Kaliforniya'da Net Sıfır Üniversite Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li stüdyo Leddy Maytum Stacy Architects'in 1920'lerden kalma bir akademik tesise eklediği dış panjurlar ve yönlü kanopiler, stüdyoya göre tesisin net sıfır enerji tüketimine ulaşmasına yardımcı olan unsurlar arasında yer alıyor. Walker Hall projesi, Sacramento'nun hemen batısında, Kuzey Kaliforniya'daki University of California, Davis (UC Davis) kampüsünde bulunan "boş, sismik açıdan güvenli olmayan bir binanın" dönüştürülmesini içeriyordu.

Çelik ve betondan inşa edilen İspanyol misyonu tarzındaki bina 1927 tarihli olup kampüsteki en eski binalar arasında yer alıyor. 34,000 fit karelik (3,159 m²) yapı başlangıçta üniversitenin ziraat mühendisliği programına ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmıştı. Yapı 2011 yılında boşaltılmış.

Kaliforniya'da Net Sıfır Üniversite Binası

Üniversite, binayı lisansüstü ve profesyonel öğrenciler için çok amaçlı bir tesise dönüştürmeye karar verdi ve projeyi tasarlaması için San Francisco'daki Leddy Maytum Stacy Architects'i görevlendirdi. Stüdyo, "Orijinal binanın tarihi ve Kaliforniya'nın Central Valley bölgesinin sıcak ve kuru iklimi yeni mimariye yön verdi.” dedi.

E şeklinde bir plana sahip olan yapı, iki katlı merkezi bir hacim ile arka kısımda yer alan ve kanatlar arasında avluların bulunduğu tek katlı üç kanattan oluşuyor. Geçmişte ana hacim sınıfları ve ofisleri barındırırken, kanatlar daha endüstriyel nitelikteydi ve tarım ekipmanlarının araştırma, tasarım ve imalatına ev sahipliği yapıyordu.

Kaliforniya'da Net Sıfır Üniversite Binası

Binanın yenilenmesi için ekip, belirli tasarım özelliklerini korurken bir dizi yeni özellik ekledi. Kuzeye bakan ve çimento sıva ile kaplanmış olan ön cephe restore edilmiş ve büyük ölçüde sağlam tutulmuş. İki katlı hacmin üstündeki kil kiremitler beton versiyonlarıyla değiştirilmiş. Walker Hall'un arka tarafında önemli değişiklikler yapıldı. Kampüs gezinti yoluna yer açmak için kanatlar kısaltıldı. Toplamda binadan 5.400 fit kare (502 m²) alan çıkarıldı.

Güney cepheleri alüminyum giydirme cephe, güneşlik panjurlar ve fiber çimento kaplama kullanılarak yeniden inşa edildi. Ekip, "Dışarıdan bakıldığında insanlar gün içindeki faaliyeti ve hava karardıktan sonra yansıyan gökyüzünün ışıltısını görebiliyor." dedi.

Kaliforniya'da Net Sıfır Üniversite Binası

Mimarlar kanatlar arasına, zemin seviyesindeki avluları gölgeleyen yönlü kanopiler yerleştirdiler. Çelik çerçeveli kanopiler, kanatlarda bulunan orijinal kaplamayı tamamlamak üzere ahşap çatı kaplamasına sahip. Walker Hall'un güneyinde, peyzaj mimarı Office of Cheryl Barton ile iş birliği içinde çalışan mimarlar, bir toplanma alanı ve bisiklet park yeri ile birlikte gezinti yolunu oluşturdu. İçeride, lisansüstü öğrencileri desteklemek için geniş bir alan bulunur.

Ekip, "Çeşitli sosyal, toplantı ve çalışma alanları iş birliğine dayalı, disiplinler arası söylemi teşvik ediyor ve öğrencilerin güçlü bir akademik topluluk oluşturmalarına yardımcı oluyor." dedi. İki katlı yapıda ofisler, toplantı odaları, çalışma alanları, dinlenme salonu, emzirme odası, ücretsiz gıda kileri ve diğer alanlar yer alıyor. Doğu kanadı 200 kişilik bir konferans salonuna dönüştürülürken, diğer iki kanatta büyük sınıflar bulunuyor. Ekip, "Bu alanlar, sofistike medya ve dijital teknolojileri içeren esnek, aktif öğrenme ortamlarıdır." dedi. "Bu şekilde, eski makine atölyeleri artık çağdaş, eyleme dayalı öğrenmeyi destekleyen yeni bir tür alet kutusu sunuyor."

Malzeme paleti halı, kauçuk döşeme ve kumaş kaplı akustik paneller gibi ifade edilen yapısal unsurların ve kaplamaların bir karışımını içerir. Kapılar ve dolaplar akçaağaç kaplama ile kaplanmış ve tezgahlar masif yüzeyli kuvars ile kaplanmış. Proje, depreme eğilimli Kaliforniya'da önemli bir endişe kaynağı olan sismik iyileştirmeleri içeriyordu. Enerji verimliliği de göz önünde bulunduruldu ve yeni ısı yalıtımı, gölgeleme cihazları ve yüksek verimli bina sistemlerinin dahil edilmesine yol açtı.

Kaliforniya'da Net Sıfır Üniversite Binası

Stüdyoya göre güç, kampüsteki bir güneş enerjisi çiftliğinden sağlanıyor ve bu da binanın net sıfır elektrik tüketimine ulaşmasını mümkün kılıyor. Diğer sürdürülebilir özellikler arasında serin çatılar, toksik olmayan yüzeyler ve doğal bitkiler yer alıyor. Bina, US Green Building Council'den LEED Platinum sertifikası aldı. Genel olarak proje, bir üniversite kampüsündeki eski ve boş bir binanın nasıl yeniden canlandırılabileceğine dair fikirler sunuyor. Mimarlar, "Walker Hall güvenli olmayan, terk edilmiş bir yapının büyük bir üniversite için nasıl sofistike bir eğitim ve idari ortama dönüştürülebileceğini gösteriyor." dedi. 

Leddy Maytum Stacy Architects'in Kaliforniya'daki diğer projeleri arasında Berkeley'de dev bir güneşlikle kaplı bir akademik tesis ve Silikon Vadisi'nde su tutma ve düşük karbonlu çözümlere öncelik veren bir okul binası yer alıyor.

Kaliforniya'da Net Sıfır Üniversite Binası

Proje Bilgileri

Mimarlık: Leddy Maytum Stacy Architects

Mimarlık ekibi: Bill Leddy, Ryan Jang, Jasen Bohlander, Alice Kao, Enrique Sanchez

Yapı mühendisliği: Forell Elsesser

İnşaat mühendisliği: BKF

MEP: Arup

Yüklenici: Soltek Pasifik

Güvenlik, alçak gerilim, akustik: Charles Salter

AV: Shalleck Collaborative

Aydınlatma: ALD Lighting

Peyzaj: Office of Cheryl Barton

Maliyet tahmini: TBD Consultants

Teknik Özellikler: Stansen Specs


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)