İlgi Çekici Bir Konut Tasarımı: The Foliage House

The Foliage House, 22800 sft büyüklüğünde bir arsaya oturur. Arsa, Ahmedabad'ın gelişmekte olan bir banliyösünde yer almaktadır. Evin İsmi ise, ilginç bir şekilde, müşterinin sahip olduğu güzel yeşil arsadan türetilmiştir. Tasarım öncesinde ilk kural olarak mevcut yeşil alanlar korunmuştur. Bu bağlamda, sitede hem de çevrede varolan birçok olgun ağaç konumunu korur; çevredeki ağaçlar bambu, kiraz çiçeği ve neem gibi ağaçlarken; arsadakiler ise civciv ve mango ağaçlarıdır. Bu manzara tasarımcıları ve müşteriyi bu toprak parçasına aşık etmiştir. Bu aşk ile tasarımcılar, mevcut tüm ağaçları sürdürmek için net bir hedefle tasarım yolculuğumuza başlar.

The Foliage House
The Foliage House

Genellikle betonun doğayı bozmasına izin verdiğimiz günümüzde, bu proje tasarımcıları doğayı bozmadan planlamaya yöneltti. Müşterinin özetindeki çok ilginç bir spesifikasyon, bu projenin planlamasını diğerlerinden ayırıyor. Müşteri, yemek ve mutfak alanını evin geri kalanından ayırmak istiyor. Böylece tasarımcılar, evi 2 farklı kütle olarak ele alıyor; biri mutfak, yemek ve puja, diğeri ise 4 yatak odası, oturma odası ve resmi oturma odası barındıran bir alan. Her iki kütle de bir yanda avlu, diğer yanda veranda bulunan bir geçitle birbirine bağlanıyor. Evin inşası 7200sft'ye yakın bir yerde sona eriyor.

İki Katlı Ev Planı Örnekleri
Birinci Kat Planı
İki Katlı Ev Örnekleri

Ağaçlarla Çevrili Ev

Siteye girdiğinizde, bir tarafta ekran, diğer tarafta park yeri olan bir giriş avlusu sizi karşılanıyor. Giriş avlusu buradan sizi evin girişi olan ahşap kaplı levha yapıya götürür. Eve çift yükseklikte bir girişten giriyorsunuz. Resmi oturma odası kütlesi bu girişin yanında yer alır ve bu alana evin geri kalanından daha çok ihtiyaç duyulan mahremiyeti sağlar. Burada bulunan cam kütle, su kütlesi ve peyzajlı bahçe ile çevrilidir. Bu tasarım, bu odayı dışarda gibi hissettirir. İleride yürürken, koridorda oturan bir çıplak beton duvar fonu ile doğrusal merdivenlerle karşılaşırsınız. Bu geçit sizi evin ortasında bulunan, dikey ve yatay olarak iyi bir şekilde bağlanan çift katlı oturma odasına götürür. Ana süit de zemin katta yer almaktadır. Ebeveyn yatak odası, mevcut büyük ağaçlarla çevrili özel verandaya ve arka bahçeye sahiptir. Bu arka bahçe, sarkan balkon ve yeşil yapraklar sayesinde gün boyu keyifli bir hal alır.

İki Katlı Ev Tasarımları
İki Katlı Ev Tasarım Örnekleri

Çift katlı salon, mutfak ve yemek kütlesine bir geçitle bağlanıyor. Bir yanda avlu, diğer yanda peyzajlı bahçeye doğru uzanan bir veranda ile pasaj ilgi çekici hale getirilerek dışarıyla iç içe olduğunuzu hissettiriyor. Buradan evin ikinci kütlesine giriyorsunuz; puja alanı ile birlikte açık mutfak ve yemek alanı. Puja, evin net bir yatay ekseninde olacak şekilde yerleştirilmiştir ve herhangi bir dikkat dağıtıcı olmadan açıkça görünür olmasını sağlar. Mutfak, açık mutfak, hizmetli odaları, mağaza alanı ve yıkama alanı gibi diğer yardımcı yapılara bağlı kalır. Yemek alanı, resmi oturma odasının aynı ilkelerini izleyen, manzaraya bakan bir cam küptür.

Konut Tasarımı Örnekleri
House Design Example
Courtyard House Example

Mahallerin Ayrımı

Merdivenleri çıkarken birinci kata ulaşıyorsunuz. Geçit sizi iki yatak odasına götürür. Bu noktada talebe göre iki yatak odası farklılıklar gösterir; kız çocuğunun daha özel bir ortam istemesi, odanın daha küçük ve samimi açıklıklara sahip olmasını sağladı. Oğlan ise bu durumda arka bahçeye bakan bağlantılı balkonlu bir yatak odası istedi.

Courtyard House Example Design
Green House Example

Birinci kattaki banyoların her ikisi de gün boyunca bol miktarda doğal ışık alan küçük avlulara sahiptir. Bu ev, planlamada olduğu kadar kütlesinde de benzersizdir. Yüksekliklerdeki ve konsol levhalardaki ilginç oyun, bu projeyi ilginç kılıyor. Yüksekliği artıran bir diğer unsur ise malzeme ve renk oyunudur. İki farklı renk tonunda boyanmış doku boyası ile birlikte brüt beton kullanılmıştır. Gri ile birlikte tuğla kırmızısı tonunu kullanmak için deneysel ve cesur bir seçim uygulanmıştır.

Sustainable House Example
Sustainable Architecture

Mobilya Seçimi Kriterleri

Evin içerisi de en az dışı kadar ilgi çekicidir. Müşteri, evde modern ve çağdaş tasarımın bir karışımını istemiştir. Bundan dolayı döşemede Kotah taşı kullanılmıştır. Odalar ve daha geniş alanlar, kusursuz bir görünüm veren aynalı gri kotah ile yapılmıştır. Pasajlar, çok renkli kotah taşından, farklı boyutlar ve yüzeylerle oynanarak, desende ilginç bir oyun için göreve uygun bir şekilde yapılır. Misafir odası, sıcak renklere sahip mobilyalarla kaplanmıştır. Odanın ortasındaki özelleştirilmiş filament ampullü masif ahşap tavan, davetkar ambiyansı tamamlıyor. Merdiven kasası basit bir şekilde masif ahşapla kaplanmış metal plakadan yapılmıştır. Kırmızı renkte büyüleyici bir heykel, bu yere canlılık ve özgünlük katan merdivenin altında oturuyor. Çift yükseklikte oturma odası, renk kullanımında oldukça başarılıdır. Serin bir deniz mavisi şezlong bu odayı eğlenceli minderlerle tamamlıyor. Daha nötr bir yemek ve mutfak, evdeki oyunbazlığı ve inceliği dengeliyor.

Yeşil İçinde Ev Örnekleri
Orman İçinde Ev Örnekleri

Her yatak odası, mobilya ve renk paleti ile benzersiz hale getirilmiştir. Ebeveyn yatak odası, masif ahşaptan yapılmış yatak için çok ilginç bir başlık paneline sahip gri ve ten rengi tonlarında tamamlandı. Bu tasarım öğesi, bu odayı öne çıkarıyor. Kızın yatak odası, alçak dört direkli yatak, masif ahşap ve metal mobilyalarla daha çağdaş bir tarza sahiptir. Bu yatak odasındaki malzeme paleti, düz çizgili masif ahşap mobilyalarla çağdaş ve modernin mükemmel bir birleşimini sağlıyor. Oğlunun yatak odası görünümünde daha modern; koyu sarı ve gri tonları ile birlikte masif ahşap mobilyalar, ona kimliğini verir. Bu evdeki tüm mobilyalar bu özel proje için tasarlanmış ve özelleştirilmiştir. Böylece her şey el ele gider ve evin bir parçası gibi görünür. Her parça özenle tasarlanmış ve kumaşı o mükemmel görünüm ve hissi elde etmek için özel olarak seçilmiştir. Bu evin, müşterinin her iki dünyanın da en iyisini elde edecek şekilde karmaşık bir şekilde tasarlandığına inanıyoruz; çağdaş ve modern.

İki Katlı Ev Planı Örnekleri
Zemin Kat Planı
İki Katlı Ev Kesit Örnekleri
A-A Kesit

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)