Köprü Görevi Gören Bir Enstalasyon: Twist Müzesi


BIG'in Norveç'teki ilk projesi olan The Twist, kıvrımlı Randselva nehrini geçerek, merkezinde konumlanan yaşanabilir bir köprü olarak açılıyor. Bu köprüyle Jevnaker, Norveç'teki Kistefos Heykel Parkı içinde yeni bir yolculuk ve sanat eseri oluşturuyor. Kistefos'un yeni 1.000 m2'lik çağdaş sanat enstalasyonu, iki ormanlık nehir kıyısını birbirine bağlayan altyapı görevi görerek, kuzey Avrupa'nın en büyük heykel parkından geçen kültürel rotayı tamamlıyor.

Enstalasyon Örnekleri

Enstalasyona İzin Veren Bir Köprü

Tarihi bir kâğıt hamuru değirmeninin etrafına inşa edilen Twist Köprüsü Randselva'yı kaplarken, aynı zamanda heykelsi bir form kazanması amacıyla ortasına yakın 90 derece bükülmüş bir kiriş olarak tasarlanıyor. Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Lynda Benglis Yayoi Kusama, Jeppe Hein ve Fernando Botero gibi uluslararası sanatçıların parkın alana özgü eserlerini dolaşan ziyaretçiler, sanat turunu tamamlamak için öncelikle Twist Köprüsü’nden geçiyor. Parkın ikinci bir köprüsü ve doğal uzantısı olan yeni müze, Kistefos'un kapalı sergi alanını ikiye katlarken, ziyaretçi deneyimini de dönüştürüyor.

Enstalasyon Sanatı
Köprü Örnekleri
Köprü Tasarımı

Twist Köprüsü Formu

Binanın hacmindeki basit bir bükülme, köprünün güneydeki alçak, ormanlık nehir kıyısından kuzeydeki yamaç alanına kadar yükselmesine izin veriyor. Peyzajda sürekli bir yol olarak yapının her iki tarafı da ana giriş görevi görmektedir. Ziyaretçiler güney girişinden başlayarak, benzer şekilde 9m'lik bir yaya köprüsüyle bağlantılı olan, kuzey ucuna net bir görüş sunan çift yükseklikteki alana ulaşmak için 16m'lik alüminyum kaplı çelik bir köprüyü geçerler. Müzenin çift kavisli geometrisi, bir kitap yığını gibi düzenlenmiş, bir yelpaze gibi hafifçe kaydırılan 40 cm genişliğindeki düz alüminyum panellerden oluşuyor. Aynı prensip, Kistefos'un kısa süreli Norveç ve uluslararası sergileri için tek bir zemini, duvarı ve tavanı kapladığı, beyaz boyalı 8 cm genişliğindeki köknar çıtaları ile iç mekânda kullanılmıştır. 

The Twist
Bridge Example
Bridge Design Example
İnstallation and Bridge
Organic Architecture

Üç Farklı Galeri 

Kuzey ucunda kâğıt hamuru değirmeninin panoramik manzarasını sunan tam yükseklikte bir cam duvar görülüyor. Bunun yanı sıra, yine kuzey ucunda 25 cm genişliğinde bir ışık şeridi oluşturmak için yukarı doğru kıvrılan çatı, nehri adeta daraltıyor. Cam pencerelerin kavisli formu nedeniyle, müzeye giren gün ışığının çeşitliliği üç farklı galeri yaratıyor: kuzey tarafında geniş bir panoramik manzara ve doğal olarak aydınlatılmış bir galeri, güney tarafında yapay aydınlatmaya sahip uzun, karanlık bir galeri ve ikisinin arasında bükülmüş bir çatı ışığı şeridine sahip heykelsi bir alan. Galeri alanlarını bölümlere ayırma, bölme veya birleştirme yeteneği, Kistefos'un sanatsal programlaması için esneklik yaratır. Bir cam merdiven, binanın alüminyum alt kısmının bodrum ve tuvalet alanının tavanı haline geldiği kuzey nehir setindeki müzenin alt katına iner.

Parametrik Tasarım Örnekleri
Altyapı ve heykelin birleştiği hibrit bir mimarlık
Organik Tasarım
Arazinin iki tarafını bağlayan köprü, aynı zamanda binanın hacim gereksinimi ile gölü adeta kaplıyor.
Kütle Oluşum Diyagramı Örnekleri
Yatay ve Dikey Galeri Oluşumları
Kütle Oluşum Diyagramı Örnekleri
Arazideki Hareketin Köprüye Yansıması
Köprü Tasarımı Nasıl Yapılır?
Küçük Köprü ÖrnekleriYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)