İyi İçerik ve İyi Mimari: Instagramlanabilirlik Bizi Nereye Götürür?

Sosyal medya, kentsel planlamayı değiştirerek işlevsel bir tasarım anlayışından resmi ve ticari bir anlayışa geçişi kolaylaştırıyor. Sosyal medya içeriği için setler olarak tasarlanan samimi mekân kaplamasının ardında, karmaşık gözetim sistemleri test edilmekte ve geliştirilmektedir. Yapılı çevre, artık vatandaşlar tarafından değil, hayatlarını kendi kendini belgeleme ihtiyacı hisseden kullanıcılar tarafından doldurulan bir cazibe merkezine dönüşüyor. Kamusal alan, faillik ve kolektif kullanım eksikliği altında ortadan kalkıyor, bedenlerin önceden belirlenmiş kurallara ve koreografiye göre hareket ettiği bir sahne haline geliyor.

Instagram ve Mimarlık
Alexis Christodoulou, ofis dışında yanıt, 2017, 3D işlenmiş sanat eserleri.


Birkaç yıldır Google Haritalar, kullanıcılarına yakınlarda gerçekten kaçırmamaları gereken harika bir fotoğraf noktası olduğunda sinyal göndererek bildirimler gönderiyor. Google'ın etkileşimli haritası tarafından yönlendirilen veya kullanmadığımız zamanlarda bile takip edilen bir şehirde yürürken, Instagram beslememizin hipermodern mimarinin panoramik görünümünden gerçekten faydalanabileceğini sürekli olarak hatırlatıyoruz. Dünya çapındaki mimarlık firmaları, mekanları “Instagramlanabilir” hale getirmek amacıyla tasarladıklarını bildirirken, merak etmeden edemiyoruz: Sosyal medya kamusal alanı nasıl şekillendiriyor?

Instagram and Architecture
Instagram rulosu, Choi Hung Malikanesi'nde coğrafi etiketlenmiş resimler

Sosyal Medya Mimarisi

The Broad Müzesi 2015 yılında Los Angeles'ta açıldığında hemen bir bir Instagram sansasyonuna sebep oldu. “Instagram'a layık” bu yeni kültür kurumunu kaçıramazdınız, yoksa FOMO dayanılmaz olurdu. Petek görünümlü, net kesim açılarına sahip kirli beyaz binalardan oluşan yapı, yalnızca son derece Instagramlanabilir olmakla kalmıyor, aynı zamanda sihrini sergiliyor ve renklerini beyaz duvarlardan mükemmel bir şeker gibi sıçratıyor. Müzenin popülaritesi Instagram'da o kadar arttı ki; 2017’de Yayoi Kusama, sergisi için uygulamadan gelen trafikle bağlantılı 40.000 biletin satıldığını bildirdi. Küresel mimarlık firması Diller Scofidio + Renfro (DS+R) tarafından tasarlanan bu müze; geniş, ziyaretçilerin iyi aydınlatmadan ve etrafta dolaşan sanattan tam olarak yararlanacakları şekilde tasarlanıyor. Bunun yanı sıra, ziyaretçiler müzede  hem dıştan hem de içeriden fotoğraf çekmek için doğal olarak telefonlarına uzanıyor gibi görünüyorlar.

Social Media and Architecture
Broad Museum'da coğrafi etiketlenen Instagram resimleri.

Instagramlanabilirlik

DS+R'nin son projelerinden biri, rutin olarak Rusya'nın başkentindeki en Instagram dostu konumlardan biri olarak gösterilen Moskova'daki Zaryadye Park’tır. Parkta Moskova Nehri'nin 70 metre yukarısına uzanan panoramik bir seyir noktası, birkaç pavyon, iki amfi tiyatro ve bir filarmoni konser salonu bulunuyor. Çevredeki yeşilliklerle tezat oluşturan şık cam binalarının etrafındaki sosyal medya ve askıya alınmış bakış açısı, binlerce Moskovalıyı ve benzer şekilde turisti çekmede önemli bir rol oynadı. Parkın açılış haftasında yaklaşık 250.000 kişi geldi. Onları "gösteri tedarikçileri" olarak nitelendiren The Guardian mimarlık eleştirmeni Oliver Wainwright , DS+R'nin özellikle Instagram'ın gücünden etkilendiğini kabul etti.

Social Media Architecture
Instagram fotoğrafları Park Zaryadye'de coğrafi olarak etiketlendi.

Wainwright'a göre, bir dizi mimarlık stüdyosu, yeni projeler üzerinde çalışırken “Instagramlanabilirliğin” endişelerinin ön saflarında yer aldığını kabul edecek kadar ileri gitti. Wainwright, “Instagram, aslında çevrelerimizin şekillenmesinde en etkili güçlerden biri haline geldi. Birçok mimarlık firması bu fenomene oldukça açık: meydanlardan özel gelişmelere, otellerden butiklere kadar her müşteri artık Instagram beslemesini akılda tutarak tasarım yapmalarını istiyor. Farklı alanlardaki kullanıcıları, fotoğraflarını uygulamada paylaşmaya ne sevk edecek ve hangi hashtag'leri kullanmaktan mutlu olacaklar?” diyor.

Instagram, bir milyar aktif aylık kullanıcısıyla hızla sosyal medya platformu haline geldi. Son derece görsel doğası, kullanıcıları hayatlarının küratörlüğünde anlık görüntülerini yayınlamaya zorlar ve genellikle onları kesin estetiğe uygun çarpıcı arka planlar aramaya teşvik eder. Çoğumuz bu tetikleyicileri yalnızca uygulamadayken tanırız: avuç içi baskılar, pembe altın vurgular, iç mekanlardaki mermer yüzeyler, cam ve çelikten şık ve jenerik çağdaş binalar, dış mekanlar için renk patlamaları vb. Hem içeride hem de dışarıda bulunan grafik duvarlar, onları fotoğraf noktaları olarak sunan işletmeler için bir başka güçlü cazibe, hatta bir varlık olduğunu kanıtlıyor. Bu tür noktalar genellikle medyada, onları nerede bulacağınıza ve mükemmel çekimi elde etmek için en iyi nasıl poz verileceğine dair ayrıntılı talimatlar veren makalelerle birlikte yazılır. Pek çok örnek arasında bir örnek, 2012 yılında sanatçı Colette Miller tarafından interaktif bir sokak sanatı eseri olarak yaratılan ve hızla şehrin en tanınmış yerlerinden biri haline gelen Los Angeles'ın melek kanadı duvarlarıdır. Bunun yanı sıra, yansıtıcı yüzeyler de popülerdir; özellikle bu yüzeyler kamusal alanlarda kurulursa. Ünlü bir örnek Anish Kapoor'un Chicago'daki Bulut Kapısı'dır. Burada bulunan büyük ölçekli dış mekan heykellerini ve müze parçalarını kapsayan çağdaş sanat tasarımları, çoğu zaman insanların hesaplarında yakalamaya çalıştıkları yaratıcı ve eğlenceli unsuru olurlar.

Instagrammability and Architcture
Cloud Gate heykelinin yakınında coğrafi etiketlenen Instagram resimleri.

İşletmelerde Fotoğraflanabilirlik

İşletmeler, uygulamada gördükleri deneyimleri ve resimleri yeniden yaratmak isteyen müşterileri çekmek için Instagram'ın gücünden yararlanıyor. Örneğin Avustralyalı stüdyo Valé Architects, perakende alanları, restoranlar ve otellerde uzmanlaşmış tasarım hizmetlerinin yanı sıra web sitesinden satın alınabilecek bir “Instagram Tasarım Rehberi” bile oluşturdu. Instagram’ a uygun olma ihtiyacından muhtemelen en çok etkilenen ticari alanların, tıpkı popüler hesapta olduğu gibi, bir selfie duvarı, mükemmel bir şekilde düşünülmüş aydınlatma ve müstehcen karo zeminler sunma gibi değişiklikler yapmaları tavsiye edilir. Bu şekilde mekâna yaklaşan bir işletmede, #ihavethisthingwithfloors etiketiyle bir milyona yakın takipçi ve gönderi büyümeye devam ediyor. Londra'da, simgesel yapıdaki yumurta gibi kabinleri ve gökkuşağı tavanı olan Sketch Restoranı’nın içindeki banyoları düşünün.  Ya da bin yıllık pembe yumuşak sandalyeleri ve mekâna mükemmel bir şekilde yayılmış David Shringley baskılı alanı düşünün. Bu konumlardan bazıları uygulamada öyle bir statü kazanıyor ki, kendi resmimizi çekmek için oraya gitmemiz gerektiğini hissediyoruz. Oliver Wainwright'a göre, dünyaca ünlü büyük mağaza Harrods bile bu trendi takip ediyor ve mekânın tüm bölümlerini daha Insta-dostu hale getirmek için mimar Farshid Moussavi'yi işe alıyor.

İşlevsellik Kaybı

Bununla birlikte, bu tasarımlar mimari yorumcular tarafından, tamamen mimari bir bakış açısıyla, kullanılan malzemeler nedeniyle değil, renklerine ve hislerine göre seçildiği için eleştiriliyor. Eleştirinin altında bu tasarımların nasıl yaşlanacakları veya işlevsel olup olmayacakları yatıyor. Kolayca lekelenen veya soyulan kaplamalar, kör noktalara neden olan yansıtıcı yüzeyler ve en küçük su damlalarıyla derecede kaygan hale gelen tehlikeli parlak zeminler, mimarların fotoğraflanabilirliği işlevden daha ön planda tuttuğunda neler olduğunun kanıtı olarak ortaya çıkan sorunlardan sadece birkaçı.

Bununla birlikte, işlevsellik kaybı, sosyal medya mimarisi gurularını ilgilendirmiyor gibi görünüyor. Valé Architects'in “Instagram Tasarım Rehberi”, Instagram pazarlamasının neden bu kadar başarılı olduğunu belirlemede basit bir mekanizmaya atıfta bulunuyor: “Ben bağlantı kurmak istediklerim tarafından bana saygı duyulduğunu hissetmek istiyorum. Ne yapmam gerektiğine ve bu çemberin bir parçası olmak için nereye gideceğime dair rehberlik arıyorum.” Firmanın stratejisi, belirli bir müşteri hedefi için “dikkate değer” alanlar tasarlamayı içerir. Sonuç olarak insanların akranlarıyla paylaşmak isteyecekleri bir tasarım ortaya çıkar. Hem iç hem de dış mekanlar “görsel bir şaşkınlık, yaratıcılık ve eğlence duygusu” uyandıracak şekilde kurulmalıdır. İnsanlar farklıdır, ancak bu duyguların bir miktar öngörülebilirliği vardır. Instagram'da her yıl çok popüler olmaya devam eden belirli bir tasarım konsepti vardır.

Dijital Dünya ve Mimarlık
HongKong şehrinde coğrafi etiketlenen Instagram resimleri.

Günlük Yaşamımızı Etkileyen İnstagram Mimarlığı
Bu sadece yapılı çevremizin görünümünü etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda hayatımızı modelliyor ve günlerimizi nasıl planladığımızı ve çevremize nasıl baktığımızı etkiliyor. Tatilde ziyaret etmek için Instagram'a en uygun konumları paylaşmaya adanmış çevrimiçi makalelerin yanı sıra eksiksiz bir YouTube videoları türü vardır ve bu listeler genellikle yanlışlıkla Instagram'a değer hale gelen konumları içerir. Bu ağızdan ağıza yöntemle, konut kompleksleri ve bir zamanlar kırsal kesimdeki gizli noktalar turistik yerler haline geliyor. Bu şekilde özel alanların pastel gölgeli renkleri, yemyeşil doğası ve panoramik manzaraları arasında mükemmel fotoğraf fırsatı arayan insanlarların dolup taşmasına neden oluyor. Ryanair bile “Avrupa'nın Instagram'da en çok bağlanabilen 17 şehri” gibi makaleler yayınlıyor. Belki şaşırmayacaksınız, ama Londra, Paris ve Romabu listede ilk üçte yer alıyor.

Çoğumuz muhtemelen influencerların yaptığı gibi tatillerimizi sosyal medya paylaşımlarımıza göre planlamıyoruz. Ancak, Instagram hikayelerimizi göz önünde bulundurarak yerlere, yemeklere ve manzaralara bakarken ne yayınlayabileceğimizi düşünerek günlerimizi geçirmeye hepimiz aşinayız. Hatta komik altyazılar hakkında düşünmek için yolumuzdan çıktığımız dahi oluyor.  

Korkutan ve Mutlu Eden Instagram

Bununla birlikte, fotojeniklik arayışı, gerçeklik üzerindeki gösteri için, toplumun ilerici estetize edilmesinin bir semptomu olarak değil, mevcut sosyal ve politik krize bir tepki olarak düşünülmelidir. Yazar ve aktivist Carmen Pisanello'nun belirttiği gibi, sosyal medya, kitle kültürel deneyimleri ile seçkinci deneyimler arasındaki ayrımların bulanıklaşmasına neden oldu, ki bu kesinlikle önemli değil. Çünkü bu durum daha çok, uçurumun gerçek anlamda azaltılmasından ziyade ikisinin arasında paylaşılan parlak bir hayali yaratmaya dayanıyor. Sosyal medya, aynı zamanda duygusal bir güçlendirici görevi görür. Bir yandan korku ve nefret söylemini teşvik ederken (yani Facebook yorum bölümleri veya Twitter cadı avları), aynı zamanda bize korkularımızı ve bu estetiğe uymayan her şeyi unutmak için saklanabileceğimiz estetik açıdan mükemmel bir dünya sunuyor; pinterest gibi.  Bu mükemmel resim toplumu idealine uymak için, anormal, yabancı veya uygunsuz olarak kabul edilen her şeyi ortadan kaldırarak kamusal alanı sterilize etmek ve normalleştirmek gerekli hale geliyor. Marjinal öznellikler, onları sürekli olarak reddeden, bütünleştiremediği ve belirli bir disiplin davranışına uymayanları dışarı atmaya çalışan bir sosyal ve ekonomik sistemin parçasıdır.

Pisanello'yu hatırlatacak olursak, çağdaş toplumla bütünleşmeyen öğelerin ve bedenlerin psikolojik reddi, kendi kendini analiz etme veya politik tartışmayla değil, daha çok estetik inkarla sonuçlanır. Y kuşağının, son derece estetik, pastel renkli ve yatıştırıcı ortamlara olan bağlılığından, mevcut toplumumuzu karakterize eden gelecek beklentilerinin, sağlamlığın ve finansal/politik güvenliğin eksikliğine doğrudan bir tepki görebiliriz. Ciddi anlamda sorunlu bir dünyada büyüyen “bin yıllık pembe”, güvence altına alınma ihtiyacımıza ve içine düştüğümüz şaşırtıcı gerçekliği problemsizleştirme ihtiyacımıza yanıt veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)