Ingenhoven Architects'in Bitkilerle Kaplı Çift Gökdeleni

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Alman stüdyo Ingenhoven Architects, Japonya'nın en yüksek konut binası da dahil olmak üzere alt katlarda bitkilerle kaplı çift gökdeleni tamamladı. Japon stüdyo Nihon Sekkei tarafından tasarlanan Tokyo'nun en yüksek binası Toranomon Hills Kulesi'nin her iki tarafında yer alan gökdelen, daire ve diğeri ofis alanı içeren benzer bir estetiğe sahiptir. 

Daha uzun olan 220 metre yüksekliğindeki sürdürülebilir mimari gökdelen 54 katlı daire içerir ve bu da onu Japonya'nın en yüksek konut kulesi yapar. 185 metre yüksekliğindeki sürdürülebilir mimari gökdelen ise 36 katlı ofis alanı içerir. Ingenhoven Architects tarafından tasarlanan gökdelenler, zemin katta yeşil bir podyum oluşturmak için köprülerle birbirine bağlanıyor.

Ingenhoven Architects'in Kurucusu Christoph Ingenhoven "Ana amaç çevredeki alanla iyi bir şekilde bütünleşen, daha uzun olan merkez kuleye dair kendi çağdaş kentsel yansımasını sunan iki yeni kule tasarlamaktı ve zemin katta, büyük şehrin koşuşturmacasının ortasında sakin bir bölgeyi dengeleyen yeşil, halka açık bir plato sağlayarak şehre bir şeyler geri verdi." dedi. 

Ingenhoven Architects'in Bitkilerle Kaplı Çift Gökdeleni

Yakındaki Atago Mabedi'ni çevreleyen yeşil alandan ilham alan Ingenhoven Architects, her kulenin tabanındaki alt katlarda 154 tam boyutlu ağaç içeren bir dizi teras oluşturdu. Ağaçların yanı sıra stüdyo cephesinde beş millik çitler içeren, Düsseldorf'ta tasarladığı bir ofisi benzer bir şekilde ofis binasının en alt yedi katını ve konut binasının on birinci katını çitlerle sardı.

Ingenhoven Architects'in Bitkilerle Kaplı Çift Gökdeleni

Ingenhoven "Kent yeşilini projeye entegre ettik. Tokyo'da ilk yer üstü seviyesinde yeşil, canlı, halka açık bir plato oluşturmak pek yaygın değil. Plato yayalar için ayrılmış ve üç kuleyi birbirine bağlayarak her iki yeni yüksek binadaki kafe ve restoranlara, mağazalara, büyük bir lobiye ve ofis kulesindeki ortak çalışma alanına erişim sağlar. Dünyanın en büyük şehrinin koşuşturmacasında sakin bir bölgeye sahip bir denge yeridir." dedi. 

Her iki sürdürülebilir mimari gökdelenin üst katları, toz boya kaplı alüminyum teraslarla tanımlanıyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden konut kulelerinde bunlar hem gölgelik hem de balkon görevi görür. Konut kulesinde her biri balkonlu toplam 550 daire bulunur. Sürdürülebilir mimari projede spa, havuz, fitness merkezi ve çocuk bakım tesisi de yer alır. 

Ingenhoven Architects'in Bitkilerle Kaplı Çift Gökdeleni

İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick ile yakın zamanda yapılan bir röportaja dayanan Ingenhoven, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için ağaçların ve yeşilliklerin binalara entegre edilmesi gerektiğine inanıyor. 

Ingenhoven Architects'in Bitkilerle Kaplı Çift Gökdeleni

Ingenhoven "İnşaat için kullandığımız her yüzeyde binalarımız ne kadar karmaşık olursa olsun dünyanın biyolojik kapasitesinin bir kısmını yok ediyoruz. Şehirde daha fazla yeşil, iklim değişikliğinin artan etkilerine verdiği kentsel tepkinin çok önemli bir parçasıdır. Yeşil çatılar ve cepheler şehirlerimizin mikro iklimini iyileştirir. Öncelikle kentsel ısı adası etkisini azaltarak, yağmur suyunu depolayarak, karbondioksit ve tozu emerek, gürültüyü azaltarak, biyoçeşitliliği destekleyerek ve genel sağlığımızı iyileştirir." dedi. 

1985 yılında Ingenhoven tarafından kurulan Düsseldorf merkezli mimarlık firması Ingenhoven Architects kısa bir süre önce Avustralyalı Architectus firmasıyla birlikte Sidney'in en yüksek  kulesini inşa etmek için çalıştı ve memleketinde bitkilerle kaplı bir ofisi tamamladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)