İleri Dönüştürülmüş Tuğla Nedir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Amsterdam-North'taki Grasweg üzerinde bulunan 360 Degrees konut binası tamamlandı. Studioninedots tarafından tasarlanan kompleks, basamaklı bir podyumla birbirine bağlanan iki kuleden meydana geliyor. Kullanılan tuğlalar 152 tondan fazla yıkım atığından elde edilmiş.

360 Degrees Grass Road'un sonunda, Cityplot planına göre inşa edilen bölgenin karşısında konumlanıyor. Studioninedots'un bildirdiğine göre 110 daireli konut binasının tasarımı Cityplot ile bütünleşmiş olarak geliştirildi ve aynı esneklik, döngüsellik ve sosyal sürdürülebilirlik amaçlarını paylaşıyor. 

İleri Dönüştürülmüş Tuğla Nedir

Şirketin hedefi her perspektiften farklı bir görünüme sahip olan ve etrafındaki çeşitli şartlara cevap veren, her yöne bakan bir konut binası tasarlamaktı. Studioninedots etrafındaki yapılarla ilişki kurmak için yapıyı devasa bir hacim olarak değil, basamaklı bir podyumla birbirine bağlanan kulelerden meydana gelen bir "ikiz" olarak tasarladı. 

İleri Dönüştürülmüş Tuğla Nedir

Cephedeki kademeli renk geçişi bu prensibi güçlendirir. Kulelerin çapraz şekilde birbirinin karşısına konumlandırılması yapıya değişken bir silüet kazandırıyor ve her daireden kesintisiz manzaralar oluşturuyor. Podyumdaki bütün daireler çatı bahçelerine yakın geniş açık alanlara sahip ve güneşli güneye ya da Tolhouse Kanalı'na doğru yönlendirilmiş. Pencere açıklıklarının giderek artması, yükseklik arttıkça yapıya daha ferah bir görünüm kazandırır.

İleri Dönüştürülmüş Tuğla Nedir

İleri Dönüştürülmüş Tuğla

İleri Dönüştürülmüş Tuğla Nedir

İki konut girişi tamamen cam duvarlarla kapatılmış, dolayısıyla içeride uzanan tuğla duvarlar sokaktan da görülebiliyor. Yüksek kaliteli tuğlalar şirketin sürdürülebilir bir tuğla üreticisi ile ortaklaşa geliştirdiği 152.685 ton özel olarak seçilmiş ve geri dönüştürülmüş tuğladan meydana geliyor. Tuğlaların bir bölümü yıkım atıklarını kelimenin tam manasıyla açığa çıkaracak biçimde kesilerek yapıda kullanılmış. İleri dönüştürülmüş tuğlalar böyle elde edilmiş.

İleri Dönüştürülmüş Tuğla Nedir

Bina sakinleri kendi iskeleleri aracılığıyla suya ulaşabilir. Gelecekte Tolhuis Kanalı üzerinde yaya köprüleri yükselecek. Cadde tarafında binanın birinci katında konaklama ve perakende için alan oluşturulmuş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)