İtalyan Mimar Italo Rota 70 Yaşında Hayatını Kaybetti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Milano doğumlu İtalyan mimar, tasarımcı ve yenilikçi Italo Rota, Cumartesi günü 70 yaşında hayata veda etti. Rota, kariyeri boyunca düşündürücü fikirleri bir araya getirme konusunda olağanüstü bir yetenek sergiledi ve avangart vizyonlarıyla ana akım geleneklere meydan okudu. Genellikle İtalyan CRA-Carlo Ratti Associati firması ile iş birliği yapan Italo Rota Building Office adlı stüdyosu, Dubai Expo 2020'deki İtalyan Pavyonu'nun tasarımı ve Roma'nın 2030'da World Expo'suna ev sahipliği yapma teklifi için hazırlanan master plan da dahil olmak üzere birçok yüksek görünürlüklü projede yer aldı.

Italo Rota

1953 yılında Milano 'da doğan Rota, Milano Politecnico Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Franco Albini ve Vittorio Gregotti'nin stüdyolarında çalışarak kariyerine devam etti. Rota, mimar Pierluigi Nicolin ile birlikte çalıştığı yıllarda Lotus International adlı etkili bir derginin kurucuları arasında yer aldı ve basılı medyaya verdiği önemin altını çizdi. 1980'lerin başında Paris 'te geçirdiği dönem, Musée d'Orsay'ın iç mekan tasarımı gibi projelerde merhum İtalyan mimar Gae Aulenti ile iş birliği yaparak önemli bir dönüm noktası oldu.

1995'te İtalya'ya dönerek, Milano'daki Museo del Novecento projesine imza atarak mimarlık ve kültürün birleşimine olan ilgisini sürdürdü. Başlıca eserleri arasında, 2006 yılında Kamusal Alan için İtalyan Altın Madalyası'nı alan Palermo'daki Foro Italico'nun gezinti yolu da yer almaktadır. Yirminci yüzyıl kentsel ve kültürel dokusunun tasarımı için yeni vizyonlar benimseyerek faaliyet alanını genişletmeye devam etti.

Musée d'Orsay
Musée d'Orsay

Rota, ünlü kariyeri boyunca bilgi ve deneyim zenginliğini gelecek nesillerle paylaşmış, Ecole d'Architecture UP8 Paris-Belleville ve Milano'daki Yeni Güzel Sanatlar Akademisi gibi kurumlarda profesör olarak görev yapmıştır. Önemli mimarlık dergilerine de katkıda bulunan Rota, Una storia elettrica (Quodlibet, 2014) adlı kitabın da yazarıdır.

"Her şey tutkunun etrafında dönüyor: yaptığınız işten mutlu olmanız gerekiyor çünkü bu olumlu his olmadan pek bir şey yapamazsınız." -Italo Rota

Dubai Expo 2020'deki İtalyan Pavyonu
Dubai Expo 2020'deki İtalyan Pavyonu

Italo Rota'nın mimari mirası, yapılı ve kültürel çevre üzerinde kalıcı bir etki bırakan çeşitli proje portföylerinden oluşmaktadır. Milano'daki Museo del Novecento'dan çeşitli kentsel gelişmelere ve kültürel kurumlara kadar Rota'nın tasarımları, yenilikçi yaklaşımını ve detaylara gösterdiği titiz özeni yansıtmaktadır. Kökleri İtalyan kültürü ve mirasına dayanan katkıları, yaratıcılıkları, yenilikçilikleri ve geleneksel normlara meydan okuma yetenekleriyle takdir görmeye devam ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)