EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İtalya’da LEED'e Uygun Olarak Geliştirilen Bir Mobilite ve Lojistik Merkezi

Ma Yansong liderliğindeki MAD Architects, Milano İnovasyon Bölgesi'nin (MIND) batı sınırı boyunca yer alan ve yeni bir geçit olan Mobilite ve Lojistik merkezinin kısaltması olan MoLo Projesi’ni açıkladı. Mimar Andrea Nonni, Open Project ve Progeca’nın iş birliği ile tasarlanan 28,5 metre yüksekliğindeki kompleks, 68.700 m2'lik bir alanda çeşitli tesisleri bir araya getiriyor. Doğa ve mimarinin bir entegrasyonu olarak tasarlanan MoLo, ziyaretçilerin bölgeyi yürüyerek keşfetmelerini ve yenilikçi ulaşım teknolojisini şahsen görmelerini sağlıyor. Bunu sağlamak için de ziyaretçilerin arabalarını bırakabilecekleri hoş bir giriş ve alanı deneyimleyebilecekleri bir eğitim alanı kurguluyor.

MoLo Projesi

Mimarlık ve Ulaşım Sistemleri

MAD'ın Avrupa'da tasarladığı pek çok projeden en sonuncusu olan MoLo, “dünyanın dört bir yanındaki şehir merkezlerinde ulaşım sistemleri için geleceğin neler beklediğini göstermek için en son teknoloji ve çarpıcı formla yenilikçi işlevi örüyor”.

MoLo Projesi

Yedi katı toprak üstünde ve bir katı yeraltında bulunan merkez, zemin katta 3000 metrekarelik ticari alanın yanı sıra laboratuvarlar, ofisler ve bir süpermarket içeriyor. 1.500 araç alan beş katlı bir otopark yapısı üzerine odaklanan proje, aslında Rho belediyesinden ve MIND'ın batı yarısı boyunca uzanan diğer ana güzergahlar için bir geçit oluyor. Eylül 2022'de inşaatı başlaması beklenen ve iki belediyeyi sınırlayan bu altyapı, aslında “kamu değişim tüneli” gibi bir misyonla kentsel ayrımı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda bu altyapı projesi açık bir galeri halinde görünen MoLo’yu yakındaki Rho-Arese parkına fiziksel olarak bağlamayı hedefliyor.

MoLo Projesi

Sürdürülebilir Hareketlilik ve Altyapı Sistemleri

Yeni bölgenin sürdürülebilirlik ve 21. yüzyılın teknolojik yeniliklerine olan bağlılığı ile uyumlu olan proje, havadaki karbonu yakalarken çevresinin yemyeşil peyzajıyla harmanlanarak yemyeşil bir cepheye sahip olacak. Ayrıca, tasarım için İmalat ve Montaj (DfMA) yöntemine göre prefabrik betonarme çerçeve yapısı içine monte edilen kompleks, yeşil bina sertifikasyon programı LEED'e uygun olarak geliştirilecek. Üst yüzeylerde sekiz bin metrekareyi aşan bir fotovoltaik panel alanı, çevredeki bölge için bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı görevi görecek.MoLo (Hareketlilik ve Lojistik Merkezi), Milano, İtalya


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)