İklim Dostu Yapılar Nasıl Yapılır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Berlin'deki Schleizer Straße boyunca yer alan yeni bir karma kullanımlı konut kompleksi, konut kıtlığını, müsrif ve zehirli inşaatların çevresel etkilerini ele almayı amaçlıyor. Karbon emisyonlarını en aza indirmek bu projenin odak noktasıydı. Sonuç olarak yenilenebilir enerjiyle çalışan düzinelerce enerji verimli ev inşa edildi.

İklim Dostu Yapılar Nasıl Yapılır?

Proje, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine uygun olarak geliştirildi. Zamanın en acil çevresel ve sosyal sorunlarından bazılarını ele almak için Birleşmiş Milletler'in tüm üye devletleri tarafından kabul edilen ve 17 hedeften oluşan bir dizidir.

Sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olarak iki binadan oluşan kompleks, enerji üretimi için bir güneş enerjisi tesisi ve ısı üretimi için bir biyogaz tesisi ile donatılmış. Bu nedenle sürdürülebilir mimarinin sürekli çalışması fosil yakıtlara bağlı değil. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerden camlı ve koruyucu çatı çıkıntıları verimliliği arttırıyor.

İklim Dostu Yapılar Nasıl Yapılır?

Peter Ruge Architects'teki tasarımcılar için yerel bir kimliği korumak önemliydi. En son teknoloji, iç mekandaki yaşamı tanımlarken cephe çevredeki mimariyle harmanlanıyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzeme olarak, inşaat döngüsünün tüm aşamalarında karbon monoksit azaltımı için beton ve ahşap kombinasyonlarını seçilmiş.Ana destekler beton, tuğla veya prekast betondan yapılmış. Dış cephe inşaat atıklarını en aza indirmek ve saha etkisi için prefabrik ahşap çerçeveden yapılmış. 

İklim Dostu Yapılar Nasıl Yapılır?

Ayrıca tasarım çok sayıda insan için konfor ve yaşanabilirliği vurguluyor. Sürdürülebilir mimari projenin bir bodrum katı desteklenen  yaşam topluluğu için alan sağlıyor. Her iki binadaki dairelerin tüm seviyeleri engelli erişimine uygundur. Bu da daha geniş kapılara ve tüm ortak ve özel alanlara erişime izin veriyor. Bazı daireler engelli konuklar için de uygundur.

İklim Dostu Yapılar Nasıl Yapılır?

Son olarak açık avlu bir toplanma yeri olarak hizmet veriyor. Sakinleri doğaya karışmaya ve eğlenmeye davet ediyor. Ayrıca sürdürülebilir mimarin tasarımının üst katlardaki dairelerinin kendi özel balkonları var.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)