Kopenhag’a Göre 2019 Yılının Bisiklet Dostu 20 Kenti​

Bisiklet kullanımıyla ilgili en saygın anketlerden birine imza atan Danimarkalı araştırma firması Copenhagenize  Tasarım Şirketi tarafından yapılan sıralama, bisikleti  ulaşım politikası olarak kabul eden şehirleri içeriyor. 

Kopenhag, Brüksel ve Montreal’de ofisleri olan bu kentsel tasarım danışmanı, yalnızca şehirlere odaklanmak yerine, planlama, kentsel tasarım, iletişim ve araştırma yoluyla bisikletçilere daha uygun bir kentsel peyzajın nasıl oluşturulacağı konusunda yerel yönetimlere değer veriyor ve tavsiyelerde bulunuyor.   

Copenhagenize Tasarım Şirketi: "Kopenhag, Amsterdam ve Utrecht, kentsel bisikletçi paradoksları listesindeki en üst sıralarda yer alırken, bu yıl farklı kıtalardan gelen 4 yeni bölge, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin bisikleti kendi ana modlarından biri haline getirmede nasıl bir adım attığını gösteriyor.''

Bu listede yer alan 20 şehir şu şekilde: 

1. Kopenhag

"Kopenhag, 2015'te bisikletçiler için en uygun şehir olarak listede en üst sırada yer aldı. Ve Danimarka başkenti 2019'da hala lider.  Kopenhag, bu yıl kentli emsallerinin önüne geçen yatırım ve istatistiklerle devam etti. 

2. Amsterdam

“2019'da tekrar bu yarışa giren Amsterdam üçüncülüklere sahip ve bisiklet kullanımıyla dünyaca ünlü bir başkenti. Hollanda'nın başkenti, bir kentin zayıf noktalarına değindikten sonra nasıl en üst sıraya çıkabileceğini gösteriyor.”

3. Utretch

“Utretch bir bisikletçi şehri olarak Hollanda'da rekabetin yüksek olduğu alanda yarışıyor. Hollanda'daki bisiklet dostu kentler arasında olan Utrecht, yenilikçiliği benimsemeye ve sınırları zorlamaya hazır bir şehir olarak parlıyor.”

4. Anvers

“Son iki yılda, Anvers bisiklet dostu bir şehir olarak  ün kazandı. Vizyon sahibi bir temel, mesleki deneyim ve belediye eylemi yoluyla girişimlerin üçlüsü, şehri ilerletmek için doğru bir kombinasyon oldu. Yıllar önce sağlanan öngörünün büyütülmesi birçok yönden kente  iyi sonuçlar kazandırdı. '' 

5. Strazburg

"Strazburg, bisikletçiler için en iyi Fransız şehri olarak seçildi. Diğer Fransız şehirleri not almasına ve örneğini takip etmesine rağmen, merkezi kentsel bisiklet ağı sayesinde hala en üst noktasını koruyor."

6. Bordeaux

"Bordo, bu yıl listemizdeki 6 numaralı noktada, şehir içi ulaşım planında bisikletlere öncelik veren sürekli yenilik ve bakım sayesinde yerini korumuştur."

7. Oslo

"Listeye  bisikletçiler için gelecek vaat eden şehirlerden biri olarak giren Norveç'in başkenti Oslo, dağlık" bir şehir için örnek teşkil ediyor ve karlı iklimde en iyi ulaşım aracı olarak bisikleti görüyor.'' 

8. Paris

“Yıllar boyunca bisiklet ve otobüslerin aynı şeritte bir arada kalmaya çalışmasından sonra, Paris nihayet Champs-Élysées de dahil olmak üzere belirlenmiş bisiklet şeritleri oluşturma sözünü tutuyor. Bu yeni değişiklik, Fransız başkentinin 2017 den beri listemizde yer almasını sağlıyor.'' 

9. Viyana

"Viyana, bisiklet dostu hale getirme normlarının ötesine geçme çabaları sayesinde listemizin ilk 10'unda kendini buluyor. Şehir, bisiklet altyapısına mütevazı bir yatırım yapmaya devam ederken, yenilikçi ve yapıcı özelliği, iletişim politikaları ile kendisini diğer şehirlerden ayırıyor. "

10. Helsinki

“Sürdürülebilir ulaşım için dünyanın en büyük şehri olma iddiasıyla, yola çıkan Finlandiya'nın başkenti  şehirlerarası ulaşımın% 15'inin 2020'ye kadar bisiklete dayalı olmasını sağlayacak bir kota koymuştur.  Şuan  % 11 orana sahip olan Helsinki, bisiklet kültürü açısından kuzey Avrupa'nın lideri olmaya hazırlanıyor. ”

11. Bremen

"Bremen, bu yıl 11'inci sıraya yükseldi ve bisiklet şeritlerinin genişlemesi ve bisiklet bölgesi de dahil olmak üzere Almanya'daki en büyük bisiklet taşıma kotasına (% 25)  sahip oldu. ''

12. Bogota

"Bu yıl Top 20'ye yeni katılanlardan biri  Kolombiya'nın başkenti Bogota, otomobillerle dolu olmasına rağmen yeni çalışmalarıyla bu yılki listedeki yerini aldı."

13. Barcelona

" Barselona kentsel hareketlilikte yeniliğe örnek olmaya devam ediyor. Her geçen gün genişleyen bir ulaşım ağı ve sayısız pilot programla bisikletleri daha iyi birleştirme planıyla, Barselona listede yerini alıyor. "

14. Ljubljana

"Bu yıl Slovenya'nın başkenti listeye girmesine rağmen, devam eden yenilik ve bisiklet merkezli gelişme için bu yılın ilk 20'sindeki yerini korumaktadır."

15. Berlin

"2015 Volksentscheid Fahrrad (bisiklet referandumu) Alman başkentinde kentsel hareketlilik için gerekli bir adımdı. 100.000'den fazla imzayla, 2015 referandumu, Senato’yu yasal olarak kenti daha bisikletçi dostu şehir haline getirdi. ''

16. Tokyo

“Tokyo, altyapısı veya resmi planlaması nedeniyle değil, sakinleri nedeniyle uzun yıllardır bisiklet kenti oldu. Dünyanın en büyük metropolünde,  Mamachari bisikletlerini kullanan milyonlarca  insan bulunmakta. Çocuklardan yetişkinlere, okul, iş yeri ve istasyonlara ulaşım halk tarafından bisikletle sağlanıyor.''

17. Taipei

“Tayvan bisiklet üretiminde uzun yıllardır bir güç kaynağı olmuş ve“ Bisiklet Krallığı ”ünvanını kazanmıştır . Bununla birlikte, son zamanlarda Tayvan başkentinin bisikletleri kendi kentsel ulaşım planına entegre etmeye başlaması, bu yılın en iyi 20 listesine girmesine neden oldu. "

18. Montreal

“2011'den bu yana her yıl listeye giren tek Kuzey Amerika şehri, 2017'de bisiklet için altyapının artırılmasını ve toplu taşımacılığa yapılan yatırımın yenilenmesini vurgulayan bir platform sayesinde üstün bir bisiklet şehri haline gelmiştir. 

19. Vancouver

“Vancouver, bisiklet merkezli şehir gelişimiyle ilgili sürekli inovasyonla şansını arttıran az sayıdaki Kuzey Amerika kentinden biri. Pasifik metropolündeki bisiklet kültürü her zaman spor merkezliydi, ancak şimdi idari çabalar sayesinde, bisiklete biniyor Her yaştan ve tüm yeteneklerden söz etme çabalarıyla, ulaşımın ana yolunda ilerliyor. ”

20. Hamburg

"Kuzey Alman metropolü, statükodan bıktığını ve günlük hayatta  bisiklete binmeye hazır olduğunu gösteriyor. ''
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)