Holcim ve Norman Foster Vakfı Venedik Mimarlık Bienali'nde Sürdürülebilir Projesini Tanıttı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Venedik'teki 18. Mimarlık Bienali dolayısıyla Holcim ve Norman Foster Vakfı, Essential Homes Research Project'in açılışını yapıyor. Konut konsepti Norman Foster tarafından, yıllarca geçici yerleşim yerlerinde yaşamaya alışmış yerinden edilmiş toplumlar için gerekli güvenlik, konfor ve refah ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış.

Norman Foster Vakfı Başkanı Norman Foster "Dünyamızın en savunmasız kesimleri de dahil olmak üzere herkesin insana yakışır yaşam koşullarına erişebilmesini nasıl sağlayabiliriz? Venedik Bienali sırasında Holcim ile iş birliği içinde birkaç ay süren hummalı bir çalışmanın sonucu olan bu fikir üzerine devam eden çalışmalarımızı sergiliyoruz."

Holcim konut prototipini birtakım sürdürülebilir bina çözümleri ile gerçekleştirerek enerji verimli, düşük karbonlu ve döngüsel hale getirmiş ve herkes için sürdürülebilir bir modelin mümkün olduğunu göstermiş. 

Essential Homes Research Project

Doğal veya insan kaynaklı afetler nedeniyle yerlerinden edilen insanlar için tasarlanan evler, inşaat sürecini hızlandırmak için yerinde inşa edilebilirken, geçici barınaklara dayanıklı bir alternatif sunar. Tasarlanan prototip son derece sürdürülebilirdir ve geleneksel binalara göre %70 daha az karbon yayar. Çeşitli Holcim sürdürülebilir yapı çözümlerini içeren düşük karbonlu, enerji tasarruflu ve döngüsel bir yapı.

Essential Homes Research Project

Materyalite ve işlevsellik açısından sürdürülebilir mimari Essential Home, dış kabuk işlevi gören ve fiziksel güvenlik sağlayan düşük karbonlu rulo beton levhaların kullanımı gibi çeşitli unsurlardan oluşur. 

Essential Homes Research Project

Evleri birbirine bağlamak için ECOPact düşük karbonlu beton kullanılarak geçirgen yollar inşa edilmiş. Bu yollar sadece hareket etmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ışık emen agregaları da içerir. Bu agregalar geceleri doğal ışığı yansıtarak enerji kullanımını ve ışık kaynaklı kirliliği en aza indirir.

Essential Homes Research Project

Sürdürülebilir mimari örneklerden konutlarda termal konforu sağlamak için enerji tasarruflu yalıtım sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde enerji tüketimini en aza indirirken etkin yalıtım imkanı sağlayan Elevate plakalar ve düşük karbonlu Airium köpük kullanılır. Ayrıca Holcim'in ECOCycle® programı döngüsel inşaat yöntemlerini destekler. Bu program Essential Home için hava koşullarına dayanıklı bir temel oluşturmak üzere geri dönüştürülmüş inşaat moloz malzemelerinin kullanılmasını kapsar. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Essential Homes Research Project

Holcim Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jan Jenisch "Bu iş birliğinden doğacak etkiden dolayı çok heyecanlıyım. Düşük karbonlu, enerji tasarruflu ve döngüsel inşa çözümlerimizden bazılarıyla inşa edilen temel konutlara imkan tanıyarak sürdürülebilir binaların herkes için nasıl mümkün olabileceğini gösteriyor." dedi. 

Essential Homes Research Project

Sürdürülebilir mimari projelerden Essential Home ayrıca modülerlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Kullanım ömrünün sonunda, konutun her bir bileşeni kolayca demonte edilebilir ve yeniden kullanılabilir ya da geri dönüştürülebilir. Bu yüzden hem insanlara hem de çevreye fayda sağlayan bir gelecek yaratmak için Essential Homes Research Project, sürdürülebilir yapıların herkes için ulaşılabilir hale getirilmesi konusunda temel bir tartışma başlatır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)