Karbon Nötr İnşaat Malzemesi "Bio Block Spiral"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
SOM'UN BİO BLOCK SPİRALİ CHICAGO ARCHITECTURE BIENNIAL'DE

Skidmore, Owings & Merrill (SOM), bu yılki Chicago Architecture Biennial'de inovasyon ve sürdürülebilirliğin cesur bir ifadesi olarak çığır açan malzeme deneyi Bio Block Spiral'i tanıttı. The Mews in Fulton Market içinde yer alan bu ileri görüşlü pavyon, inşaat sektörünün karbon ayak izinde devrim yaratma potansiyeline sahip yosun bazlı bir beton ve tuğla alternatifini sergiliyor. Prometheus Materials ile iş birliği içinde geliştirilen Bio Block Spiral, SOM'un karbon-nötr inşaat taahhüdünün bir örneği olarak duruyor ve sürdürülebilir mimarinin geleceğine bir bakış sunuyor.

Karbon Nötr İnşaat Malzemesi Bio Block Spiral

SOM Tasarım Ortağı Scott Duncan, "Chicago Architecture Biennial'de malzeme araştırma ve prototipleme geçmişimizi genişleten Bio Block Spiral, binalarımızın ve şehirlerimizin her yerinde bulunan beton bloklara yosun bazlı, sıfır karbonlu bir alternatif geliştirmek için Prometheus Materials ile yaptığımız iş birliğini tanıtıyor." dedi.

KARBON NÖTR VİZYON

Karbon Nötr İnşaat Malzemesi Bio Block Spiral

Bio Block Spiral, Chicago Architecture Biennial 2023'te SOM'un çevreye duyarlı inşaat yöntemleri konusundaki öncü araştırmalarını sergiliyor. Prometheus Materials tarafından üretilen bu olağanüstü yapıda, patent bekleyen bir fotosentetik biyo-yoğunlaştırma sürecine tabi tutulan doğal karbon tutucu mikroalgler kullanılıyor. Sonuç olarak ortaya çıkan Bio Block, küresel CO2 emisyonlarını %8 gibi şaşırtıcı bir oranda azaltma potansiyeline sahip, geleneksel betona sürdürülebilir bir alternatifdir. Halihazırda performans testleri devam etmekle birlikte, Bio Block seçkin projeler için halihazırda mevcuttur ve modern inşaatlarda yaygın olarak kullanılan karbon yoğun beton duvar ünitelerinin (CMU'lar) doğrudan ikamesini temsil etmektedir.

KARBON EMİSYONLARININ AZALTMAK, HER SEFERDE BİR BLOK

SOM ekibi, sadece geleneksel beton blokların Bio Blocks ile değiştirilmesiyle bir metrik ton karbon emisyonunun ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor. Clayco ve J&E Duff ile iş birliği içinde International Masonry Institute (IMI) ve Bricklayers and Allied Craftworkers Administrative District Council 1 of Illinois'den yetenekli sendika ustaları tarafından inşa edilen bu proje, bu yenilikçi malzemenin kullanımında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Karbon emisyonlarındaki somut azalmayı gözler önüne seren Bio Block Spiral, SOM'un sürdürülebilir bina uygulamalarına olan bağlılığının güçlü bir göstergesidir.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN İNTERAKTİF BİR GÖSTERGESİ

Karbon Nötr İnşaat Malzemesi Bio Block Spiral

Enstalasyon biyo-çimentonun benzersiz malzeme bileşimini yansıtmaktadır. SOM'un vizyoner mimarları, Fulton Market ziyaretçilerini caddeden çıkıp enstalasyonun içine girmeye çağıran spiral bir form tasarladı. Merkezi bir alan, blok ve harç yapısının zarafetini vurgulayan açıklıklar oluşturmak için düzenli aralıklarla döndürülmüş Bio Block'lar kullanılarak elde edilen Halsted Street manzaralarını sunmaktadır. Kıvrımlı uçlar blokun çok yönlülüğünü daha da sergiliyor ve enstalasyonun yapısal sağlamlığını artırarak bağımsız bir şekilde ayakta durmasını sağlıyor. Duvara yansıtılan bir film, eserin özel üretim ve geleneksel yapım süreçleri hakkında fikir veriyor.

Shapack Partners, Focus ve Walton Street Capital tarafından Fulton Market District'teki The Mews'da düzenlenen Bio Block Spiral, ziyaretçileri Bio Block ile etkileşime girmeye ve Chicago'nun sonbahar aylarında rüzgar, nem ve sıcaklık dalgalanmaları gibi unsurlara nasıl tepki verdiğini gözlemlemeye teşvik ediyor. Bienal'in 'This is a Rehearsal' temasıyla uyumlu olan bu enstalasyon, karbon-nötr bir yapı endüstrisine doğru yolculukta önemli bir anı temsil ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)