Kocaeli Yürüyüş Yolu Kentsel Tasarım Projesi

Özer\Ürger Mimarlık tarafından tasarlanan “Yürüyüş Yolu”, 1870’de Haydarpaşa-İzmit Demiryolu’nun yapımından bu yana şehrin en önemli kamusal alanlarından biri olmuş. 2000 yılında, iki tarafı doğu çınarlarıyla çevrili demiryolunun kaldırılması ve alanın yaya yolu olarak düzenlenmesinden sonra cadde, kentin en gözde yürüyüş yolu haline gelerek popüler mağazalara ev sahipliği yapmaya başlamış.  Böylelikle alan, kent belleğinin önemli bir parçası haline gelmiş. Ancak Hürriyet Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi’ndeki trafik,  altyapı inşaatları sonucunda tahrip olan cadde tesviyesi nedenleriyle alanın kamusal alan potansiyeli yeterince kullanılamamış. Yeni yürüyüş yolu projesi, Hürriyet Caddesi'ni yayalaştırarak ve Cumhuriyet Caddesi'nin trafiğini yavaşlatarak geniş bir kamusal alan elde etmeyi hedeflerken bu yeni kamusal alan daha konforlu, daha yeşil ve daha eğlenceli olarak tasarlanmış.

KOCAELİ YÜRÜYÜŞ YOLU KENTSEL TASARIM PROJESİ

Öncelikle iki eski araç yolu arasında kalan ve karşıdan karşıya geçişlerde bir engel oluşturan yüksek yürüyüş yolu, alanın yeniden tesviye edilmesi ile mevcuttaki kaldırımlarla bütünleştirilmiş. Koruma altındaki çınarların etrafını çevreleyen imalaralar, geçirimli betonla değiştirilip ağaç köklerinin su alması sağlanmış. Ayrıca yeni tasarlanan oturma bankları bu ağaçları çevreleyip onları koruyacak şekilde tasarlanmış. Bu oturmalar ziyaretçilerin cadde boyunca kamusal alanın merkezinde, çınarların gölgesinde, cadde seslerini dinleyerek vakit geçirmelerine olanak tanır.

KOCAELİ YÜRÜYÜŞ YOLU KENTSEL TASARIM PROJESİ

1400 metrelik yürüyüş yolu boyunca, ziyaretçilerin sürekli yeni deneyimler ve yeni perspektiflerle karşılaşmasını hedefleyen Yürüyüş Yolu Projesi, cadde boyunca yer alan ve kentin hafızasında yer etmiş Fevziye Cami, Yeni Cuma Cami, Ulu Gazi İlkokulu, İzmit Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ve Sabri Yalım Parkı gibi, önemli yapıların kesişimlerinde yeni odaklar oluşturmuş. Bu odaklar dinlenme, yeme içme, oyun, çalışma ve eğlence işlevleriyle zenginleştirilmiş. Alan boyunca odaklar arası geçişlere yerleştirilen farklı işlevlerle canlı bir kamusal hayat kurgulanmış.

KOCAELİ YÜRÜYÜŞ YOLU KENTSEL TASARIM PROJESİ

Mimari Tasarım: Özer Ürger Mimarlık

Tamamlanma Tarihi: 2022
Toplam İnşaat Alanı: 45000 m²
Proje Yeri: Kocaeli/ Türkiye

Fotoğraflar: Egemen Karakaya

DOĞAL TAŞ:

ZEMİN: NERO NEBİYAN GRANİT

OCAK : SAMSUN

ZEMİN:  DİYABAZ

OCAK: ALANYA

ZEMİN: FOSİLLİ RUSTİK YEŞİL MERMER

OCAK: SAFRANBOLU

ZEMİN: BAZALT

OCAK: ALİAĞA


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)