EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Konteynerden Şehir Çiftliklerine

Modern kentsel çiftçiler hidroponik tarım yaparak, yerel, pestisit ve GDO içermeyen organik gıdaları yük konteynerlerinde yetiştiriyor.

Tesla’nın patronu Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk ve Tobias Peggs tarafından Brooklyn'in tam kalbinde kurulan startup Square Roots kentsel konteyner çiftlikleri ile toplulukları güçlendiren bir kentsel tarım ve girişimcilik platformudur.

Nakliye konteyneri ve kentsel tarımı bir araya getiren startup, konteyner çiftliklerde GDO içermeyen, lahana, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri yerel olarak yetiştirmek üzere 10 girişimci kentsel çiftçi seçti.

Ore Design'dan mimar ve sürdürülebilirlik uzmanı Thomas Kosbau tarafından tasarlanan ilk kampüs, Brooklyn'in Bedford-Stuyvesant mahallesinde bir park yerinde bulunuyor ve her biri dikey bahçe olarak 8 dönüm tarım arazisine sahip 30 metrekarelik 10 konteyner içeriyor. 

Hidroponik (topraksız tarım) tarımla yetiştirilen pestisit ve GDO içermeyen ürünler, ürünün büyümesi için en uygun olan spektrumun kırmızı ve mavi kısımları olan fütüristik LED mor ışıkta kapalı alanlarda yetiştiriliyor ve daha sonra yakın civarda satılıyor.

Square Roots, sistemlerinin açık hava çiftliklerine göre yüzde 80 daha az su kullandığını ve şirketin gelecektegüneş enerjisini de dahil etmeyi planladığını söylüyor. Startup şimdi bir sonraki şehir çiftliği için başvuruları alıyor. Square Roots, 2020'ye kadar 20 şehirde, her birinde 10 ile 100 konteyner çiftliği olan kampüs kurmayı planlıyor.


Kaynak: Square Roots, yesilodak


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)