‘LEED Gold’ Sertifikalı Soyak Soho

Soyak Holding CEO’su, Emre Çamlıbel

Soyak Holding’i çok daireli, orta gruba hitap eden konut projeleri ile tanıyoruz aslında, Soho projesi 77 daireli butik bir proje ve üst gelir grubuna hitap ediyor. Projenin çıkış noktası neydi, şehrin merkezinde bir soyak imzası algısı yaratan Soho nasıl hayata geçti?
Bu röportajdan kısa bir süre önce LEED Gold Sertifikası kazanan Soyak Soho’yu inşa etmekteki ana amacımız şehrin kültürel ve sosyal etkinliklerinin çok olduğu bir çevrede bunlardan faydalanabilme kolaylığı yanında özel yaşamda sakinlik getirecek bir proje oluşturmaktı. Tam bir kent, İstanbul apartmanı inşa etmek istedik ve başardık da. Ana önceliğimiz buydu. Soyak Soho’nun konumlandığı Zincirlikuyu aslında inanılmaz bir aktivite merkezi. Dolayısıyla tercih özgürlüğü var.


Bir de insanların evlerine girdikleri zaman yaşamlarını kimseden ve çevreden rahatsızlık duymadan sürdürmelerini istedik. Yani dışarıda yaşayan insanları yapımıza sokup 77 ünitelik sakin yaşamı dejenere etmek istemedik. Yürüme yoluyla çevredeki spor merkezlerine ya da alış veriş merkezlerine çok kolaylıkla ulaşılabilecek. Bu düşüncelerle hayata geçti Soyak Soho’da spor merkezi, alışveriş merkezi, havuz, spa gibi fasiliteler yok. Çünkü şehrin göbeğinde… Bunun yanı sıra metroya yakın ve projenin içindeki yürüyüş yoluyla da alışveriş merkezlerine yürümek mümkün. Canınız isterse Zorlu Center’a, canınız isterse Metro istasyonuna , Kanyon’a, Beyoğlu’na... Sadece bir kaç dakika... Kalabalık sizin yaşadığınız yere gelmiyor, siz istediğiniz kalabalığa gidiyorsunuz.

Soho ismi, Soyak Holding kısaltması çağrışımı yapsada bir hikayesi olduğunu biliyoruz. Soho isminin çıkış noktasını bize biraz anlatabilir misiniz?


Sizin de belirttiğiniz gibi SOHO, Soyak Holding’in kısaltması. Ancak okuyucuların ve sizlerin de düşündüğü manadaki SOHO ile örtüştü diyebiliriz. Londra’nın merkezinde yer alan Soho; tiyatroları, lokantaları ve kulüpleri ile ünlü; New York City’de Manhattan Adası’nın güneybatısında yer alan SOHO ise sanat galerileri, lokantalrı ve mağazaları ile ünlü. Bizim Soyak SOHO’nun yer aldığı Zincirlikuyu’da bu özellikleri bünyesinde barındırıyor. Yani Soho’nun her iki anlamını da projeye mal edebiliriz. Bu anlamda her şey örtüştü diyebiliriz.

Soyak Soho Projesi’nin öne çıkan özellikleri nelerdir? Projenin ilk üç özelliğini sıralamanızı istesek bunlar neler olurdu?

Miamrımız Mutlu Çilingiroğlu, Soyak Soho’yu tasarlarken, şehir merkezinde konforu yaşamımıza en pratik ve zevkli şekilde nasıl sunabiliriz sorusundan hareket etti. O yüzden abartılı büyüklüklerden ziyade sözünü ettiğimiz konfor kelimesindeki tüm değerleri buraya aktarmaya çalıştık. Soyak Soho’nun en can alıcı özelliğinin bu olduğunu düşünüyorum.

Bu çerçevede açarsak şunları söyleyebilirim: Çevresi ve emniyetli bir yapı olması da can alıcı diğer özellikler arasında sayılabilir. Sakinleri, şehrin kültürel ve sosyal etkinliklerinin çok fazla olduğu bir çevrede istedikleri gibi bunlardan yararlanacaklar, sonra sakin ve huzurlu yaşam alanlarına dönecekler. Hem evlerine hem de çevredeki fasilitelere kolay ulaşacaklar. Güvenli bir binada yaşamak da başka bir avantaj. İçinde sunulan konfor ve pratiklik en önemli unsurlardan biri olacak. İç tasarımı Tanju Özergin tarafından yapılan dairelerde müşterilere 4 farklı iç dekorasyon sunulması da bir diğer avantaj. Günümüzün en önemli sorunlarından biri ulaşım. Bu açıdan bakıldığında ise Zincirlikuyu hem özel hem de kamu araçlarıyla çok kolay ulaşılabilen bir nokta. Ana akslara da çok yakın. Dolayısıyla şehrin yakın çevresindeki sosyal ve kültürel hizmetlere kolaylıkla ulaşabilecekler. Benim aklıma gelen 3 özellik mütevazı, kentli ve huzurlu.

Yeşil bina olarak tasarlanan Soyak Soho, USGBC (US Green Building Council-ABD Yeşil Binalar Konseyi) tarafından verilen LEED (Leadership in Energy and Efficiency Design-Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikasını Gold seviyesinde almaya hak kazandı. Gayrettepe’de yer alan rezidans daireler ve ofisten oluşan karma proje Soyak Soho’nun inşa ve tasarım aşamalarında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi.

Sürdürülebilir yaşam yaklaşımı çerçevesinde projelerini oluşturan ve çevre dostu yeşil binalar tasarlayan Soyak’ın, Soyak Soho projesi LEED Gold sertifikasına sahip oldu. 1998 yılından bu yana yeşil binalara sertifika veren Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi USGBC (US Green Building Council)’nin gümüş üyesi de olan Soyak Holdig’in CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel “Soyak olarak, geliştirdiğimiz konut projelerinde de sosyal, çevresel ve toplumsal sorumlulukla hareket ediyoruz. Birçok projede, sulama sistemlerinden ısınma ve aydınlatmaya uzanan geniş yelpazede enerji verimliliği ve tasarrufunu hedef alarak; çevre dostu uygulamalarla, daire sahiplerinin ev ekonomisine katkı sağlıyor ve doğal yaşamı korumayı sürdürüyoruz. Zincirlikuyu’daki Soyak Soho Projemiz de bunlardan biri.

Soyak olarak, 2006 yılında Sürdürülebilir Yaşam Raporu ile başlayan sürdürülebilirlik ve yeşil bina yolculuğumuz bizi bugün sektörde en çok yeşil bina üreten firma konumuna getirmiştir. 21. yüzyılın şehirlerinde yeşil binaların önemi daha da artacak. Ve 21.yüzyılda yapılacak olan bina yatırımlarının geleceğimiz için daha sürdürülebilir olacağına inanıyoruz. Ancak buradaki kritik başarı faktörü, yeşil dönüşüm için toplumsal farkındalıktır. Çünkü yeşil dönüşüm sadece teknik ve çevreci bir mesele değildir. Aynı zamanda topyekün bir davranış değişikliğidir” dedi.

Toplam 9 adet yeşil proje ile Türkiye’de en çok yeşil proje geliştiren gayrimenkul firması olan Soyak’ın inşa ettiği LEED sertifika adayı binalar arasında aşağıdaki projeler yer alıyor:

· Soyak Kristal Kule – LEED CS Silver
· Soyak Soho – LEED NC Gold
· Soyak Optimus First – LEED NC Gold
· Soyak Optimus Gold – LEED NC Gold
· Soyak Optimus Master Site – LEED NC Gold
· Soyak Siesta Blue – LEED NC Silver
· Soyak Siesta Oxygen – LEED NC Silver

Soyak’ın LEED ve Bream sertifikasına sahip binaları ise Soyak Holding Merkez Bina (LEED EBOM Silver) ve henüz başvuru aşamasında olan Erkut Soyak Anadolu Lisesi (BREEAM In-Use).
Soyak Soho hakkında
77 rezidans daire ve 4.040 m2’lik ofisten oluşan Soyak Soho’da, tüm rezidans ve ‘concierge’ hizmetleri sunuluyor. 7 katlı butik projenin rezidans kısmı, büyüklükleri 65 m2 ile 252 m2 arasında değişen 1+1, 2+1, 1+1 dubleks ve 3+1 dubleks rezidans dairelerden meydana geliyor. Bünyesinde alışveriş merkezi, spa, spor salonu ve güzellik merkezine yer vermek yerine merkezi noktalara 1-2 dakikalık mesafede bulunan konumuyla proje, bu imkanlara istenen her an ulaşma kolaylığı sunmaktadır.

Soyak Soho Ofis, toplam 4.040 m2 brüt alana ve 1.635 m2 sadece ofis kullanımına ait modern peyzajlı bir bahçeye sahiptir. Tamamen müstakil girişi ve müstakil tapusu olan, bir bütün olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, bölünerek de kiraya verilebilme özelliği olan Soho Ofis 3 kattan oluşmaktadır.

En Yeşil Bina: Soyak Soho

Emlak Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’de Yeşil Bina Kategorisi’nde birinciliğe layık görülen Soyak Soho’nun inşa ve tasarım aşamaları sırasında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verildi.

•Bina arazisinde, inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat edilmektedir. Bitkilendirme çalışmaları esnasında, İstanbul’un yerel iklimine uyumlu bitkiler seçilerek, su tüketiminin ve kimyasal gübre kullanımının en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

•Yapılaşmanın altyapıya ve özelikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutulmuş, mümkün olduğunca geçirgen yüzeyler kullanılarak projelendirilmiştir.

•Binalarda çeşitli noktalarda bisiklet park yerleri belirlenerek, alternatif ulaşım yöntemleri desteklenmektedir. Elektrikli ve düşük emisyonlu araçlara ayrılacak özel park yerleri, diğerlerine oranla çevreye daha az zararlı bu araçların kullanılmasını teşvik etmeye yönelik olarak planlanmıştır. İlave olarak, otoparklarda elektrikli araç şarj istasyonları yer almaktadır.

•Bina kapsamında kullanılacak su armatürleri ve vitrifiyelerde konfor ve estetik kadar, su verimliliği özelliği de aranarak seçilmiş olup bu seçimlerde EPA (Environmental Protection Agency) standartları göz önünde bulundurulmuştur. Bu sayede bina kullanıcılarının aylık su masraflarının azaltılması öngörülmektedir.

•Binada enerji harcayan sistemler, LEED tarafından belirtilen commissioining prosedürlerine uygun olarak denetlenecek şekilde tasarlanmıştır. Gerek montaj, gerek kullanım esnasında hedeflenen performans kriterlerine uygun olarak çalışmaları denetlenecektir.

•Proje kapsamında soğutma sistemlerinde çevre dostu soğutucu akışkanlar tercih edilmiştir.

•İnşaat esnasında oluşan atıkların geri dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir atık yönetim planı hazırlanmış olup, inşaat sırasındaki atıklar ayrıştırılarak toplanmıştır.
•Bina kullanımında oluşacak geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için yeterli alanlar ayrılmış olup sadece inşaat ve teslim değil yaşam sırasında da atık ayrıştırılması devam etmektedir.

•Binada inşaat esnasında iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasalları, (boya, astar, macun v.s.) içeriğindeki VOC ( uçucu organik zararlı bileşik) oranları uluslar arası standartlara uygun olarak tercih edilmiştir. Bu sayede, binaların tesliminden sonra yaşayanların ve çalışanların sağlığı ve konforuna azami önem verilmiştir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)