Hindistan'da İklime Duyarlı Bir Konut Tasarımı

Mehsana'nın eteklerinde yer alan bu çiftlik evi, tek bir gereksinimi olan müşteriler için inşa edildi. Bu nedenle mimarlara çeşitli malzemeleri, renkleri ve yapım tekniklerini keşfetme konusunda tam bir özgürlük verildi. Ev, pasif tasarım ilkelerine göre tasarlandı. Hindistan'ın batı kesiminde yer alan Gujarat'ın sıcak ve kuru iklimi için hava ve gün ışığının doğal akışını en üst düzeye çıkarmak gerekiyordu. Açık ve inşa edilmiş alanların geçişi, evin her yerinde renklerin kullanımını, aynı zamanda ışık ve gölge oyununu vurguluyor.

Konut Tasarımı
İklime Duyarlı Konut Tasarımı

Site Planlaması

Evin kütlesi, serin Southwest Breeze'i yakalamak için Kuzeydoğu'ya yerleştirildi. Evin doğu ceğhesine otoyoldan hem görsel hem de gürültü bariyeri görevi görecek yoğun bitki örtüsü dikildi. Alanın geri kalan kısmı, kavisli bir yol ve çeşitli peyzaj elemanları, yerel bitki, ağaçlar ve peyzajlı bir çime dönüştürülür.

Ev Tasarımı Örnekleri
Konut Tasarımı Örnekleri

İklim Duyarlı Tasarım

Bu bölgenin sıcak ve kuru iklimine yanıt veren mekanlar, güneş ısısı kazanımını azaltmak için Doğu ve Batı boyunca paralel katı duvarlarla Kuzey-Güney ekseni boyunca yönlendirilir. Bu iklim yönelimi, evin içinde yedi avlunun, üçü oturma ve yemek yeme gibi ortak alanlarda olmak üzere, yatak odalarına ve banyolara bağlı dört özel avlunun yükselmesine zemin hazırladı. Yaz aylarında doğrudan güneş enerjisi kazanımını önlemek için güneybatıya bakan derin bir veranda, erken kış güneşinin ana mekanlara girmesini sağlayacak şekilde tasarlandı.

Lineer Ev Planları
Konut Planlaması Örnekleri

Mekanların Planlanması

Ev, oturma-yemek alanı, mutfak ve üç yatak odası ile tek katlı bir yapıdır. Ana caddeden yapıya yaklaşırken, ilginç desenler oluşturan dairesel oyuklara sahip doğrusal bir duvar boyunca yürünür. Evin girişinde nilüferli avlu sizi karşılar. Bu kamusal ve özel alanların birleştiği yerde bir avlu daha bulunmaktadır. Yatak odalarının girişleri, her yatak odası için özel kortlar ile birlikte doğrusal bir avlu ile çevrilidir. KD köşesinde, doğrudan mutfakla bağlantılı hizmetli odaları bulunmaktadır. Merkezi omurga, evin önemli bir dolaşım alanıdır. Varış alanında lineer olarak başlar ve evin ana girişinde bükülür. Daha sonra fonksiyonel alanlar boyunca hareket eder ve yatak odalarına yol açar. Yön değişikliği, kullanıcıya daha özel bir bölgeye gittiklerini bildirir. Bu merkezi omurga boyunca kullanıcılar, yolculukları boyunca ilginç bir ışık ve gölge deseni görebilirler. Tüm bu inşa edilmiş alanlar, ön taraftaki peyzajlı bahçe ile yatay bir bağlantı kuracak şekilde dış verandaya bağlanmaktadır.

Renkli Konut Örnekleri
Aldo Rossi Benzer Örnekleri

Değişken Hacimler

Pasif bir tasarım stratejisi olarak, yaşanabilir odalara sirkülasyon alanlarından ve verandalardan daha üst kotta bir yükseklik verildi. Verandaların kirişleri odalarda devam ettirilmiş ve bunun üzerine vantilatörleri destekleyen yapısal olmayan bir duvar örülmüştür. Pencereler yaz esintisinin içeri girmesine izin verirken, bu vantilatörler sıcak havanın dışarı atılmasına yardımcı olarak alanı daha serin tutar.

Tek Katlı Konut Örnekleri
Tek Katlı Farklı Konut Örnekleri

Peyzaj Tasarımı

 Peyzaj için, Champa, garmalo, ebegümeci gibi yerel bitki türlerinin seçilmesine çok güçlü bir vurgu yapıldı. Girişte, eğrelti otları, gezgin palmiyeleri vb. gibi dekoratif bitkilerle birlikte bir zambak göleti bulunur. Bunlar siteye çok dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Evin, mutfağın arka tarafında, sahipleri tarafından tüketilen lale, nane gibi yerel meyve ve bitki türlerinin bulunduğu bir bahçesi vardır. aynı zamanda ev, geniş çimenlik, yumuşak tepecikler ve ince çim ile fil otunun bir karışımı olan, yuvarlanan peyzajlı bir alana sahiptir.

En Güzel Konut Örnekleri
Home Project Example
Home Design Example

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)