Isı Pompası Sistemi Sürdürülebilir Mi?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Studio Mike & Maaike, insanların evlerini düşük karbonlu ısıtma ve soğutmaya geçirmelerini daha cazip hale getirmek amacıyla tasarım odaklı bir ısı pompası sistemi oluşturmak için Kaliforniyalı start-up Quilt ile birlikte çalıştı. Bugün ABD ve Kanada'da piyasaya sürülen Quilt ısı pompası sisteminin hem evin içinde hem de dışında estetik bir çekiciliğe sahip olması ve aynı zamanda kullanımı ve kurulumu kolay olması amaçlanmış.  Elektrikli akıllı ev sistemi iki tip ünite içeriyor: modern ve mimari olması amaçlanan basit mat siyah tasarıma sahip bir dış ünite ve boyanabilir bir ön panel ve entegre aydınlatma seçeneğiyle ankastre dolaptan ilham alan bir iç ünite.

Ayrıca her odada termostat işlevi gören bir Quilt Dial ve daha fazla kontrol ve enerji kullanımı takibi için eşlik eden bir uygulama var. Isı pompası, bir grup eski Google çalışanı tarafından fosil yakıtlardan uzaklaşmayı sağlayacak ev iklimlendirme sistemleri oluşturmak amacıyla kurulan Quilt'in ilk ürünüdür. Kurucu ortak ve CEO Paul Lambert, şirketin “Baştan sona özenli bir tasarım ve harika bir deneyim” sunmak için yola çıktığını söylerken, Mike & Maaike'den Mike Simonian, stüdyosunun “ benimsenmeyi artıracak anlamlı bir şekilde kategoriyi dönüştürmeyi” amaçladığını söyledi.

Isı Pompası

Simonian, “Isı pompası teknolojisi inanılmaz derecede iyi çalışıyor ancak ABD'de benimsenmesi yavaş oldu.” dedi. “Bunun en büyük nedeni iyi düşünülmüş tasarım ve kullanıcı deneyimi eksikliği oldu. Hedeflerimiz, ısı pompası tasarımını ilham vermeyen cihazlardan evinizin hoş ve kalıcı bir parçası haline getirmek, karmaşık ve zor kullanımdan basit ve sezgisel hale getirmek ve parça parça hızlı bir düzeltmeden akıllı bir tüm ev çözümüne dönüştürmekti.” dedi.

Mike & Maaike, Quilt henüz konsept aşamasındayken Lambert tarafından kabul edilmiş ve Simonian'a göre “en akıllı, en cazip ev ısı pompası sistemini” geliştirmekle görevlendirilmiş.

Isı Pompası

Stüdyo, genel tasarımı dikkat çekmeyecek şekilde ve minimal düzeyde tutarken, sistemin her bir unsurunu kullanıldığı alan için optimize etmek üzere çalıştı. Mike & Maaike kurucu ortağı Maaike Evers, duvara monte edilebilen veya yere yerleştirilebilen dış üniteye, binalarla ve doğal çevreleriyle uyum içinde çalışacak mimari hatlar verildiğini, Quilt Dial'ın ise bir bakışta kolayca okunabilmesi için açılı bir ekrana sahip olduğunu söyledi. İç ünite, meşe kaplama bir ön yüz veya iç dekora uyacak şekilde boyanabilen veya duvar kağıdıyla kaplanabilen beyaz bir kapakla gelir ve ayrıca aşağıdaki köşeleri veya sanat eserlerini aydınlatmak için bir vurgu ışığına sahip.

Quilt'inki gibi hava kaynaklı ısı pompaları, fosil yakıtlarla çalışan ve yüksek gaz emisyonu üreten ev tipi fırınları ve gaz kazanlarını devre dışı bırakmanın en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Dış havadaki ısıyı emerek ve evin içine aktararak çalışır. Bununla birlikte, Evers'in kısmen mevcut ısı pompalarının tasarımından sorumlu tuttuğu ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede dönüşüm yavaş olmuş.

Isı Pompası

Evers, “Geçmişte, ısı pompası teknolojisi daha küçük uygulamalar için ek bir çözüm olarak görüldü ve bu sınırlı amaç için yeterli performans gösterdi.” dedi. “Ancak ABD'de bir evin tamamını kanalsız ısı pompası sistemine dönüştürmek için, sistemlerin ev tasarımı, stil, kullanım kolaylığı ve kalıcılık duygusu gibi daha geniş bir bağlamda tasarlanması gerekiyor.” “Bu bir mühendislik sorunu olduğu kadar bir tasarım sorunudur da. Isı pompası ürün kategorisi çok uzun zamandır bir tasarım çölünde olmanın acısını çekiyor.”

Teknoloji tarafında Quilt, dış ünitedeki enerji tasarruflu soğutucu akışkan R32 ve evdeki alanların kullanılmadığını tespit etmek için iç mekanda milimetre dalga radar sensörleri gibi özelliklerle ısı pompasının bugün piyasadaki diğer sistemlerden tam bir nesil ileride olduğunu vadediyor. Quilt ayrıca, yüklenicileri yönetmekten hoşlanmayan müşterileri çekmek için kurulumların kendi servis ekibi tarafından gerçekleştirildiği dikey bir entegrasyon stratejisine sahip. Quilt, bu yaz San Francisco Körfez Bölgesi'nde ve ardından Los Angeles'ta kurulumlara başlamayı planlıyor. Daha sonra bekleme listesi sayılarına göre ABD ve Kanada'nın diğer bölgelerine yayılacak.

Isı Pompası

Tasarım açısından daha ileri bir ısı pompası konsepti İngiliz stüdyo Blond'dan gelmişti, ancak bu ürün henüz pazara girmedi. Geçtiğimiz yıl Cambridge Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada araştırmacılar, elektrikli ısı pompalarının konut binalarının karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)