İlk Kez Yapılan 3D Baskılı Döngüsel Beton Köprü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
PHOENIX: TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ OLAN 3D BASKILI DÖNGÜSEL BETON KÖPRÜ

3D Baskılı Beton Köprü

Holcim, 10 ton geri dönüştürülmüş malzemeyle oluşturulan 3D baskılı beton yığma köprü Phoenix'i tanıttı. ETH Zürih'teki Block Research Group, Zaha Hadid Architects Computation and Design Group ve incremental3D iş birliğiyle geliştirilen bu sürdürülebilir altyapı, Holcim'in içinde geri dönüştürülmüş malzemeler bulunan tescilli beton mürekkebini kullanıyor ve Avrupa'daki Innovation Hub'da sunulan önemli bir adımı işaret ediyor.

3D Baskılı Beton Köprü

Phoenix'in başlangıcı kısmen, 2021 Venedik Mimarlık Bienali sırasında ortaklar tarafından lansmanı yapılan, donatı içermeyen ilk 3D beton baskılı köprü olan Striatus'un orijinal bloklarındaki agregaların geri dönüşümünden kaynaklandı. Holcim Küresel Ar-Ge Başkanı Edelio Bermejo, Phoenix'in "temel altyapının bugün döngüsel ve düşük karbonlu bir şekilde tasarlanıp inşa edilebileceğini gösterdiğini" belirterek projenin sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumunu vurguluyor.

İNOVASYONU DÖNGÜSEL TASARIMLA BULUŞTURMAK

3D Baskılı Beton Köprü

Phoenix, inovasyonu döngüsel tasarımla birleştirerek çevreye daha duyarlı bir altyapı ortamının potansiyelini vurguluyor. Hesaplamalı tasarım ve 3D baskıyı entegre eden döngüsel yapı, performanstan ödün vermeden malzeme kullanımında %50'ye varan bir azalmayı mümkün kılıyor. Döngüsel prensiplerle tasarlanan Phoenix, kolayca sökülüp geri dönüştürülebilen bloklar kullanarak, takviyeden yoksun olarak yalnızca sıkıştırmaya dayanıyor. ETH Zürih'teki Block Research Group'un Eş Direktörü Philippe Block, tasarımda kullanılan tarihi yığma kemer ilkelerinin altını çizdi: 'Bu tarihi ilkeleri takip etmek, kolay geri dönüşüm için malzemeleri ayrı tutmamızı ve kolay söküm ve yeniden kullanım için yapıyı kuru bir şekilde monte etmemizi sağlıyor. 3D beton baskı, malzemeyi yalnızca ve tam olarak ihtiyaç duyulan yerde kullanmamızı sağlıyor. Sonuç, beton yapıya sürdürülebilir ve gerçek anlamda döngüsel bir yaklaşımdır. ‘

Zaha Hadid Architects Computation and Design Group Başkanı Shajay Bhooshan, projenin teknolojik ilerlemesi hakkında şunları söylüyor: 'Phoenix, teknolojiye hazırlık açısından önemli bir kilometre taşıdır. İnşaat teknolojilerine entegre tasarımın geliştiğini gösteriyor.’ incremental3D Kurucu Ortağı Johannes Megens, 'Şimdi, iki yıl sonra ve ikinci yinelemesinde Phoenix, diğer birçok iyileştirmenin yanı sıra bina yönetmeliklerine göre büyük ölçüde azaltılmış bir karbon ayak izi ve kalıcılık ekliyor.' dedi. Holcim ve ortakları, ECOCycle® döngüsel teknolojisini kullanarak, sürdürülebilir altyapı çözümlerinde daha geniş uygulama için Phoenix'i büyütmenin potansiyel yollarını araştırıyor.

3D Baskılı Beton Köprü

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)