"Istituto Marangoni" Metaverse Dünyasına Açılan İlk Okul

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Son üç yılda Istituto Marangoni Milano, eğitim içeriği ve deneyimi açısından yoğun bir inovasyon boyutuna girişti. Başka bir deyişle Metaverse dünyasına adım attı. Okul öğrencilerinin çoğunluğunu oluşturan Z Kuşağını hedefleyen stratejik girişimlere ve yeni varsayımsal senaryolara odaklanıyor. Bunlar hem eğitim içeriği hem de sanal gerçeklik gibi yeni gelişmiş dijital araçların dahil edilmesiyle ilgilidir. Okul, Fuorisalone 2022 vesilesiyle, Sanat Yönetmeni ve Marka Elçisi Giulio Cappellini'ye adanan “Explore Cappellini Multiverse” projesinin ilk NFT projesine de ev sahipliği yapıyor.

Yetenek Bölgesi - Istituto Marangoni'nin Metaverse Devrimi 

Istituto Marangoni Milano, Metaverse'e katılan ilk okuldur. Pandeminin patlak vermesi, gerçek ve sanal deneyimlerin entegrasyonuyla damgasını vuran bir dönemin bitişi ve başlangıcı oldu, bu nedenle Istituto Marangoni, derslere ve okulun diğer girişimlerine ev sahipliği yaparken öğrenci projelerinin görünürlüğünü artırmaya karar verdi. Tanıdık ve sürükleyici bir dil kullanarak tamamlayıcı kitlelere ulaştı. Projenin başlığı "Yetenek Bölgesi - Istituto Marangoni'nin Metaverse Devrimi" dir.

Metaverse'deki Istituto Marangoni dünyası bir dizi fütüristik bölgeye ayrılmış. Her bölge bir ziyaretçinin avatarıyla girilebilen tamamen özelleştirilebilir binalara sahip. Ziyaret edilecek odalar, fakültede aktif olan derslerle ilgili tüm bilgileri içeren bilgi noktalarında yer alır ve üç akademik makro alana ayrılır: moda, tasarım ve sanat.

Sergi alanı, onları yaratan öğrencilerin avatarları tarafından birinci ağızdan anlatılan en iyi öğrenci projelerini içeriyor. Tiyatro, Istituto Marangoni'nin akademik deneyiminin katma değerlerinden biri olan konferanslara ev sahipliği yapıyor. Partner House, I'M Corporate Lab açısından harici şirketler için gerçekleştirilen projeleri içeriyor. Arşiv, Enstitü'nün proje ve faaliyetlerinin tarihsel bir belleği olarak yer alıyor. Yukarıdaki bölümlerin her biri multimedya materyali içerir ve ziyaretçi deneyiminizi daha da geliştirmek için harici kaynaklara bağlantılar sağlar.

Ayrıca, Fuorisalone 2022'de 'uzay ve zaman' temasıyla okul, şehre iletişim araçları ve gelişmiş dijital teknoloji sağlayarak fütüristik bir yaklaşım benimsedi. Sanat Direktörü ve Marka Elçisi Giulio Cappellini,  Istituto Marangoni için sıkı bir takvimi başlattı. Aslında, “Explore Cappellini Multiverse”, iç tasarım, ürün tasarımı ve görsel tasarım öğrencileri tarafından yıllar içinde geliştirilen projelerle anlatılan markaya adanmış. "Genişletilmiş Güzellik" sergisi, Prisma projesi üyeleri ve Ürün ve Mobilya Tasarımı Yüksek Lisans öğrencileri tarafından Cappellini için geliştirilen ilk NFT projelerine ev sahipliği yaptı. Sergi 6 Haziran Pazartesi günü Piazza Gae Aulenti'deki IBM Stüdyolarında açıldı.

Istituto Marangoni, halihazırda Metaverse'e yansıtılan tasarım çözümlerinin geliştirilmesine yönelik kursların verilmesinde ön plana çıkmasına yardımcı olan uluslararası üne sahip uzmanlarla işbirliğinden yararlanıyor. Güçlü inovasyon süreçleri için bu dürtüyü göstererek, Ekim 2022'de Dijital Tasarımda Sürükleyici Deneyimler Yüksek Lisansımı tamamlamayı planlıyor. Bu, teknik ve kavramsal yeterliliklere sahip profesyonel kişiler yaratma ihtiyacını ele alarak okulun eğitimini zenginleştiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)