Kentsel Yoğunlaşmayı Destekleyen Bir Apartman Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Paris merkezli Studio Razavi Architecture, Paris'in 19. bölgesinde bir konut apartmanı olan 93 Petit'i tamamladı.

Studio Razavi, 93 Petit'in öncülünü değerlendirirken şu yorumu yapıyor: "Büyüklükleri ne olursa olsun, kentsel bağlamdaki tüm binalar nihayetinde bir şehri tanımlayan daha büyük morfolojiye katkıda bulunur. Proje ne kadar büyük olursa, mimar da arazi kullanım oranı ile tasarımı makul bir şekilde dengeleme konusunda o kadar baskı altında kalır." Kentsel yayılmayla mücadele etmek için şehirler giderek daha fazla kentsel yoğunlaşmayı teşvik eden planlama politikalarını benimsemenin yollarını arıyor. Bu yaklaşım, bir şehirdeki konut stokunu artırmakta ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Kentsel yoğunlaşma toplu taşıma kullanımını teşvik eder ve yürünebilir mahalleler yaratır, genellikle yerel olanakların iyileştirilmesine, yerel işletmelerin kullanılmasına ve daha canlı topluluklara yol açar.

Apartman Binası

Studio Razavi bu paradigmaya yanıt verebilecek bir bina tasarladı. 93 Petit'nin kapladığı alanın genişliğine rağmen stüdyo, "kütle, iç avlular, malzeme seçimi, pencere açıklık dizileri ve boyut aracılığıyla bitişikteki kentsel dokuyla net bir morfolojik ilişki" yaratmayı amaçladı.

Apartman Binası

93 Petit, en kısa kenarı caddeye (rue Petit) bakan büyük bir dikdörtgen arsa üzerinde yer alıyor. Studio Razavi, "Bu özel ölçütler, metrekareyi en üst düzeye çıkarma gerekliliğiyle birleşince, imar kısıtlamalarına yanıt veren bir tipoloji oluşturmamıza [ve] genel ölçeği parçalayan bir dizi farklılaştırılmış bina kabuğu oluşturmamıza yardımcı oldu." dedi.

Konut projesi, stüdyolardan dört yatak odalı dairelere kadar değişen toplam 168 konut birimine sahip dört yapı blokundan oluşuyor. En uzun blok, batıdan gelen güneş ışığını en üst düzeye çıkarmak için kuzey-güney yönünde uzanıyor. Kalan üç blok caddeye paralel uzanarak hem kuzey hem de güney taraflarına açılıyor. Doğu tarafındaki kademeli teraslar binayı geriye çekerek ölçeği ve komşu mülklerle ilişkiyi iyileştiriyor.

Apartman Binası

93 Petit'de, 650 m² (6.997 fit kare) yeşil çatı yağmur suyu yönetimine katkıda bulunmakta ve kuşlar ve faydalı böcekler için bir mikro iklim yaratmakta - bu, yeşil alanın genellikle sınırlı olduğu bir şehir konumunda özellikle önemli. Zemin seviyesinde 927 m² (9.978 fit kare) peyzaj alanının yanı sıra 8. katta konut sakinleri için ortak bir teras bulunuyor.

Studio Razavi projenin malzemesi olarak tuğlayı seçti. Tuğlanın dokunsal kalitesi 93 Petit'in genel estetik cazibesini artırmaya ve görünümünü yumuşatmaya yardımcı oluyor. Ahşap ve alçı gibi diğer malzemeler ise derinlik ve nitelik katıyor.

Apartman Binası

93 Petit'de iki sanat eseri yer alıyor: Fransız heykeltıraş ve görsel sanatçı Guillaume Leblon'un "Cut of the Wind" adlı eseri, üzerine gündelik nesnelerin (şemsiye, sırt çantası ve scooter) sabitlendiği bir kapı. Fransız sanatçı Jeanne Bouchart'ın "Spirale" adlı eseri ise bir bahçe heykeli.

Apartman Binası

Alan 10.586 m² (113.947 fit kare)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)