Ignacio Rojas Hirigoyen Architects'in Sürdürülebilir Modüler Yapı Sistemi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Ignacio Rojas Hirigoyen Architects ve Andes House, düşük maliyetli konutlar inşa edecek şekilde yapılandırılabilen modüler bir prototip tasarladı. Industrialized Building System Prototype Ignacio Rojas Hirigoyen Architects ve Andes House tarafından tasarlandı ve yakındaki Kazablanka, Şili kasabasında toplanmadan önce Santiago'da Cromolux tarafından üretildi.

Mimar Ignacio Rojas Hirigoyen Dezeen'e "Prototip acil küresel konut krizine bir çözüm üretmek için tasarlandı. Bina sisteminin ilk prototipi olarak bir ev inşa etmeye karar verdik, ancak 'LEGO' olarak çalışan bu kısımlar ve parçalarla başka tipolojiler tasarlayabilir ve inşa edebilirsiniz." dedi.

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects'in Sürdürülebilir Modüler Yapı Sistemi

Walter Gropius ve diğer Bauhaus tasarımcılarının yeniliklerinden yararlanan prototip duvarlar, zeminler ve tavanlar için yapı taşları oluşturmak üzere "bir kilit ve kama sistemi ile birbirine bağlanan ahşap alt modüller" ile çerçevelenmiş kalın, katmanlı geri dönüştürülmüş bir ahşap elyaf panelden oluşuyor. Hirigoyen katlı montajın ev için termal ve akustik konfor sağladığını açıklayarak "Tüm bunlar fazla malzeme içermeyen ve her parçanın kendi yeri ve işlevi olduğu çelik ve ahşap marangozluğun modüler koordinasyonunu yaratıyor." dedi.

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects'in Sürdürülebilir Modüler Yapı Sistemi

Paneller 80 m2'lik bir sürdürülebilir mimari ev oluşturmak için 5 metreye 18 metre (16 fit x 60 fit) ölçülerinde hafif, sismik önleyici, geri dönüştürülmüş bir çelik yapı içine yerleştirilmiş. Panellerin dışı cephenin havalandırılmasını sağlayan bir buhar bariyeri ve oluklu metal plakalarla kaplanmış. 

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects'in Sürdürülebilir Modüler Yapı Sistemi

Hirigoyen "Geniş saçaklarının altında, altlarındaki pencerelerden iç mekana temiz hava sağlamak için hava akışı sağlanır. Aynı zamanda yoğuşma yoluyla sis tutucu görevi görür. Su toplanmasına izin verir ve yüzde 100 şebekeden bağımsız bir elektrik düzeni için güneş panellerine destek sağlar."

Prototip sistem çatı yapısı olmadan da çalışabilir. Sürdürülebilir mimari örneklerden ev düzeneği üç ayak temellerle yerden kaldırılır ve metal kafes bir rampayla erişilen dogtrot tarzı bir veranda ile düzenlenmiş. İki yatak odası, iki banyo ve açık oturma, yemek ve mutfak alanından oluşan konut biriminin içi lamine ahşap mukavvalarla tamamlanmış. Pasif sürdürülebilir stratejilere ilaveten sürdürülebilir mimari proje bir atık su arıtma sistemi içerir. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects'in Sürdürülebilir Modüler Yapı Sistemi

İnşaat verimliydi, sadece dört yerinde mürettebat üyesi, bir vinçli kamyon ve bir dizi anahtar ve tornavida gerektiriyordu. Hirigoyen prefabrik modüllerin verimliliğini ve standardizasyonunu, sistemin uygulamasının ve esnekliğinin önemli bir bileşeni olarak ve prototipin hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilme yetisinden bahsetti. "Sistemimiz toplu konut, sağlık, eğitim ve çeşitli ekipman türleri için binalar gibi diğer tipolojilere çözüm sunuyor." dedi.

Ignacio Rojas Hirigoyen Architects'in Sürdürülebilir Modüler Yapı Sistemi

Stüdyo şu anda Pontificia Universidad Católica de Chile Mimarlık Okulu ile prototipin bir sonraki versiyonu üzerinde çalışıyor. Farklı bir yer için benzer bir konseptte Danimarkalı studio MAST, Temmuz ayında UIS Dünya Mimarlar Kongresi'nde sunulacak yüzer binalar inşa etmek için modüler bir prototip sistemi geliştiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)