Karbon Emici Bir Gökdelen "Tao Zhu Yin Yuan"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Vincent Callebaut'un Tao Zhu Yin Yuan Kulesinin Belgelenmesi 
Yeni belgesel Vincent Callebaut'un Taipei'deki yenilikçi karbon emici gökdelenini keşfediyor. 11 yıllık inşaatın ardından Vincent Callebaut'un Tao Zhu Yin Yuan gökdeleni, Taipei'de birinci sınıf bir sürdürülebilir mimari simge haline geldi. Discovery Channel, 'Building Icons' serisinin bir parçası olarak arkasındaki tüm yenilikleri ortaya çıkarmak için izleyicileri kıvrımlı, yer çekimine meydan okuyan gökdelenin içine götürüyor. Bu proje sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir.

Tao Zhu Yin Yuan

Bu belgesel Belçika doğumlu, Paris merkezli mimarın sürdürülebilir mimari projesini konseptten inşaata ve tamamlanana kadar takip ediyor. Onu çağdaş Tayvan mimarisinin en büyük örneklerinden biri yapan benzersiz özellikleri vurguluyor.

Taipei'nin Kıvrımlı, Karbon Emici Gökdeleninin İçi 

Tao Zhu Yin Yuan

Building Giants: Tao Zhu Yin Yuan, Vincent Callebaut Architectures'ın 21 katlı kulesini ve öncü sürdürülebilir eko-konut konseptini keşfediyor. Taipei'nin merkezindeki Xinjin Bölgesi'nde bulunan bina, sınırlı bir ekolojik ayak izi elde etmek için yeşil enerji ve inşaat yöntemlerini birleştiriyor. Bu yüzden gökdelen sürdürülebilir mimarinin simgelerinden biri haline gelmiş.

Tao Zhu Yin Yuan

DNA'dan ilham alan çift sarmal şeklinden, üst düzey depreme dayanıklılık özelliklerine kadar projenin çeşitli teknik inşaat yöntemleri doğaya saygılı, dostane ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştiriliyor. Rekabe konusunda "Tao Zhu Yin Yuan" enerji tasarrufu, karbon azaltma ve karbon emici fikirlerini bütünleştiren inşaat sektörünün öncü örneklerinden biridir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)