İklime ve Ekolojiye Duyarlı Bir Konut Tasarımı

1980'lerden bu yana, eskiden kırsal olan Molina de egura (Murcia) ilçesindeki geniş araziler banliyöler oluşturmak için kullanıldı. Bu sömürünün sonucu, arazinin topografyasının düzleşmesine ve bölgesel dağ geçidi sisteminin (ramblas) yok edilmesine sebep oldu. Ramblas, kuru bozkır manzarasında mevsimlik yağışlarla oyulmuş bir damar dokusu oluşturur. Bu şekilde geçit içlerinde nem birikir ve biyolojik çeşitlilik gelişir. Aynı zamanda bu geçit, Molina de Segura'nın ekosistemlerinin iklimsel ve dünyevi istikrarında çok önemli bir rol oynayan tazelik, karbon sabitleme ve ekolojik karışıklık koridorlarını oluştururlar.

İklim Evi

İklimsel ve Ekolojik Parametrelere Uyan Bir Tasarım

Rambla İklim Evi, iklimsel ve ekolojik bir cihaz olarak çalışır. Aslında bu iklim evi, Molina de Segura'da aşırı kentleşmenin neden olduğu çevre ve iklim hasarının giderilmesine katkıda bulunmak için bağımsız vatandaşlar ölçeğinde geliştirilen bir dizi ortak girişimin parçasıdır. Rambla İklim Evi, çatılarından toplanan yağışları, ıslak hacimlerden gelen gri suyu toplayarak Rambla'nın kalıntılarına püskürtür. Bu şekilde eski ekolojik ve iklimsel yapıları yeniden oluşturur.

İklime Uyumlu Konut Tasarımı
Ekolojik Tasarım Örnekleri

İklim evinde kullanılan, aynı zamanda nem ve iletkenlik içeren netro sensörler, onarım sürecinin gereksinimlerine ulaşmak için insanların kontrolünden kaçan otomatikleştirilmiş bir meteorolojiyi etkinleştirir. Ev, rambla'nın bu eliptik bölümü etrafında, bu yeniden yapılandırılmış manzarayla ittifak halinde bir gözlemevi ve farklı genişliklerde birbirine bağlı alanların bir dizisi olarak düzenlenmiştir.

Cam Cephe Tasarımı Örnekleri
Hidrotermal Konut Projeleri

Rambla'nın hidrotermal koşullarının onarılmasından bir yıl sonra buradaki eski yaşantıya ait incelemeler başlatıldı. Şimdi eliptik bölümde brakipodyumlar, mersinler, sakız ağaçları, yelpaze palmiyeleri, zakkumlar ve ateş ağaçları yetişiyor. Bu bölümde aynı zamanda böcekler, kuşlar ve lagomorflar içinde barınak bulur.

Enerji Verimli Konut Projeleri
İklime Uygun Konutlar

Enerji Verimli Konut Tasarımı

Termal olarak evin inşası, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için alışılmışın dışında yolları test ediyor. Eliptik bölümün etrafındaki mermer bank, evin termal ataletine doğrudan temas ederek sakinlerin serinlemelerini sağlıyor. Eliptik bölümü taçlandıran güneşe maruz kalan bir bobin, tüm yıl boyunca pasif sıcak su sağlar.

Rambla Climate-House
Rambla Climate-House

Rambla İklim Evi, mimarlar Andrés Jaque/Politik İnovasyon Ofisi ile Miguel Mesa del Castillo arasındaki iş birliğinin bir sonucudur: Eafolog María Martínez Mena ve ekolojistler Paz Parrondo Celdrán ile Rubén Vives. Hepsi Murcia'da iklim onarımını talep eden büyüyen taban hareketine katkıda bulunmaya kararlıdır. Tamamlanmasından bu yana ev, gösterici bir cihaz haline gelmiştir.

Rambla Climate-House
Avlulu Konut Tasarımı
Ekolojik Konut Örnekleri

Bu iklim evinde Molina de Segura'nın şehirciliğini yeniden temellendirmek için komşularla ve geniş Molina de Segura topluluğunun üyeleriyle toplantılar düzenlenir.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)