İklim Dostu Bir Yapı "Rambla Climate House"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İspanyol mimarlar Andrés Jacques ve Miguel Mesa del Castillo, Murcia'nın eteklerinde bir bölgenin kuraklığa dayanıklı ekolojisini restore etmek için iklim dostu bir ev inşa etti. Sürdürülebilir mimari örneklerden Rambla Climate House vahşi bir arazinin üzerinde sütunlar üzerinde yükselirken sahanın toprak nemini koruyor ve biyolojik çeşitliliği canlandırmak için tasarlanmış. 

Çatlaklı topografya İspanyolca'da 'ramblas' olarak adlandırılan vadiler üzerinde modellenmiş. Molina de Segura bölgesi tesviye edilip kentleşmeden önce de vardı. Sürdürülebilir mimari proje, Mesa del Castillo'dan erkek kardeşi ve yengesi için burada bir aile evi inşa etmesi istendiğinde ortaya çıktı. Mimar tipik banliyö modelini takip etmek yerine, yeni yaklaşımları keşfetmesine yardımcı olması için Jacque'ı ve New York merkezli stüdyosu Office for Political Innovation'ı davet etti.

Toprak Uzmanı María Martínez Mena ve Ekolojistler Paz Parrondo Celdrán ve Rubén Vives ile birlikte çalışan mimarlar, kentleşmenin verdiği zararı tersine çevirmek için hem yüksek hem de düşük teknolojili yaklaşımları kullanan bir tasarım geliştirdi. Sadece Rambla Climate House'u yerden yükseltmenin yanı sıra aşağıdaki arazinin iyileşmesine olanak tanır. Tasarım ekibi akıllı ve çevre dostu bir sulama sistemi ekledi. Bu akıllı sistem, sensör verilerine ve hava tahminlerine dayalı olarak uygun toprak nemi seviyesine ulaşmak için atık suyu kullanır.

Rambla Climate-House

Office for Political Innovation "Sürdürülebilir mimari örneklerden Rambla Climate-House iklimsel ve ekolojik bir makine olarak çalışıyor. [Bu] çatıdan yağmur suyunu ve duşlardan ve lavabolardan gelen gri suyu toplar ve Ramblas'ın geri kalanına püskürterek eski ekolojik ve iklimsel yapıları yeniden oluşturur." dedi. 

Rambla Climate-House

Mimarların açıkladığı gibi vadiler toprak nemini korumada düz zemine göre daha etkilidir, bu nedenle bitkiler uzun kuraklık dönemlerinde hayatta kalabilir. Ramblalar bir yıl içinde palmiye, incir ve sakız ağaçlarına, bitki ve otlara, çeşitli hayvan, kuş ve böcek türlerine ev sahipliği yaptı. 

Rambla Climate-House

Evin mimarisi sıra dışı peyzaj ortamından yararlanmak ve maliyetleri düşük tutmak için tasarlandı. Biyolojik çeşitlilik içeren ve bahçeye bakan duvarlar dışında tüm dış duvarlar galvanizli çelikle kaplanmış. Tabandan tavana camdan yapılmış.

Cam cephenin arkasındaki mermer balkon pasif olarak soğutulan bir oturma alanı sağlarken, güneş enerjisi bobini eve enerji açısından verimli bir sıcak su kaynağı sağlar. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.İçeride odalar bahçenin her yerden görülebilmesi için sırayla düzenlenmiş. Yapının bir ucunda yaşam alanları diğer ucunda ise üç yatak odası yer alıyor. Çarpıcı bir elma yeşili tonu hem iç duvarları hem de çatının alt tarafını renklendirerek dışarıdan görünen bitkilerle uyum sağlar.

Rambla Climate-House

Aynı zamanda Columbia Mimarlık Enstitüsü GSAPP'nin Dekanı olan Jaque, mimariye deneysel ve çevre dostu yaklaşımıyla tanınıyor. Office for Political Innovation'ın önceki projeleri arasında İbiza'daki basamaklı Never Never Land House, New York'taki suyu arıtan Comso enstalasyonu ve Madrid yakınlarındaki yakın zamanda tamamlanan Reggio Okulu yer alıyor.

Rambla Climate-House

Rambla Climate House trendi sürdürüyor. Stüdyo "Tamamlandığından beri ev bir gösteri parçası haline geldi. Molina de Segura'nın şehirciliğini yeniden keşfetmeye yönelik iş birlikçi bir çabayla, içgörü ve deneyimleri paylaşmak için komşular ve daha geniş Molina de Segura topluluğunun üyeleriyle toplantılar düzenleniyor." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)