İç Mekanları Daha Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin Neler Yapılabilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İç tasarımda ve tasarımın diğer birçok alanında sürdürülemez olmak çok daha kolaydır. Bir odayı özel tasarlamak veya geliştirmek, genellikle ikinci el malzemeleri satın almaktan veya döngüsel ekonomi hakkında endişelenmekten daha az zaman ve araştırma gerektirir. Ancak inşaat ve dekorasyon sektörü faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etkilerini artık göz ardı edemez.

CNN İklim Değişikliği Forumu tarafından hazırlanan rapora göre, karbon emisyonlarının ilk üç kaynağı şehirlerden, arabalardan ve yapılardan kaynaklıdır. Ulaşım için yaktığımız benzin, binaların inşası için endüstriyel faaliyetler (örneğin çimento fabrikaları) ve evlerimizde enerji üretmek için termoelektrik enerji… Ne yazık ki bu emisyonlar her yıl %1,5 artarken inşaat alanı ise %2,3 yıllık oranında arttı. Acil önlem alınmazsa inşaat sektörünün karbon ayak izinin 2050 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor.

İkinci El Mobilya

İç Mekanları Daha Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin Neler Yapılabilir?

ABD Çevre Koruma Ajansı araştırmasına göre, Amerikalılar her yıl 12 milyon ton mobilyayı çöpe atıyor. Bu parçaların birçoğu birden fazla farklı malzemeden yapılmış, bu nedenle çok azı geri dönüştürülmüş.Yenilerini yapmak yerine bu mobilyaları kullanmaya ne demeli?

İkinci el mobilya niş pazarı, yenilenmiş veya yenilenmemiş ikinci el mobilya satan küçük işletmelerle birlikte büyüyor. IKEA gibi büyük şirketler, mağazalarında kullanılan ürünleri yenilemek ve yeniden satmak için programlar oluşturdu. Uzmanlar, ikinci el mobilya pazarının 2025 yılına kadar 16,6 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Çevre dostu ve sürdürülebilir iç mekanlara odaklanan A Design Storie'nin İç Mimarı Alicia Storie için ikinci el eşyaları kullanmak ilk başta göz korkutucu görünebilir, ancak başarının nerede bulunabileceğini bilmeye bağlıdır diyor.  İç mekan projeleri için mobilyaların çoğunun mobilya depolarından, hurdalıklardan ve müzayedelerden geldiğini söylüyor. Storie, mobilyada hasar görmüş parçalar için yerel restoratörler ve ileri dönüştürücülerle çalıştıklarını açıklıyor.

Storie'nin yaygın olarak bildirdiği bir başka yanılgı da ikinci el mobilyalarla odaların planlanamayacağıdır. Gerçekten de kaynak süreci başlamadan önce bir projenin nasıl görüneceğini tam olarak tahmin etmek zordur. Ancak bir müşteriye çok ayrıntılı planlar vermenin hala mümkün olduğunu söylüyor.

Malzemeler ve Ürünler

İç Mekanları Daha Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin Neler Yapılabilir?

İkinci el mobilyalar tasarımcıların iç mekan projelerini daha çevre dostu hale getirmelerinin tek yolu değildir. Rockwell Group'un Ortağı Sean Sullivan, Design Week ile yaptığı bir röportajda, sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde tedarik edilen malzemelerin kullanılmasının, mekanın iklim değişikliği üzerindeki etkisini en aza indirmenin bir yolu olduğunu söyledi.

Sullivan, Rockwell'in en son projesi olan Hotel Toronto için ekibin "ahşap, dalgaların karaya attığı odun, yerel kireç taşı ve yerel bitkiler dahil olmak üzere mevcut yapısal ve geri kazanılmış malzemeleri" kullandığını söylüyor. Bunlar yatak odalarından restoranlara, resepsiyonlara ve diğer ortak alanlara kadar binanın iç kısmında kullanıldı.

Böyle bir ortaklık yerel ahşap işleme stüdyosu Just Be Woodsy ile oldu. Sullivan, şirketin Toronto bölgesinde düşen ağaçları toplama ve kurtarma konusunda kendine has haklara sahip olduğunu söyledi. Bu malzemeler proje için ahşap mobilyalar ve mobilya parçaları haline getirildi.

Sanayi Atıkları

İç Mekanları Daha Sürdürülebilir Hale Getirmek İçin Neler Yapılabilir?

Bazı tasarımcıların sürdürülemez iç tasarım uygulamalarına meydan okumasının bir başka yolu da atık akışını durdurmaktır. Londra merkezli tasarım stüdyosu GoodWaste'in Selfridges mağazasıyla yakın zamanda yaptığı iş birliği, normalde çöp olarak kabul edeceğimiz malzemelerin önemli kaynaklar olabileceğini kanıtlıyor.

GoodWaste Kurucu Ortağı Rafael El Baz'a göre stüdyonun lambalar, vazolar ve mumlar gibi ev eşyaları ürettiği koleksiyon, Selfridges tarafından üretilen atıklar kullanılarak geliştirildiğini belirtti. El Baz atık malzemelerden iç tasarım geliştirme sürecinin çoğu tasarımcının alışık olduğunun tam tersi olduğunu söylüyor. "Genellikle tasarımcılar olarak kendimize ne yaratmak istediğimizi sorarız ve daha sonraki bir aşamada estetik ve fiyata göre malzemeleri, renkleri ve dokuları uygulamaya başlarız. Ama bu yöntemle temel olarak önümüzde bir malzemeyle oturuyoruz ve soruyoruz: bu bize ne sağlayacak?" dedi. 

Sürecin bu şekilde tersine çevrilmesi daha yaratıcı sonuçlara yol açar ve profesyonellerden tasarım yöntemlerine dayanan yaratma mantığını tersine çevirmeye zorlar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)