Çok Fonksiyonlu Kafe Mekanlarına Odaklanma

Yıllar içerisinde kahve dükkanları ve kafeler, lezzetli bir içecek elde etmek için tasarlanan yerlerden çok daha fazlası haline geldi. İlk kahvehaneler kurulduğunda halkın toplanma ve buluşma noktaları olarak sosyal mekanlar olarak kullanılmışlardır. Kahvehanelerin gelişiminin yanı sıra “kahve kültürü”, kafelerin kullanım şekline ve bu lezzetli biraların tadına ilişkin bir dizi gelenek ve kural getirdi.

Kahve dükkanları her yerde, sadece şehrimizin ana caddelerinde değil, tüm dünyada seviliyor. Kahve dükkanları mekânın ambiyansı ve estetiğinin yanı sıra sundukları hizmetlere odaklanan sıcak ve davetkar bir atmosfer sunarlar. Bazı kafeler ise birden fazla işlevi barındırır. Bu nedenle, şu soru ortaya çıkıyor: Kahve dükkanları bugün ilginç olan ve sevilen kültüre yeni bir soluk getiren yeni alanlar yaratmaktan nasıl faydalanıyor?

Kahve Dükkanı Tasarımı

Çin'in Chaoyang şehrinde bulunan Blufish Yingke, gündüzleri bir kahve dükkânı, akşamları ise bir bardır. SODA Architects, fiziksel mekânsal morfolojileri sanal dinamik görüntülerle birleştirerek mekânın atmosferinin zaman içinde değişmesine olanak tanır.

Kahve Dükkanı Projeleri
Blufish Yingke

Gündüzleri, kahve dükkanının saf ve zarif beyaz ortamı meşgul insanların burada dinlenmeleri için sessiz bir ortam sağlar. Gece çökerken sallanan mercanlar ve yüzen balıklar baş kahramanlar haline gelir. Gündüz ve gece gelip geçerken, bu 30 metrekarelik alan kendini kafe ve bar arasında değiştiriyor. Saf beyaz arka plan ve şaşırtıcı görüntüler, mekânın duygularına katlanıyor ve bu da alanı değiştirilebilir ve büyüleyici kılıyor.

TOUCH Architect tarafından tasarlanan Option Coffee Bar, Tayland'ın Udonthani şehir merkezinde yer almaktadır. Mekânın üç ana işlevi vardır: kafe, restoran ve bar. Zaman paylaşım işlevleriyle tek bir mekânda; kafe ve fırın, sabahları restoran, akşamları ise craft-bira barı olarak kullanılıyor.

Kahveci Tasarımı Örnekleri
Option Coffee Bar

Bu kafe tasarımında içerideki sanat öğelerine odaklanarak bağlamdan kontrastı göstermek için basit bir beyaz kutu oluşturuldu. Bu, tüm siyah beyaz malzemeleri kullanarak “basitçe farklı” bir atmosfer yaratırken, sitenin etrafındaki insanların gözlerini yakalamayı kolaylaştırır. Bu kutu, bir kafe için gündüz dışarıdan içeriye doğal güneş ışığını sağlarken, bir bar olarak gece boyunca çok renkli aydınlatma ile içeriden renklendirme etkisi yaratır, zaman çizelgesi boyunca duyguları değiştirerek müşterilerin duyumlarını uyandırır.

COFFICE, GASPARBONTA & Partners tarafından tasarlanan çok katmanlı bir girişimdir. Temel konsept, aynı alanda rahat bir kahve dükkânı, ortak çalışma alanı ve barın akıllı bir birleşimidir. Her bir işlev günün farklı bir saatinde gerçekleşirken, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu alanların boyutu ve açıklığı değişmeye devam ederken, yine de farklı ruh hallerini temsil etmeleri gerekiyor.

Coffee Shop Design
COFFICE, GASPARBONTA & Partners
Coffee Shop Design Example
COFFICE, GASPARBONTA & Partners

Bu kafe devamlılığı ile gündüz ders çalışanlar için ayrı bir rahatlık, gece kokteyl içenler için ayrı bir ortam oluşturur. Ziyaretçiler burada ders çalışabilecekleri, çalışabilecekleri veya gündüz kahve içebilecekleri birçok alternatifle karşılaşır.

YOLLEY STUDIO tarafından tasarlanan Ohvenu Cafe, iç mekân ve dış terastan oluşan bir mekandır. Gün batımında iç mekân monoton bir terasa dönüşürken, batan güneş bu alanı çevreleyen binalar arasındaki boşluktan muhteşem bir manzara sunuyor.

Different Coffee Shop Design
Ohvenu Cafe
Farklı Kahve Dükkanı Örnekleri
Ohvenu Cafe

Tasarım ekibi, bar tezgahının sonundaki terasa açılan kapının ölçeğini kasıtlı olarak abartmış, gün batımı ve gece şehir manzarasını iç mekâna alarak iç mekân ve teras arasındaki sınırı bulanıklaştırmıştır.

ARCHSTUDIO'dan Rong Bao Zhai Kahve Kitabevi, Pekin'de Liulichang adlı tanınmış bir caddede yer alan bir projedir. Aslında bu mekân Çin resimleri, hat yayınları ve eski kitaplar satan bir kitapçıdır. Firma, geleneksel bir kitapçı olarak öncülünü yükseltmek amacıyla hem kitapçıyı hem de kahvehaneyi birleştirmeyi, bileşik yönetim modeli ve çeşitlendirilmiş deneyimleri ile daha fazla okuyucu çekmeyi planlıyor.

Kitapevi Örnekleri
ARCHSTUDIO'dan Rong Bao Zhai Kahve Kitabevi

Bir fincan mis kokulu kahve eşliğinde, bireyler başkalarıyla, kitaplarla ve doğayla iletişim kurarak, yavaş bir ritimle rahatlatıcı bir okuma ortamı buluyor. Geleneksel kitapçıların ağır ve katı görüntülerini değiştirmek için yeni tasarımlar, işlevleri, ulaşımı, ekipmanı ve aydınlatmayı entegre etmek için şeffaf ve hafif demir kitap rafları kullanıyor. Bunun yanı sıra mağazalara yeşil bitkiler koyarak iç mekanlarını daha sürekli ve açık hale getiriyor.

9 ¾ PLASMA NODO tarafından tasarlanan Kitabevi + Kafe, çocuklar için uzmanlaşmış bir kitapçı kafedir, ancak yetişkinler de eğlenceye eşit derecede katılabilir. Firma, şehirlerin bizi karşılayan, bizi ailelerimiz ve arkadaşlarımızla eğlenmeyi öğrenmeye davet eden, insanların sadece satın almakla kalmayıp gittikleri ve iyi vakit geçirdikleri sıcak ve güzel buluşma yerlerine ihtiyacı olduğuna inanıyor.

Kitapevi Tasarımı
Kitapevi İç Mekan Tasarımı

9 ¾'deki çocuklar için alanlar, iyi bir kitap öğrenirken ve eğlenirken resim çizebilecekleri, dinlenebilecekleri ve oynayabilecekleri küçük saklanma yerleridir. Büyükler için özel okuma odaları ve paylaşım masaları var, hepsi sıcak malzemelerle, mobilyalarla ve bize iyi bir hikâye, iyi bir kitap veren neşeden bahseden dekorasyon objeleriyle çevrili. Hayal gücüne, sihire, rüyalara, hatıralara inanırlar. En iyi fikirlerin ve sohbetlerin iyi bir fincan kahve ile kolayca ortaya çıktığına inanırlar.

Bugün kahvehanenin yerini kahve tüketimi olgusunun dışında başka şeylerle ilişkilendiriyoruz. Hem öğrenciler hem de çalışanlar için bir ofis alanı, sohbet etmek, sosyalleşmek ve daha fazlası için bir yer. Kahve kültürü artık basit bir kahve durağının ötesine geçiyor ve yerine getirmek için yeni amaçları entegre etmek için gelişmeye devam edecek.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)