Hieronymus Bosch'un Dünyevi Zevkler Bahçesi Dijital Bir Sergiye Dönüşüyor


Sanata en ufak bir ilgisi olan herkes tarafından bilinen The Garden of Earthly Delights, bir hikâye anlatımı şaheserinden başka bir şey değil. Yağlıboya resim tarzında olan eserin titiz detayları dikkat çekicidir. Resim, antropoloji tarzında, insan tarihindeki ikilemin, şehvetin cazibesi ve onun birçok hoşgörüsü olduğu bir zamanı anlatır. Psikoloji tarzında, bize sürekli mücadelemizi, bedenin zihnin disiplini üzerindeki çekişini anlatır.

Dijital Sanat Nedir?
Colección SOLO'nun sanat eserleriyle Dünyevi Zevkler Bahçesi

1950 civarında Hollanda'da doğan Hollandalı sanatçı Hieronymus Bosch, ressam bir aileden geliyordu. Bosch, kariyeri boyunca vitray, pirinç işçiliği ve nakışla uğraştı. Dünyevi Zevkler Bahçesi, ünlü ve hayatta kalan en büyük eseridir. Üç panelli yağlı boya, 15. yüzyılın son on yılında hazırlanmıştır, ancak yüzyıllar boyunca geçerli olan gerçeği de içinde barındırmaktadır. 21. yüzyılda bugün, kendimizi hala aynı ikilemde kapana kısılmış bulmuyor muyuz? Aynı dünyevi, tensel, maddi zevklere yenik düşen atalarımızın gibi, bizde bu tablonun içinde kapana kısılmış durumda değil miyiz? Matadero Madrid ve Colección SOLO, Bosch'un yaratıcılığından ilham alan çeşitli sanatçıların eserlerini bir araya getirerek, bu sanat eserine saygılarını sunmak için bir araya geliyor. 7 Ekim 2021'de halka açılan sergi, 27 Şubat 2022'ye kadar görülebilir. Colección SOLO'nun kurucu ortağı David Cantolla, STIR ile vitrin hakkında konuşuyor.

Tasarım Süreci

Colección SOLO'nun eserleri aracılığıyla The Garden Of Earthly Delights'a uzanan yolculuk, SOLO'nun kurucuları, Ana Gervas ve David Cantolla, tarafından, resmin SMACK adlı Hollandalı bir kolektif tarafından yapılan çağdaş, dijital bir yorumla karşılaşmasıyla başladı. Cantolla bize şunları söylüyor: “Resmi satın aldık ve orijinal triptikte Cennet ve Cehennem’e karşılık gelen sol ve sağ panelleri geliştirmeleri için Hollanda'da SMACK adlı bir grup olan sanatçılarla iş birliği yaptık. Sonuç, gördüğünüz üzere dijital triptik SPECULUM oldu."

The Garden of Earthly Delights/ Dünyevi Zevkler Bahçesi
SPEKULUM: Cehennem, 2019, dijital triptik, SMACK

"Proje, SMACK'ten bu iki paneli alarak başladı. Bu süreçte kendimizi diğer sanatçılara Bosch'un orijinal çalışmasına ilişkin kişisel vizyonlarının ne olduğunu sorarken bulduk. Sonunda, Bosch'un başyapıtından ilham alan bu parçayı tasarladık. Bu Tasarım, şimdi Matadero Madrid'de sergileniyor.”

Enstalasyon Örnekleri
Umbráfono II , 2021, demir, pirinç, alüminyum, elektrolitik kaplama, ahşap, Enrique del Castillo

Dijital Sanat
Sergi, Filip Custic, Miao Xiaochun, Luesita ve Cassie McQuater dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından on beş sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Sergilenen çalışmaların bir kısmı mevcut çalışmalar olsa da, çoğu SOLO tarafından bu proje için özel olarak tasarlandı. Cantolla küratörlük sürecini şöyle anlatıyor: “Yapıtların seçimindeki kriterler iki ana fikre cevap veriyordu: Birincisi, çok farklı kültürlerden ve çok farklı tekniklerle çalışan sanatçılar tarafından triptiklerin çağdaş bir vizyonunu sağlamak. Diğeri ise çizgi roman , manga, video oyunları , elektronik müzik , grafiti, 3D animasyon ,AI-sanat ve NFT'ler . ”

Dijital Sanat Örnekleri
Microcosm, 2008, dokuz panelli dijital C-print enstalasyonu, Miao Xiaochun
NFT ve Dijital Sanat
El Jardín de las Delicias, 2020, seramik, sırlı çanak çömlek, kumaş, Luesita

Sanatçının orijinal sanat eserine tepkisi bir spektrum olarak görülebilir. Çalışmanın birçok katmanı, çağdaş sanatçıların ondan türetmelerine ve seçtikleri herhangi bir boyutta oynamalarına izin veriyordu. Örneğin, Enrique del Castillo, Umbráfono II (2021) başlıklı sağlam bir sanat eseriyle yanıt vermeyi seçerken, Xiaochun çalışmayı çok benzer bir şekilde kopyalamayı seçti. Xiaochun, çağdaş endüstriye ve antroposene kara mizahi bir bakışla dijital olarak işlenmiş dokuz panel yarattı.

Dijital Sanat Eserleri
Angela'nın sel , 2020, video, Cassie McQuarter

Çalışmaya daha yakından bakıldığında, büyük boy enjeksiyon iğneleri, plastik şişeler ve teneke kutularla çılgına dönen insan figürleri görülüyor. Matadero Madrid'deki sanat sergisi, izleyiciyi, Bosch'un triptiğinin ilk kez tasarlandığı, cinsel aktivitenin ve cinselliğin kilise tarafından bastırıldığı bir zamanı düşünmeye ve bugün 21. yüzyılın şeytanları olarak görülenlerle karşılaştırmaya davet ediyor. En favori eser, bir heykel olan Luesita'nın El Jardín de las Delicias (2020) hafif belirsiz ve gerçeküstü bir estetikle seramikten yapılmıştır. Sergi genel olarak, izleyicinin çeşitli materyallerin, anlatıların, yorumların ve görsel dillerin keyfini çıkarmasını amaçlar. Gördüğünüz üzere, 15. yüzyıl sanat eserleri hem felsefi hem de yaratıcı pratik için bir kanal işlevi görerek, düşünceye besin sağlamaya devam ediyor.

Yapay Zeka ve Sanat
Homo-? , 2019, tuval üzerine video projeksiyonu, Filip Custic

15. Yüzyıl Eseri 21. Yüzyılı Yansıtıyor

Cantolla neden Bosch'un çalışmalarının günümüzde geçerliliğini sürdürdüğünü anlatıyor: “Bu sanat sergisinin amaçlarından biri, The Garden of Earthly Delights'ın zengin görüntülerini ve kalıcı cazibesini kutlamaktır. Bosch'un zamanında, orijinal kitap, “prenslerin aynası” olarak adlandırılan edebi türe yakın, iyi, ahlaki davranış için bir tür rehber olabiliyor. Ayrıca bu kitap, konuşmalar ve düşünceler için bir “tetikleyici” rol de izleyebiliyor. Örneğin kitap, izleyicileri aralarında bir iletişim kurmaya davet ediyor. Daha sonra 1920'lerin sonlarında tarihçiler ve eleştirmenler Bosch'un sürrealizmin öncüsü olduğunu iddia ettiler. Dali, Max Ernst veya Miro Flaman sanatçıya bu konuda atıfta bulundu. Bugün, beş yüzyıl sonra bu sergide gördüğümüz gibi, Bosch, çağdaş yaratıcılar için bir ilham kaynağı olmaya ve halkı büyülemeye devam ediyor.

Dijital Enstalasyon Örnekleri
Dünyevi Zevkler Bahçesi, 1503–1515, meşe paneller üzerine yağlı boya, Hieronymus Bosch

Dünyevi Zevkler Bahçesi yüzlerce hikâyenin aynı anda oynandığı bir tablodur. Bize kim olduğumuzun bir aynasını sunan bu tablo, aynı zamanda bugün bile toplumu tasvir edebiliyor."

İzleyicinin sergideki deneyimlerinden beklentilerini özetleyen Cantolla, “Asıl amaç kesinlikle ziyaretçinin hayal gücünü harekete geçiren, düşünmeyi teşvik eden ve Bosch'un amaçladığı bazı analizlerin gösterdiği gibi, farklı sohbet temaları açan bir deneyim yaratmak. Halkı zamansız bir başyapıtı yeniden ziyaret etmeye ve aynı zamanda günümüz sanatçıları tarafından kullanılan görsel dillerin ve yaratıcı araçların çeşitliliğinin keyfini çıkarmaya davet ediyoruz.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)