Kentsel Dönüşüm: Depreme Ek Olarak Kasırga ve Selden Korunmak

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, kentsel dönüşümün yalnızca depreme değil, aynı zamanda kasırga ve sellerle başa çıkabilen bir yapıya sahip olması gerektiğini belirtti. Çulhalık, mevsim değişiklikleriyle birlikte artık sadece depreme değil, kasırga ve sellerle mücadele eden güvenli yapılar oluşturma ihtiyacının doğduğunu ifade etti. Ancak yüksek üretim maliyetleri ve konut arzındaki sıkıntılar, bu hedefe ulaşmayı zorlaştırıyor. Çulhalık, konut kredi faizlerinin makul seviyede olması ve üretici ile konut alıcılarına destek sağlayan önlemlerin bir an önce uygulanması gerektiğini söyledi.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, günümüzde afetlere dayanıklı konut üretiminin yaşamsal bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Çulhalık, bu konunun sadece depremle değil, aynı zamanda sel ve fırtınalarla da değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sert iklim değişikliklerinin etkilerinin net bir şekilde hissedildiğini ifade eden Çulhalık, yapı üretimlerinin bu zorlu şartlara dayanıklı olacak şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Çulhalık, yaptığı açıklamada, ülkemizin birinci derecede deprem kuşağında yer aldığını ve doğanın bunu periyodik olarak hatırlattığını söyledi. Ancak artık karşılaştıkları sorunun yalnızca deprem olmadığını, aynı zamanda sel ve şiddetli fırtınalar olduğunu fark ettiklerini belirtti. Yağışların ani ve afet şeklinde gerçekleştiği, şiddetli rüzgarlara maruz kalındığı durumların daha sık yaşandığını ifade etti. Tüm dünyada iklimin hızla değiştiğine ve bu değişikliklerin etkilerinin giderek arttığına dikkat çekti.

İhsan Çulhalık, doğal afetlere karşı önlem almanın mümkün olmadığını, ancak doğru üretimle afetlerin olumsuz etkilerini azaltmanın mümkün olduğunu söyledi. Bu nedenle, yerel ve ulusal yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla afet yönetim planlarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Güvenli konutlara sahip olmanın, afet durumunda insanların güvenli hissetmeleri, yaşam alanlarını kaybetmemeleri ve normal yaşamlarına devam etmeleri açısından önemli olduğunu vurguladı.

Çulhalık, şehirleri gelecekteki afetlere karşı ağır bedeller ödememek için bu gerçeklik çerçevesinde tasarlamak gerektiğinin altını çizdi. Bu noktada en önemli konunun kentsel dönüşüm olduğunu ifade etti. Çulhalık, bu çalışmaların altyapı dahil bir plan doğrultusunda ve hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi. Üretimin devam ettiği bir yanda, vatandaşların güvenli konutlara geçmesinin teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Ancak bu noktada maliyetlerin bir engel olduğunu ifade etti. Yüksek üretim maliyetlerinin müteahhitleri zorladığını ve konut arzında sorunlar yarattığını söyledi. Maliyetin yansıdığı yüksek fiyatlı konutların, ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçmelerini engellediğini belirtti. Bu kısır döngüden çıkmak için kredi faizlerinin makul bir seviyede olması, üreticiyi ve konut alıcılarını teşvik eden desteklerin bir an önce sağlanması gerektiğini söyledi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)