“Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor” Etkinlik Dizisi Kampüslere Taşınıyor

Türkiye’de adı seramik karo ile özdeşleşen Kalebodur, mimarlık kültürüne katkıda bulunmak amacıyla sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra üniversitelerin mimarlık fakülteleri ile projeler üretmeye devam ediyor. Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor’u öğrencilerle buluşturmayı amaçlayan Kampüs etkinliklerinin ilki Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Gül Güven ve Can Çinici, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in konuğu oldu.

Geliştirdiği ürün ve teknolojilerle mimarların yaratıcılıklarına hitap eden Kalebodur, Türk mimarisinin yanında olup, toplumu ve mimarlığı ilgilendiren değerlere sahip çıkma misyonu ile başlattığı "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" başlıklı toplantı dizisinin yeni etkinliği Kampüs’ü öğrencilerle buluşturdu.

“Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor Kampüs”ün ilki 21 Mart tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde yaklaşık 200 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Gül Güven ve Can Çinici’nin, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in konuğu olduğu etkinlik öğrenciler ile birlikte kalabalık ve keyifli bir sohbete dönüşürken, konuklar mimarlığa nasıl adım attıklarına dair hikayelerini paylaştı.

Türkiye’nin önemli mimarları arasında yer alan Güven ve Çinici, Türkiye’deki mimarlık ortamını, süregelen uygulamalar ve planlama kararlarının etkisiyle şekillenen kentlerin durumunu ve bu ortamda kendi pratiklerini nasıl ilkeler ve fikirler etrafında sürdürdüklerini anlattı. Öğrencilerin sorularıyla zenginleşen sohbette, kentsel planlama ve mimarlık pratiklerinin dengeleri, mimarlık eğitimi, mimarın rolü, mimarlık mirası ve koruma gibi konular ele alındı.

Mimarların öğrencilere hem profesyonel hem de bireysel tecrübelerini aktardıkları Kampüs etkinliğinin sonunda öğrenciler Güzer, Güven ve Çinici ile yüz yüze görüşme fırsatı yakaladılar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)