Kaliforniya'da Sıfır Karbon Sertifikalı İlk Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Güney Kaliforniya'nın inişli yokuşlu tepeleri ve güzel palmiye ağaçlarıyla kuşatılmış düz bir yeşil alan üzerinde yer alıyor. Muhteşem küçük bir vaha, sessiz bir sığınak… Ve Kaliforniya'da International Living Future Institute'tan Sıfır Karbon Sertifikası alan ilk yapı. Bütün dünyada bu konuma erişen sadece dördüncü yapı. Bu konutun adı Zero One by MariSol Malibu ve türünün ilk örneği.

Malibu'da konumlanan bu güzel sürdürülebilir mimari konut yalnızca sıfır karbon değil, aynı zamanda kullanılan sürdürülebilir malzemeler sayesinde bir karbon yutağı. International Living Future Institute tarafından konulan ölçütler ulaşılması en zor ölçütler olarak kabul edilir. Bu alınması gereken en zorlu üçüncü taraf sıfır karbon sertifikasıdır. 

Kaliforniya'da Sıfır Karbon Sertifikalı İlk Konut

Sürdürülebilir mimari proje ekibinde yer alan sıfır karbon geliştiricisi Scott Morris, "Mevcut net sıfır devrimi gayrimenkul sektöründe daha etkin katılımcıları gerektiriyor." dedi. "Eğer bir gayrimenkul geliştiricisi ya da inşaat şirketi yöneticisiyseniz, artık yalnızca izleyici olmanız kabul edilemez. ILFI'nin Sıfır Karbon Sertifikasına sahip dünyadaki dört yapıdan biri olan Zero One, sürdürülebilirlik ve lüksün etkin bir biçimde bir arada var olabileceğini ortaya koyarak sorumlu konut inşası için bir örnek oluşturuyor."

Kaliforniya'da Sıfır Karbon Sertifikalı İlk Konut

Sürdürülebilir mimari örneklerden Zero One sürdürülebilir biçimde hasat edilmiş yerel kereste ve ABD kaynaklı FSC kereste kullanılarak inşa edilmiş. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Zemin beton bir döşeme yerine yükseltilmiş ahşap bir tasarımdır. Tasarlanmış ahşap yerine yapısal çelik kullanılmış. Yalıtım geri dönüştürülmüş şişirilmiş selülozdur. Çatı için ABD'den tedarik edilen kenetli alüminyum kullanılmış. 

Kaliforniya'da Sıfır Karbon Sertifikalı İlk Konut

Dahası özel enerji geri kazanım vantilatörü devamlı olarak filtrelenmiş hava sağlar. Su ısı pompası ısı üretmek için ortam havasından yararlanır. Altı yatak odası, dokuz banyo, bir tuzlu su havuzu ve büyük bir sebze ve bitki bahçesi ile organik bir meyve bahçesi bulunur. Hatta taze bal temin edecek bir arı kovanı bile var. Zero Two yakında tamamlanacak. 

Kaliforniya'da Sıfır Karbon Sertifikalı İlk Konut

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)