EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kentsel Tarım İçin Örnek Bir Belediye Projesi

Ilimelgo Mimarlık tarafından Fransa Romainville'de inşa edilen Cité Maraîchère belediye binası, kentsel tarım ve sürdürülebilir gıdanın yanı sıra tarımsal, sosyal, mimari ve teknik yeniliklerin bulunduğu yeni bir belediye tesisi. Yenilenmekte olan bir mahallede, rasyonelliği ve yapıcı mantığıyla örnek olan bina, geleneksel ve modern pazar bahçeciliği uygulamaları arasında bir bağlantı kuruyor. Kentsel tarım, 2050 yılına kadar öngörülen nüfus artışının yanı sıra iklim değişikliği, gelecekteki büyük ekolojik ve gıda sorunları ile karşı karşıya kalınacağının bilinmesi nedeniyle yarın için büyük potansiyele sahip bir çözüm olarak görülüyor.

Kentsel Tarım"Yaşayanların mimarisi" - Cité Maraîchère, ekolojik yaşama katılma konusundaki siyasi kararlılığın sonucu olarak ortaya çıkmış. Projeyi başlatan Corinne Valls'in (Romainville Belediye Başkanı) birden fazla amacı olmuş. Bunlardan bazıları, kısa tedarik zincirlerini teşvik etmek, istihdam yaratmak, bölge sakinlerine kaliteli gıda temin etmek, sosyal bir topluluk ekonomisi geliştirmek ve sakinler arasında enerji kaynaklarının yönetimi konusunda farkındalık yaratmak. 

Kentsel Tarım1960'lardan kalma büyük toplu konut gelişmelerinden oluşan eski  Cité Maraîchère mahallesi, ilk Agence Nationale pour la Rénovation Urbain'in (ANRU) bir parçası olarak bir yeniden geliştirme operasyonunun parçası. Ayrıca, birincil kentsel tarım işlevinin ötesinde, Cité Maraîchère arazi yönetimi ve arazi kullanımı, hava kalitesi ve ısı adalarının azaltılması, topluluk ağlarının geliştirilmesi gibi acil güncel kentsel temaları da gözden geçiriyor. 

Kentsel TarımBina, bölgedeki kentsel dinamiklerle orantılı olarak kente açık ve yenilikçi bir proje olarak tanımlanabilir. Cephelerinin homojen bileşimi, tarım faaliyetlerini ifade eden uygun ve uyarlanabilir bir bina. Gün ışığı, güneş ve termal koruma, yağmur suyu hasadı, vb. "Kontrollü" bir biyoiklim ortamı olarak tasarlanan bina, hem havalandırma sistemlerini hem de gün ışığını yüksek performansta birleştiriyor. 

Kentsel TarımÖzetle proje, işlevsel gereksinimlere yanıt olarak sorumlu çiftçilik hizmetinde verimlilik hedefinden oluşmuş. Bölgeye entegre olan Cité Maraîchère, mahalle yaşamına katılan ve döngüsel ekonominin değer ve ilkelerini ileten alışverişlere elverişli bir eğitim binası durumunda.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)