Jonathan Tuckey Design "Tarımsal Ruhu" Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra merkezli Jonathan Tuckey Design, Kuzey İtalya'nın Piemonte bölgesinde, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir taş ve ahşap çiftlik konutunun dikkatli restorasyonunu gerçekleştirdi. Sürdürülebilir mimari Cascina isimli karakteristik mülk, aydınlık ve sıcak bir konut ve stüdyo oluşturmak üzere yeniden elden geçirildi.

Var olan yapıların yeniden kullanımı alanında uzman olan Jonathan Tuckey Design, modern tasarım ile yapı mirasının tabakalarını bir araya getirme konusunda tecrübeli. Cascina'da, 1990'larda yapılan çağdaş bir müdahale, binanın özgün niteliğini, yani "tarımsal ruhunu" açığa çıkarmak için bir dizi katmanın sökülmesi demekti. Stüdyo ayrıca yeni ve sürdürülebilir sistemler ilave ederek genel termal kabuğu da geliştirdi.

Jonathan Tuckey Design Tarımsal Ruhu Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Sürdürülebilir mimari örneklerden Cascina üç taş hacimden meydana geliyor: iki katlı bir çiftlik evi, büyük bir ahır ve samanlık ve birinci katta kapalı bir bağlantı köprüsü (çiftlik evi ve ahırı birbirine bağlayan). Jonathan Tuckey Design, "kırsal arazinin daha önce küçük camlara sahip olduğunu, bunun da dış alanla çok az bağlantısı olan çok karanlık bir iç alanla ortaya çıktığını" belirtiyor. Bu sorunu çözmek için stüdyo, sürdürülebilir mimari projelerden yapı planını yeniden yönlendirdi: evin mutfağını ve sosyal alanlarını güney doğuya yerleştirerek, bu alanlar artık inişli çıkışlı kırsal alanın geniş manzarasının tadını çıkarıyor. Mülkü etrafıyla yeniden ilişkilendirmek, yenilemenin önemli bir bileşeniydi. Ayrıca müşterilerin sakin bir sabah kahvesinin keyfini çıkarma isteği de sürdürülebilir mimari projelerinin merkezinde yer alıyordu. Stüdyo, "Yeni açıklıklar açarak ve var olan pencereleri genişleterek, müşteriler artık konutun içinden çerçevelenmiş manzaraların tadını çıkarıyor ve gün boyunca hafifçe değişen ışığı takdir ediyor." dedi.

Jonathan Tuckey Design Tarımsal Ruhu Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Cascina'nın sakinleri konuta temiz ve çarpıcı bir tasarıma sahip bir giriş holünden giriyor. Jonathan Tuckey Design var olan merdiveni 90 derece çevirerek birinci kat seviyesini yükseltmiş ve böylece ferah oranlara sahip daha uyumlu bir alan oluşturmuş. Stüdyo, "Bu şık ve basit ayarlamalar Cascina'nın dokusuna ve mekansal yerleşimine sinmiş sakin bir lüks hissi oluşturuyor." dedi.

Jonathan Tuckey Design Tarımsal Ruhu Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Konutun alçaltılmış zemin katının kuzey kısmında, etkileyici ve özgün tonozlu tuğla tavanın altında yeni bir spa ve sauna bulunuyor. Güneyde ise ışık dolu bir yaşam alanı, yemek alanı ve mutfak bulunuyor. Üst kattaki üç, banyolu yatak odası güney ve doğu manzaralı. Ana yatak odasında ahşap ve çelik bir balkon boylu boyunca uzanır. Banyolardaki oyma taş mermer lavabolar oldukça çarpıcı.

Jonathan Tuckey Design, zemin katta sade bir "Cocciopesto" döşeme kullanmış. Romalılar tarafından su depoları ve su kemerlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış eski bir yapı malzemesi olan Cocciopesto, kireç ve kum ile diğer ezilmiş malzemelerin bir karışımı. Bu durumda stüdyo, var olan pişmiş toprak çatı kiremitlerinin ezilmiş parçalarını ilave ederek benekli bir yüzeye sahip sağlam bir zemin elde etmiş.

Jonathan Tuckey Design Tarımsal Ruhu Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Cascina kişiliğini geniş ölçüde malzeme paletinin oluşturduğu bir konut. Cocciopesto yer döşemesinin yanı sıra kireç sıva, kestane ağacı, tuğla ve İtalyan Luserna taşının kullanımı eve sıcaklık ve ağır yaşam hissi veriyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Dahası konutun cazip dış cephesi kireç badanalı taş duvarları, ısmarlama ahşap panjurları, beton lentoları ve demir kafes işçiliği ile tanımlanmış. Yerel kuru taş istinat duvarları, çimenli teraslar, sade bir yüzme havuzu, bir açık hava mutfağı ve bir veranda resmi tamamlıyor.

Jonathan Tuckey Design Tarımsal Ruhu Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Geleneksel bir tuğla "gelosia" paravan, ana konutu eski ahır ve samanlığa bağlayan köprü alanını kısmen örtüyor. Paravanın tasarımı yapının çiftlik evi özelliklerini harika bir biçimde tamamlıyor. Samanlık artık aydınlık ve ferah bir stüdyo, yaklaşık 200 sene boyunca barınak olarak kullanılan ve zengin bir patinaya sahip olan özgün kafes kirişli çatı yapısı, alanı tarihi şıklığıyla taçlandırıyor. Jonathan Tuckey Design Cascina'nın termal performansını yükseltmek için özgün kirişlerin üzerine yeni bir yüzer çatı yerleştirdi. Yalıtımlı çatı, yerel kestane ağacından levhalarla kaplanmış, eski ve yeni iki sistem, yeni monte edilen üçgen uçlu pencerelerden içeri çekilen ışığı stüdyo boyunca filtrelemek için çalışıyor. Toprak kaynaklı ısı pompası, çift cam ve geliştirilmiş bütün yalıtım, yapının enerji verimliliğini ve performansını artırıyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.

Jonathan Tuckey Design'ın ortaklarından Elena Aleksandrov, "Yeniden kullanım stüdyonun tasarım ve malzeme seçimi  yaklaşımında önemli bir rol oynuyor. Var olan malzemelerin takdir edilmesi, yapının özgünlüğüne katkıda bulunmuş ve tadilattan sonra güzel bir biçimde gelişmesine ve peyzajıyla entegre olmasına imkan tanımıştır." dedi. Genel görünüm huzurlu ve pastoral bir izlenim veriyor.

Jonathan Tuckey Design Tarımsal Ruhu Sürdürülebilir Biçimde Tasarlıyor

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)