İstanbul'da Fütüristik Bir Kule: Çamlıca Kulesi

Çamlıca Kulesi'nin Formu

Heykelsi, organik ve ultramodern bir forma sahip olan Çamlıca Kulesi, İstanbul'a farklı yönlerinden bakıldığında değişen silueti ile bir hareket ve ritim duygusu uyandırıyor.

Kent dokusunun içine yerleştirilmiş çarpıcı deredeki uzun kule, kıvrımları ve dönüşleri ile dalgalı bir desen göz yaratıyor. Kulenin mimari süslemeleri, matematik hesaplamaları ve geometrik analiz kullanılarak oluşturuluyor. Altınışık, kulenin tasarım parametrelerinin başında doğanın hareketini benimsiyor. Bu amaçla, rüzgârın hareketini, akan arazileri ve doğal manzaraları çağrıştıran bir kule kurguluyor.

İstanbul Çamlıca Kulesi

Çamlıca Kulesi’nin çekirdeğine bağlı olan yenilikçi bölümler, içinde yaşanabilir alanlar ile birleştiriliyor. Gelişmiş mühendislik teknikleri, özellikleri, planlama ve yapım yöntemleri; mimarların kulenin nihai vizyonunu için kullandıkların en önemli unsurlar oluyor. MAA bu Çamlıca Kulesi’nden “Diyalog ve keşif alanına dönüşen bir bina” olarak bahsediyor. Ayrıca kule, 360 derecelik panoramik manzaralı iki kata ev sahipliği yapıyor. Yine bu katlarda bir restoran ve seyir terası bulunuyor.

Çamlıca Kulesi Restoranı

Çamlıca Kulesinin Büyüleyici İç Mekanları

İç mekanlar, halka açık bir fuaye, kafe ve sergi alanlarıyla bütünleşmiş geniş bir podyuma açılıyor. Bunun yanı sıra, Çamlıca Kulesi, yüce deneyimde yer alan fütüristik karakterlere ait benzersiz alanlar içerir. Çamlıca Kulesi, gerçekten de ışık, doğa ve mekânsal konfigürasyonları özümseyerek, çeşitli noktalarda sağlam ilişkiler kuran şaşırtıcı karşılaşmalar yaratıyor. Üstelik bu yeni felsefeler, insanın bakış açısını değiştiriyor ve insanları farklı düşünmeye ve umutlu olmaya sevk ediyor.

Çamlıca Kulesi İç Mekân

Çamlıca Kulesi’nin beyaz bantlarındaki iç kısımlar, mekanların akışkan hareketini artıran parametrik yaylarla bükülüyor, çıkıntı yapıyor ve eğiliyor. Bu çerçevelerin kırınımları, kenarlarda mobilya ve dekor oluşturmak için de kullanılıyor. İşlevin estetikle birleştiği bu Çamlıca Kulesi, yeni bir dönüm noktası yapısı olarak görülüyor. Bu devasa uzun kule, dünyayı dönüştürmek için sinyaller ve ağ dalgaları yayıyor. İstanbul TV ve Radyo Kulesi, kullanıcılara 2021 baharının sonlarında kapılarını açtı.

Kule Cephe Tasarımı Örnekleri
Kule Tasarımı Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)