EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kağıt Bölme Sistemleri (PPS) Ukraynalı Mülteciler İçin Tasarlandı

BM'ye göre Ukrayna'daki savaş devam ediyor ve mülteci sayısı 5 milyona yükseldi. İnsani yardıma katılımıyla tanınan Shigeru Ban ve Gönüllü Mimarlar Ağı, Ukrayna ve komşu ülkelerdeki acil durum barınakları için Ukraynalı mültecilere bir miktar mahremiyet sağlamak adına tasarlanmış bir kağıt bölme sistemi (PPS) kuruyor. Mart ayının başından bu yana PPS, Shigeru Ban Architects ve VAN tarafından Polonya, Slovakya, Fransa ve Ukrayna'da yerel mimarlar ve gönüllü öğrencilerle iş birliği yapılarak kuruldu.

Kağıt Bölme Sistemleri (PPS)
Kağıt Bölme Sistemleri (PPS) Ukrayna

Kâğıt Bölme Sistemi (PPS), uçlarında büyük delinmiş delikler bulunan, daha küçük tüplerle birbirine bağlanan ve mahremiyeti sağlamak için yapı üzerine kumaş dökümlü sekiz ayrı karton tüpten oluşan bir çerçeveden oluşur. İlk kez mart ayının başlarında, Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde 2,3 x 2 metrelik bireysel bir üniteye sahip yapının bir prototipi monte edildi. Ardından Agata Jasiolek liderliğindeki gönüllü öğrenciler tarafından Wroclaw Ana Tren İstasyonu'na 60 ünite kuruldu. Aynı zamanda, Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Weronika Abramczyk liderliğindeki öğrenciler tarafından Polonya-Ukrayna sınırına yakın eski bir süpermarketin içine 319 PPS ünitesi kuruldu.

Ukrayna Mülteci Sorunu ve Mimarlık
Ukrayna ve Mimari Çözümler

Polonya'da VAN, New European Bauhaus ve Jerzy Latka'nın bir üyesi olan Hubert Trammer liderliğindeki bir gönüllü grubuyla daha fazla iş birliği yapıyor. Fransa'da, Paris'teki iki spor salonuna PPS kurulumu, Shigeru Ban Architects Europe personeli ve École Nationale supérieure d'architecture de Versailles öğrencileri tarafından gerçekleştirildi. Pasif Ev Enstitüsü Slovakya başkanı Ľubica Šimkovicová ile iş birliği içinde Bratislava'daki bir yardım merkezine 39 ünite daha kuruldu.

Geçici Konut Alanları
Acil Durumlarda Esnek Tasarımlar

Çok sayıda insan ülke içinde yerinden edildiğinden, Ukrayna'nın çeşitli şehirlerinde acil durum barınakları kuruldu. Lviv'de, kâğıt bölme sistemi, mimarlar Mykhailo Schevchenko, Oleksandr Anisimov ve Oleg Drozdov'un yardımıyla Lviv'deki bir veterinerlik üniversitesi olan Galchyna Gymnasium'a kuruldu. Tüm müdahaleler, bağışlar ve özel şirketlerin katılımıyla desteklenmiştir.

Ukrayna ve Rusya Savaşı

Shigeru Ban ilk olarak 1994 yılında Ruanda'da soykırım nedeniyle yerinden edilmiş insanlara yardım etmek için kâğıt sığınaklar geliştirdi. 1995'te mimar, afet yardım çabalarını teşvik etmek için Gönüllü Mimarlar Ağı'nı kurdu. PPS sistemi daha önce 2011'deki Büyük Doğu Japonya Depremi, 2018'deki Hokkaido Depremi ve 2020'de Kyushu'nun güneyindeki sağanak yağmur sonrası afet yardım çalışmalarında başarıyla kullanılmıştı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)