.700 dolar/ay        1+3 yıl 

Macaristan            2.000 dolar/ay        1 yıl, her yıl yenileme

İzlanda                7.700 dolar/ay        6 ay, yeni başvuru

Malta                2.700 dolar/ay        1 yıl, her yıl yenileme

Romanya            4.000 dolar/ay        6 ay, her dönem yenileme

Şeyseller            Kazanç Belgesi        1 yıl, her yıl yenileme

Sri Lanka            Kazanç Belgesi        1 yıl, her yıl yenileme

BAE                3.500 dolar/ay        1 yıl, her yıl yenileme

Dubai                5.000 dolar/ay        1 yıl, yeni başvuru


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)