EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İklim Felaketlerine Dayanıklı Konut Mimarisi

Doğal afetlere dayanıklı, enerji verimli, doğal malzemelere odaklanan mimari, çevre ve yapı sahibi için iyi bir kazanç. Kıyı yerleşimlerinde iklim değişikliğinin etkilerine bağlı olarak artan kasırga ve sel baskınları riskini göz önüne alan Unabridged Architecture bu sorunlara çözüm olarak Black and White Beach House'u geliştirdi.

Konut

Bu aile evi tarihi bir Meksika Körfezi sahil kasabasında, fırtınalardan ağır şekilde etkilenen bir bölgede yer almakta. Aslında, arazide eskiden yer alan ev Katrina Kasırgası sırasında kaybolmuş. Onun yerine yapılan, Black and White Beach House ise iklime hazır tasarımıyla çoktan iki önemli kasırgayı atlatmış durumda.
Unabridged Architecture ortak müdürü Allison Anderson, “Katrina'da kaybolan bir evin yerine inşa edilmiş, kalıcı bir mimari yaratmak, iklim zorluklarını karşılamak için form ve malzeme ile deneme yapma isteğini gerektiriyor ” diyor.

Konut

Geliştiriciler, yapıyı sel bölgesinin üzerine çıkarmak için bir kaide tarafından desteklenen ikili evleri arazinin en yüksek noktasına yerleştirmiş. Sudan uzaklaşmak, aynı zamanda en az 300 yıllık ve  fırtınalarından kurtulan tarihi meşe ağaçları korusunu da korumuş.

Bahçeli Müstakil ev

Ana yapı, beyaz dış cephesi ve etrafını saran sundurması ile geleneksel güney mimarisine saygı gösterirken, yan taraftaki ek aile evi ve müştemilatları, kömürleşmiş Accoya ahşabı ile kaplanmış. Binalar arasında yer alan teraslı bahçe bir toplanma alanı sağlıyor. Ezilmiş kireç taşından yapılmış yollar alanları birbirine bağlıyor. Bu doğal malzeme seçimi yağmur suyunun birikmesini engelleyen dayanıklı ve fonksiyonel bir geçit oluşturulmasına neden olmuş. Peyzaj alanı boyunca duvarlar traverten karolar kullanılarak inşa edilmiş ve teraslar çelik kenarlarla güçlendirilmiş. 

Teras

Katrina Kasırgası'nın ardından araziyi saran istilacı türler, az su gereksinimi ile iyi yetişen yerli bitkilerle değiştirilmiş. Doğal yaşam alanı da tuza dayanıklı olarak düşünülmüş. Mimarlar ayrıca geniş çıkıntılar, hava geçirmez bir bina kabuğu ve kapsamlı yalıtım sistemleri ile enerji verimliliğini de üst seviyeye taşımış. 

Ev iç mekan

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)