İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Barselona'nın teknoloji bölgesi Poblenou'da GCA Architects, İspanya'nın ilk 'akıllı' binası olan Smart 22@'yi yeni tamamladı. Geniş bir bahçe alanına sahip üç bağımsız binadan oluşan 24.000 m2'lik sürdürülebilir mimari ofis kompleksi, eski 'La Escocesa' fabrikası da dahil olmak üzere çevredeki endüstriyel bağlama karşılık verirken, yine de kendine özgü karakteriyle öne çıkıyor.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Sürdürülebilir mimari proje 2019 yılında mimarinin bölge ve sakinleri ile bütünleşmesi ve bir arada yaşaması için kritik bir hedefle başladı. Bu sakinler daha sonra binaların ana girişlerinde bulunan ve bölgede çalışan insanları tasvir eden Julián García Hernández'in resimsel eserlerinde yer alır. Bu arada binanın dışı pişmiş toprak gibi geleneksel malzemeleri daha büyük ekstrüde parçalarla çalışmaya izin veren yeni üretim süreçleriyle birleştirerek bölgenin renk aralığını yansıtıyor.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

İçeride esnek ve açık plan iç mekanlar, gerdirilmiş beton yapı sayesinde çekirdekten perde duvar cephelerine süzülen bol miktarda ışık alır. Açık teraslar, salonlar, çok amaçlı odalar, kilitli dolaplar ve diğer hizmetler dahil olmak üzere çok sayıda ortak alan çalışma alanlarını destekler. 

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Etkileyici endüstriyel mirasına uygun olarak sürdürülebilir mimari örneklerden bina modernite, teknoloji ve sürdürülebilirlik gibi ilerici değerleri destekler. LEED Platinum V4 sertifikalı sürdürülebilirlik önlemleri su tüketiminde %45, enerji tasarrufunda %32 ve çevreye etkisi düşük malzemelerin kullanımında %20 oranında etkileyici bir tasarruf sağlar. Projede ayrıca %75 sürdürülebilir atık yönetimi, 264 fotovoltaik panel, 63 elektrikli araç park yeri ve 25 şarj noktası bulunuyor.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Güney cephesi ayrıca üç binanın enerji verimliliğine katkıda bulunan fotovoltaik cam panelleri entegre eder ve fotokataliz ve aktif polarizasyon filtreleriyle donatılmış bir klima sistemi diğer çevresel faydaların yanı sıra hava kalitesini garanti eder. Diğer sertifikalar arasında kullanıcıların refahına odaklanan WELL Gold sertifikası ve Wiredscore sertifikalı olmasının yanı sıra AAA enerji sertifikası bulunur.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Son olarak sürdürülebilir mimari bina erişimi, park yönetimini ve ziyaretçi deneyimini dijitalleştirmek için küresel prop-tech platformu Sharry'yi uyguluyor. Bu teknolojinin bir sonucu olarak kullanıcılar turnike ve kapıların ve bir park yerinin veya toplantı odasının kilidini kolayca açmak için akıllı telefonlarını kullanarak bina tesislerine erişebilir.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

GCA Architect'in Mimarı ve Ortağı Josep Riu proje hakkında "Smart 22@ yenilikçi karakteri eko verimliliği, sürdürülebilirliği ve teknolojik yeniliği işçiliğin önemi ve yerel mirasa saygı ile bütünleştirme sanatında yatan geçmiş ve gelecek arasındaki bir bağlantıdır." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)