Japonya'nın Osaka Şehri EXPO 2025'e Ev Sahipliği Yapacak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
2018'de Bureau International des Expositions (BIE), Japon şehri Osaka'nın milyonlarca ziyaretçiyi çekmesi beklenen bir etkinlik olan 2025 Dünya Fuarı'na ev sahipliği yapma teklifini kazandığını duyurdu. Etkinlik 13 Nisan 2025'te açılacak ve 13 Ekim 2025'te kapanacak. 1970 yılında Osaka'da başka bir Dünya Fuarı düzenlendiği için bu Japonya'nın etkinliğe ikinci kez ev sahipliği yapacak. Bu yılın resmi teması "Yaşamlarımız İçin Gelecekteki Toplumu Tasarlamak." Mimar Sou Fujimoto, etkinliğin Fuar Alanı Tasarım Yapımcısı olarak seçildi ve ana planın tasarlanmasından ve katılımcı ülkelerin tasarımcılarının yönlendirilmesinden sorumlu oldu. 24 Mart 2023 itibarıyla 153 ülke ve bölge ve 8 uluslararası kuruluş Japonya'nın Kansai kentindeki Expo 2025 Osaka'ya katılımlarını resmen onayladı. 

EXPO 2025 Osaka

Aralık 2020'deki bir basın toplantısında Sou Fujimoto Expo 2025 Osaka, Kansai, Japonya için gerekli operasyonel politikaların ve planların bir taslağı olan "Ana Planı" sundu. Bölge tasarımı, ulusal pavyonları çevreleyen dairesel bir ana akış hattına sahip. Ana plan ulusal pavyonların vizyonunu uygulamak için bir çerçeve görevi görür. Sou Fujimoto'ya göre genç tasarımcılar ve mimarlar, yeniliği ve deneyi teşvik etmek amacıyla bölge genelinde küçük ölçekli binalar için görev alma fırsatına sahip olacak.

Mimar ayrıca etkinliğin Osaka şehri üzerindeki etkisini de düşünüyor. VietReder'e verdiği bir röportajda Sou Fujimoto, sergi alanının gelişimi ile yoğun bir şekilde gelişmiş şehirde yeşilliği yeniden canlandırma çabaları arasında ilişkilendiriyor. Ana plan özetine göre sergi, daha sürdürülebilir bir doğal ve insani dünya tasavvuruna katkıda bulunmak amacıyla BM'nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine uygun olarak gelişmeyi hedefliyor. Dünya Fuarı dünyanın dört bir yanından farklı geçmişlere sahip insanları bir araya gelmeye ve “yaşam temasını" keşfetmeye davet ediyor.

Sou Fujimoto
Sou Fujimoto

"Pavyonların ahşap, doğal ve geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmanın ve yaratmanın yeni yolları için deneysel bir alan olacağını umuyorum. Ayrıca mimari ve dijital alanların etkileşim halindeki sinerjisini görmek için sabırsızlanıyorum. İnşaatta da birçok yeni teknoloji tanıtılacak. Süreç inovasyonu için bir fırsat olacağını düşünüyorum." - Sou Fujimoto, Fuar Alanı Tasarım Yapımcısı

Beş yılda bir düzenlenen Dünya Fuarları, ev sahibi ülkeler için kültürlerini, geleneklerini ve yeniliklerini sergileme ve uluslararası ziyaretçileri ve ilgiyi çekme fırsatı sunuyor. Etkinlik ülkelerin mimari ve teknolojik yeniliklerini sergilemelerinin önemli bir fırsat olduğu 19. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarih boyunca her yeni fuar, mimarlara radikal fikirler sunma ve bu etkinlikleri tasarım ve bina teknolojisindeki cesur yenilikleri test etmek için yaratıcı bir laboratuvar olarak kullanma fırsatı sundu. Son önceki fuarlarda seyirciler 2015'te İtalya'nın Milano kentinde ve 2020'de BAE'nin Dubai kentinde ağırlandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)