​Kadıköy​ Mini Portföy​ Ömer Çamoğlu​

Kalebodur Sponsorluğunda

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ nden mezun olmuştur. Öğrencilik yıllarında başlayan çalışma hayatına çeşitli mimarlık atölyelerinde devam eden mimar, kısa süreli yurt dışı eğitiminden sonra 1978 yılında kurduğu Çamoğlu Mimarlık ofisiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Otuz yılı aşkın bu yoğun süreç aynı çatı altında devam etmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli ölçeklerde; Villa, apartman, rezidans, toplu konut v.b. yaşam kompleksleri; otel, tatil köyleri, eğlence-turizm tesisleri; tematik parklar (Aquapark v.b.); hastane, ofis, AVM projeleri; karma fonksiyonlu (Konut, ofis, otel, ticaret v.d.); golf resort kompleksleri ile spor tesisleri, eğitim ve kültür tesisleri gibi değişik yapıların konsept tasarımlarından başlayarak uygulama-detay projelerinin komple projelendirilmesi, uygulama danışmanlık hizmetleri Çamoğlu Mimarlık şirketinin kuruluşundan itibaren faaliyetlerini oluşturmuştur.

Kentplus Kadıköy

Malzeme ve formun uyumu sonucu oluşan modern ve dinamik mimari anlatımıyla bölgede öne çıkan bir proje...

Kentplus Kadıköy Projesi, Anadolu yakası Fikirtepe bölgesinde, toplu ulaşım ağlarının odak noktasında iki parsel üzerine yerleşen, karma kullanıma yönelik bir komplekstir. 

Proje, yaygın ticaret podyumunun üzerinde yükselen üç konut bloğu olarak tasarlanmıştır. 6 bodrum kat üzerinde yükselen zemin + 23 ve 24 katlı bloklarda toplam 1276 adet daire olmak üzere, 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler düzenlenmiştir. 

Podyum üzerinde bloklar etrafında açık havuz alanı ile rekreasyon alanları düzenlenmiştir. Ticari alanların bulunduğu katlarda ise geniş sirkülasyon alanlarıyla beslenen bir meydan konsepti oluşturulmuştur. Burada farklı büyüklüklerdeki dükkanlar, geniş sirkülasyon alanları ve uygun yerlere yerleştirilmiş olan merdiven ve yürüyen merdivenlerle beslenmektedir. 

Proje Yeri: Fikirtepe, Kadıköy, İstanbul
Proje Yılı: 2012 - 2015
Proje Alanı: 207.695 m2 
İşveren: Emay İnşaat

Blokların zemin katlarında sosyal tesis alanları düzenlenmiştir. Bu alanlarda, fitness merkezi, kafeterya, vitamin bar, soyunma alanları ve çok amaçlı salon gibi mekanlar yer almaktadır. Sosyal tesis alanlarından doğrudan açık havuz ve güneşlenme alanları ile pergolalara erişim sağlanmıştır.

Blokların üzerinde yapılan geri çekilmelerle teraslar oluşturulmuştur. Ayrıca yer yer oluşturulan geniş kat bahçeleriyle, bloklar dahilinde ortak yeşil alan kullanımı teşvik edilmiştir. Blok yerleşimleri birbirlerini engellemeyecek ve manzaraya en iyi şekilde yönelecek şekilde düzenlenmiştir. 

Kentplus Kadıköy, gerek malzeme ve formun uyumu sonucu oluşan modern ve dinamik mimari anlatımıyla, gerek arazinin akıllıca kullanımıyla öne çıkan planlama anlayışıyla bölgede öncü proje niteliğindedir. 

Brooklyn Park

Yarattığı meydanla birlikte kentin hareketli dokusu ile bütünleşip, bütünüyle bir cazibe merkezi oluşturmayı hedefleyen proje…

Brooklyn Park Kadıköy Projesi, Anadolu yakası Fikirtepe bölgesinde, Kadıköy belediye sınırları içinde  14.458 m² ‘lik parsel üzerine yerleşen, karma kullanıma yönelik bir komplekstir. 

Proje, çevreyolu, E-5 ve Minibüs Yolu’na olan yakınlığı ve metrobüs ile metro da dahil olmak üzere bir çok toplu ulaşım ağının odak noktasında bulunmasıyla tüm önemli merkezlere kolayca ulaşılabilecek güzergah üzerinde, Marmara Denizi ve Boğaz’a hakim manzarasıyla tercih edilecek cazip bir proje olmaktadır.

Karma kullanımı oluşturan kompleks, konut ve ticaret fonksiyonları ile, otopark, servis, depo ve sosyal tesis alanlarıyla birlikte toplam 113.000 m²’lik inşaat alanına ve 67.789 m²’lik satılabilir alana sahip, ticaret podyumunun üzerinde yükselen A1, A2 ve B blok olmak üzere 3 adet bloktan oluşmaktadır. Proje; 6 adet bodrum kat üzerinde yükselen; A1 blok zemin+22 , A2 blok zemin+21 , B blok zemin+24 kattan meydana gelen konut bloğundan oluşmaktadır. Toplam 731 adet 

Podyumda yapılan geri çekilmelerle, farklı büyüklüklerde terasların oluşturulması, ek olarak podyumda oluşturulan bu alanlar blok dahilinde ortak yeşil alan kullanımı sağlanmıştır. Yapılan kütle hareketleri aynı zamanda binaların dinamik mimari dilini oluşturmaktadır. Blok yüksekliği maksimum 80 m olup, yerleşimleri birbirlerini rahatsız etmeyecek ve manzaraya en iyi şekilde yönelecek şekilde düzenlenmiştir. Hem manzara, hem  mevcut park alanı, hem de ortak meydan ve yeşil teraslar bu konumlanma da belirleyici olmuştur.

Proje Yeri: Fikirtepe, Kadıköy, İstanbul
Proje Yılı: 2012 - 2015
Proje Alanı: 113.000 m2
İşveren: Pana Konut İnşaat Taahhüt A.Ş.

Toplam da 3 bloğun 2590.72 m²’lik bir bina oturum alanı söz konusu olup, geriye kalan alan podyumun üzerinde ve çevresinde açık rekreasyon alanları, yeşil alanlar ile dolaşım ve dinlenme alanları olarak düzenlenmiştir.

Podyum üzerinde birinci bodrum katta yer alan açık havuz alanları da dahil olmak üzere, blok etrafında toplam 5241.75 m² yeşil ve dolaşım alanı oluşturulmuştur. Bu alanlar, konut kullanımı için düzenlenmiş olan yeşil alanlar, havuz, güneşlenme alanları, açık spor alanları ve ulaşım alanlarından oluşurken, ticari alanların bulunduğu katta 1046.52 m²’lik  bir meydan konsepti oluşturulmuştur. Arazilerdeki kot farkı tasarıma en iyi şekilde entegre edilerek, hem ticaret kotunda, hem de konut kotunda yaya ve araç ulaşımı birlikte düşünülerek binaya erişim farklı kotlardan yaklaşımlarla kolaylıkla sağlanmıştır. Otopark giriş çıkışları ile binaya yaya  yaklaşımlarının  birbirleriyle çakışması engellenmiştir.

Podyum altında yer alan ticaret ile podyum üstünde yer alan konut kullanımlarının birbirinden ayrılmasıyla konut kullanıcıları, zemin katta ve 1.bodrum katta yer alan rekreasyon alanlarından çevreye üstün görsellik sağlamaktadır. Zemin ve 1.bodrum kattaki konut kullanıcılarının özel bahçe terasları kullanıcıya farklı ayrıcalıklar sağlamaktadır. Konut kullanıcıları, ticaret alanlarının görsel keyfini yaşarken, trafik ve hareketlilikten dolayı bu alanlardan kaynaklanan rahatsızlıktan asgari etkilenmektedir.  Projede 1.bodrum katta 1570.00 m²’lik sosyal tesis alanı hizmet etmektedir. Bu alanlarda, SPA ve fitness merkezi, hamam, sauna, masaj odaları,çok amaçlı salonlar gibi mekanlar yer almaktadır. 1.bodrum kattaki sosyal tesis alanlarından açık havuz ve güneşlenme alanlarına erişim sağlanmıştır.

Arazilerdeki kot farklarından yararlanarak ortaya çıkarılan bodrum katta yer alan satılabilir ticari alanlar toplam 2528 m²’lik alandan oluşmaktadır.Toplamda 13 adet olan bu ticari alanlar, farklı büyüklüklerde dükkan alanlarına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır ve meydana açılmaktadır.Meydan ile bütünleşen bu ticaret alanları kent yasamı ile iç içe bir birliktelik sağlamıştır.

Sonuçta Brooklyn Park projesi, gerek malzeme ve formun uyumu sonucu oluşan modern ve dinamik mimari anlatımıyla, gerek arazinin akıllıca kullanımıyla öne çıkan planlama anlayışıyla bölgede öncü proje niteliğindedir. Farklı fonksiyonların birbirlerini olumsuz etkilemeyip, tam tersine birlikte olmaktan güçlendiği,farklı kullanıcılara hitap edebilecek esnek planlaması, yüksek kalitede sosyal imkanların ve yeşil kullanımının tasarımda amaçlandığı, yarattığı meydanla birlikte kentin hareketli dokusu ile bütünleşip, bütünüyle bir cazibe merkezi oluşturmayı hedefleyen bir proje olarak öne çıkmaktadır.

Pırlanta  Göztepe   

Yeşil kullanımı , modern ve dinamik mimarisiyle Göztepe bölgesinde pırlanta gibi parlamaya aday bir proje…

Pırlanta Göztepe projesi;  Anadolu yakasının  Göztepe bölgesinde  12.590m² arsa üzerinde yer alan toplu ulaşım ağlarının, üniversite ve hastane bölgelerinin merkezinde bulunan lokasyonu ile  karma kullanıma yönelik bir komplekstir.

Proje,  ticaret podyumunun üzerinde yükselen farklı kat yüksekliklerine sahip 3 adet konut bloğu olarak tasarlanmıştır. 5 Bodrum kat +Zemin + 20-22 ve 24 katlı bloklarda toplam 446 adet daire   1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1  kullanım seçenekleriyle kullanıcıya sunulmuştur. 4 adet bodrum katta her dairenin otopark ihtiyacı karşılanmıştır. Blok yükseklikleri max. 80m olup, blok yerleşimleri  manzaraya en iyi şekilde yönlenip birbirlerini rahatsız etmeyecek biçimde düzenlenmiştir. Tüm bloklarda yer yer oluşturulmuş farklı büyüklüklerdeki kat bahçeleri ile ortak yesil alan kullanımı teşvik edilmiştir.

Podyum üzerinde açık havuz alanı, güneşlenme terası ve yeşil alanlar düzenlenmiştir. Podyum altında ise; 34 adet farklı büyüklükte ticari alanın yer aldığı 2 kat bulunmaktadır.Ticari alanların önünde geri çekilmelerle oluşturulan teras alanları  ve 1560m²’lik meydan alanı dükkanlara ayrı bir değer katmaktadır.

1.Bodrum katta düzenlenen sosyal tesis alanında; kapalı yüzme havuzu, fitness, çocuk oyun alanı, bay-bayan buhar banyosu, sauna ve soyunma odaları yer almaktadır. Sosyal tesis alanından direkt ulaşımla açık yüzme havuzu ve kafeterya alanına bağlantı sağlanmaktadır. 

Proje Yeri:Fikirtepe, Kadıköy, İstanbul
Proje Yılı: 2012 - 2015
Proje Alanı: 93.122 m2 
İşveren  : Erkan  İnşaat

Göztepe Pırlanta projesi; ticaret ve konut gibi farklı 2 fonksiyonu bünyesinde barındıran, kullanıcıya  1+1 daireden 5+1 daireye kadar esnek kullanım seçenekleri sunan sosyal alanları, yeşil kullanımı , modern ve dinamik mimarisiyle  Göztepe bölgesinde pırlanta gibi parlamaya aday bir projedir.

 Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)