Knauf’un Sürdürülebilirlik Yolculuğu

2032 yılında 100. yılımızı kutlamaya hazırlanırken, bu önemli dönemeçte gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle hareket etmekteyiz. Bu kapsamda belirlediğimiz en önemli hedeflerden biri karbondioksit salınımını 2032 yılına kadar %50 azaltmak, 2045 yılına kadar ise sıfır karbon ayak izine ulaşmaktır.

Knauf

Global çapta alçı bazlı yapı malzemeleri sektöründe öncü markalardan biri olan Knauf, yarınları herkes için bir yuva haline getirebilmek misyonu ve sürdürülebilir gelecek vizyonu ile büyük bir dönüşüm süreci içerisindedir. 2032 yılında 100. Yılımızı kutlamaya hazırlanırken, bu önemli dönemeçte gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle hareket etmekteyiz. Bu kapsamda belirlediğimiz en önemli hedeflerden biri karbondioksit salınımını 2032 yılına kadar %50 azaltmak, 2045 yılına kadar ise sıfır karbon ayak izine ulaşmaktır. Bu hedefe koşarken; enerji ve su tüketimini azaltmayı, atık yönetimini maksimize etmeyi, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı ve malzeme döngüsünü optimize etmeyi içeren çeşitli stratejiler geliştirmekteyiz.

Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker
Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker

Yeni EPD’lerimizle ürün yaşam döngüsü analizlerimizin çevresel etkisini beyan etmekteyiz. Knauf Türkiye olarak, 4 ürün grubumuzda toplam 23 adet ürünümüzün EPD sertifikası bulunmaktadır. Ayrıca, ürünlerimizin üretim süreçlerinde çevresel etkilerini minimize etmek üzere sürekli olarak Ar-Ge çalışmaları yürütmekteyiz. Knauf’un bu adımları, sektöründe sürdürülebilirlik alanında da öncü bir rol üstlenmesini sağlayarak, çevresel sorumluluk anlayışını pekiştirmektedir. Günümüzde mimarlar, sürdürülebilir bina projeleri için ham maddelerin sorumlu bir şekilde tedarik edilmesi açısından giderek artan zorluklarla karşı karşıyadır.

Enerji verimliliği, performans, güvenlik ve geri dönüştürülebilen ürünler alanında karar vericilerin farkındalık düzeyi arttıkça, sürdürülebilirlik daha da önem kazanmaktadır. Knauf, sektöründe çevre dostu ürünlerin geliştirilmesinde öncü rol üstlenmektedir. Çevre dostu ham maddelerin kullanımını teşvik etmek, ürünlerin tasarım ve üretim süreçlerini çevresel etkileri azaltacak şekilde optimize etmek, üretimin her alanında yüksek Knauf standartlarını korumak ve yeşil bina sertifikalarına katkı sağlamak sürdürülebilirlik konusunda şirketimizin öncelikleri arasındadır. Bu nedenle ürünlerimiz kullanıcılar tarafından daha sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. 

Bu noktada özellikle Knauf Tavan Çözümleri’ne (Knauf Ceiling Solutions) değinmek isterim. Knauf Tavan Çözümleri düşük VOC emisyonları ile iç mekan hava kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Bina sakinlerinin mümkün olan en olumlu koşullarda yaşaması, çalışması, eğitim görmesini sağlamak adına; ürünlerimiz aydınlık alanlar için yüksek ışık yansıtma oranına, mükemmel akustik için yüksek ses yutumuna ve daha sağlıklı alanlar için iç mekan hava kalitesine odaklıdır. Örneğin Knauf HERADESIGN® son dönemde en çok sevilen ürünlerimiz arasında yerini aldı. Estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek iç mekanlarda üst düzey akustik performans sağlarken, sürdürülebilirliği de ön planda tutan Knauf HERADESIGN®, yenilenebilir ve doğal malzemeler kullanılarak üretilmiş, yüksek kaliteli ahşap yünü panellerden oluşmaktadır. 2017 yılında Knauf Tavan Çözümleri (Knauf Ceiling Solutions), Avusturya’nın Ferndorf kentindeki üretim tesisinde ahşap yünü panellerden yeni bir bağlayıcı geliştirerek, geri kazanım için benzersiz bir küresel süreç geliştirdi. Yeni bağlayıcı geri kazanım sistemi ile sıfır atık süreci yoğunlaştırıldı ve bunun sonucunda Knauf HERADESIGN® ahşap yünü panellerin geri dönüşümsel üretimine başlanmış oldu.


KNAUF OLARAK ENERJİ VERİMLİLİĞİ, ÇEVRE DOSTU ÜRÜNLER, ATIK YÖNETİMİ, SU KAYNAKLARININ KORUNMASI VE VERİMLİ KULLANIMI SIFIR KARBON AYAK İZİ STRATEJİMİZE GİDEN YOLDA ATTIĞIMIZ ÖNEMLİ ADIMLARDIR. DOĞAYI VE İNSAN SAĞLIĞINI KORUMAK AMACIYLA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YOL HARİTAMIZ ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.


Knauf HERADESIGN® akustik paneller binalarda 80 yıldan fazla dayanabilir. Uzun ömürlü olan bu plakalar %90’a kadar bağıl hava nemi olan iç ortam koşulları için uygundur. Magnezit, ağaç hücrelerini mantar saldırıları ve mikroorganizmalar yoluyla yaşlanmaya ve tahribata karşı korur. Knauf HERADESIGN® ‘‘bina biyolojisi zararsızlık” sertifikasını (Rosenheim’daki Bina Biyolojisi Enstitüsü) almanın yanı sıra, ürün teknolojisi ve ham madde kullanımına ilişkin bir sürdürülebilirlik ve koruma politikasına sahiptir. (EPD – AUB Çevresel Ürün Beyanı, EN ISO 14025’e göre). Ayrıca C2C Cradle to Cradle sertifikası ile beşikten beşiğe üretim-tüketim felsefesine hizmet etmektedir.

HERADESIGN

Ofis, eğitim, spor veya alışveriş merkezlerinde hem duvar hem tavan yüzeyine uygulanabilen Knauf HERADESIGN®, iç mekanlara doğal bir dokunuş katarken, farklı renk ve doku seçenekleriyle mimarları özgür kılmaktadır. Piyasadaki neredeyse tüm tavan sistemleri ve profilleriyle uyumlu olan Knauf HERADESIGN®, sonsuz çeşitlilik ile doğaya saygılı tasarımlara imkan sunuyor. Kullanılan malzemelerin geri dönüştürülebilir ve uzun ömürlü olmaları çevre dostu bina sertifikalarıyla da uyum sağlamaktadır. Knauf olarak enerji verimliliği, çevre dostu ürünler, atık yönetimi, su kaynakla rının korunması ve verimli kullanımı sıfır karbon ayak izi stratejimize giden yolda attığımız önemli adımlardır. Doğayı ve insan sağlığını korumak amacıyla Knauf standartlarını koruyarak sürdürülebilirlik yol haritamız çerçevesinde çalışmaya devam edeceğiz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)