İrlanda'nın Yerel Yapı Malzemelerini İnceleyen Bir Pavyon

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Passage House Dublin merkezli mimarlık ofisi O'Donnell + Tuomey ile Cork merkezli tasarım stüdyosu ve atölyesi Joseph Walsh Studio arasındaki bir iş birliği. Deneysel bir yapı olan Passage House, "Rambling Houses" adı verilen bir serinin ilk pavyonu. O'Donnell + Tuomey ve Joseph Walsh Studio arasındaki görüşmelerden doğan proje taş, ahşap ve saz gibi İrlanda'ya özgü yapı malzemeleri kullanılarak yapılan deneysel, modern yapıların tasarımını araştırıyor.

O'Donnell + Tuomey ve Joseph Walsh Studio daha önce birkaç küçük projenin (Falling Dansu masası ve The Vessel) geliştirilmesinde iş birliği yapmış. "Rambling Houses" projesi, daha büyük ölçekte bir şeyler oluşturma kararının bir parçasıydı. İrlanda'nın County Cork kentindeki Joseph Walsh Studio'nun ev sahipliğinde her yıl düzenlenen bu üretici buluşması, zanaat ve üretim kültürünü kutluyor ve araştırıyor. 2022'nin Making In etkinliğinin teması "zaman"dı ve "kalitenin zamansızlığı ile zaman ve zanaatkarlık süreci boyunca devam eden ilişkilere" odaklanıldı.

İrlanda'nın Yerel Yapı Malzemelerini İnceleyen Bir Pavyon

Passage House zamanın ve geleneğin bir kanıtı. O'Donnell + Tuomey'in kurucusu John Tuomey, "Yerel işçiliğin gücünü kutlamak ve geleneksel inşaatın sınırlarını zorlayarak kendi anlayışımızı sınamak istedik. Modern bir pavyon, yerel mimariye bir övgü, elle yapılan ve eski çalışma yöntemlerini kullanan tamamen yeni bir şey yapmak istedik." dedi. 

İrlanda'nın Yerel Yapı Malzemelerini İnceleyen Bir Pavyon

Passage House'un inşasında yerel işçilik ve yerel malzemeler bir araya getirilmiş. Taş zemin ve iskeleler, duran ve oturan taşlar yakındaki bir taş ocağından, kuru taş saha duvarları ise araziden getirilmiş. Ahşaptan taşa bağlantı plakaları yerel bir demirci tarafından dövülmüş. Yapısal ahşap İrlanda'da yetiştirilen Douglas Köknarı. Sazlar Shannon Nehri'nde kesilen sazlıklardan yapılmış.

O'Donnell + Tuomey ve Joseph Walsh Studio, Passage House'un ilk eskizlerini ölçekli modellere dönüştürdü, daha sonra atölyede tam ölçekli bağlantı maketleri test edildi. Tuomey belki de geçmişin yerel binalarına bir gönderme olarak, "sözleşme belgeleri, teknik şartnameler, ayrıntılı çalışma çizimleri yoktu" dedi. Bunun yerine detaylar inşaatçılar, marangozlar ve boyacılar gibi yetenekli ustalarla iş birliği içinde yerinde tartışıldı ve kararlaştırıldı. Passage House üç aylık bir süre zarfında inşa edildi, süreç doğası gereği büyük ölçüde deneyimseldi, öğrenmeye uygulamalı bir yaklaşım.

Passage House'un tasarımı tarihi İrlanda köylerinde bulunan, insanların müzik çalmak ve hikayeler anlatmak için toplandıkları, gelip geçenlere açık, başıboş evleri hatırlatıyor. Tuomey, "Joseph Walsh'un tasarım stüdyosu ile üretim atölyesi arasındaki yol üzerinde, bir kesişme noktasında bulunan bir geçiş yeri. Bir duraklama yeri, yağmurdan korunmak, yavaşlamak ve tarlaların ve çitlerin katlanan manzarasını hayranlıkla seyretmek için bir barınak." dedi. 

İrlanda'nın Yerel Yapı Malzemelerini İnceleyen Bir Pavyon

Passage House İrlanda'nın yerel yapı malzemelerini modern bir biçimde inceleyen üç pavyondan oluşan serinin ilki. Bu tür projeler geleneksel inşaat tekniklerinin yeni ve yenilikçi yollarla korunmasına ve kullanılmasına yardımcı olarak paha biçilmez değerde. Proje 2023 Architectural Association of Ireland Ödülü'ne layık görülmüş. İkinci "Rambling House" üzerindeki çalışmalar halen devam ediyor.

İrlanda'nın Yerel Yapı Malzemelerini İnceleyen Bir Pavyon

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)