Macdonald Wright Architects'in Düşük Enerjili Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra merkezli stüdyo MacDonald Light Architects, Hackney'de ıslah edilmiş bir arazide enerji verimli ve iyi yalıtılmış bir kütüphane evi yarattı. Stüdyo kurucusu James MacDonald Wright için kiralık bir mülk olarak tasarlanan bu iki katlı ev, daha önce koruma altındaki Clapton Kütüphanesi'nin bitişiğinde ve eskiden hurdalık olarak kullanılan 4 metrelik bir arsa üzerine inşa edilmiş.

Bu projenin amacı, uygun maliyetli ve düşük enerjili konut elde etmek için basit ama sağlam malzemelerin nasıl kullanılabileceğini göstermektir. Gelecekteki projeleri örnek olmak için Macdonald Wright Architects, 'ortalama İngiliz evi' ile aynı ayak izine sahip bir evin enerji verimliliğini inceleme fırsatı elde etti. Sertifikalı Passivhaus tasarımcısı Conker Conservation ile birlikte çalışan stüdyo, Çevreye Duyarlı Bina Derneği (AECB) standardını karşılamak için Library House'u yarattı. 

Düşük Enerjili Ev

AECB standart bir binanın operasyonel karbondioksit emisyonlarını, aynı boyut ve tipolojideki ortalama Birleşik Krallık yapısıyla karşılaştırıldığında yüzde 70 oranında azaltmak için basit teknikler ve teknolojiler kullanmaya odaklanır. Stüdyonun kurucusu "Üstün performans elde etmek için daha pratik ve uygun maliyetli bir yol sunduğu için Pasif Ev yerine AECB yolunu seçtik. AECB bina yönetmeliği, yaygın olarak kullanılan teknikleri kullanarak yüksek performanslı binalar inşa etmek isteyenlere yöneliktir." dedi. Sürdürülebilir mimari proje karbon ayak izini azaltacak şekilde inşa edilmiş. 

Bu standart pasif bir ev ön kapısı, üç camlı pencereler, çatı pencereleri ile birlikte ev için ağır yalıtımlı bir dış kabuk oluşturarak elde edildi. Ev, ısıyı korumak için ısı geri kazanımlı mekanik havalandırmadan da yararlanır. 1,3 ACH@50Pa hava sızdırmazlığına ulaşır; bu, 10 ACH@50Pa veya daha az hava sızdırmazlığı gerektiren Birleşik Krallık bina yönetmeliklerinden önemli ölçüde daha düşüktür. 50 paskal basınç farkında saat başına havalandırma sayısıdır. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. 

Düşük Enerjili Ev

Sürdürülebilir mimari yapı, ısı için bir elektrikli kazan ve fazla elektriğin şehir şebekesine beslendiği bir fotovoltaik sistem ile donatılmış. Tamamlandığından beri, ev özel kiracılar tarafından tutuldu. Ancak, elektrik faturaları McDonald Light Architects tarafından ödendi. Stüdyo, "evi ısıtmak için gereken işletme enerjisinin, günümüzün bina yönetmeliklerine göre yeni bir bina için gereken enerjinin onda biri olduğunu" hesaplıyor.

Görsel olarak kütüphane evi, bitişikteki kırmızı tuğlalı kütüphaneler ve beyaz kulübelerin orantılarını, stilini ve detaylarını yansıtacak şekilde tasarlanmış. Kireç uçlu beyaz tuğla duvar, ana girişte ve zemin katta delikli bir güneşlik içeren pas renkli korten çelik panel dış cephe ile birleştirilmiş. 

Düşük Enerjili Ev

Sürdürülebilir mimari örneklerden kütüphane evi genelinde kullanılan malzemeler, bakım ihtiyaçlarını en aza indirecek ve konutun karbon ayak izini azaltacak şekilde seçilmiş. Bunlar, kerpiç ve ahşap yapılardan yapılmış Porotherm çimento duvarlarının kullanımını ve sürdürülebilir bir şekilde elde edilen Douglas göknarı ve ladininden elde edilen Blue Lias taş zeminler gibi iç kaplamaları içerir. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Düşük Enerjili Ev

Sürdürülebilir mimari yapının iç duvarları çoğunlukla, evin yüksek hava sızdırmazlığına da katkıda bulunan porotherm kil blokların üzerine bir tasfiye tabakasıyla kaplanmış. McDonald Wright Architects, kütüphane evinin farklı ölçeklerdeki gelecekteki projelere örnek olması için "ölçeklenebilir bir prototip" olmasını umuyor.

Düşük Enerjili Ev

Macdonald Wright "Tamamladığımız her proje bir sonraki projeyi etkiler. Porotherm bloklarının ve Larsen kirişlerinin kullanımı, şu anda daha büyük tasarımlarımız üzerinde geliştirmekte olduğumuz dış kabuk yapım tekniklerini geliştirmemize olanak sağladı. Kaplama yapılarının yapı kalitesine, hava sızdırmazlığına ve termal performansına odaklanmak, genel inşaat maliyetini azaltır ve daha yüksek sürdürülebilirlik elde edilebilir." dedi. 

Yakın zamanda tamamlanan bir başka düşük enerjili bina, McLean Quinlan tarafında, eski bir İngiliz kır evinin eğimli duvarlı bahçesine kurulan Devon Pasif Ev'dir. Bina kabuğu baştan sona yalıtım ve üçlü cam kullanarak, yüksek enerji verimli pasif ev standartlarını karşılar.

Macdonald Wright, adını taşıyan stüdyosunu 2005 yılında doğu Londra'da kurdu. Stüdyonun bir diğer önemli projesi de, 2017 RIBA Yılın Evi ödülünü kazanan Kent'teki Caring Wood kır evidir. Mimar Niall Maxwell ile birlikte tasarlanan bina, baca tarzı bir çatıya sahip ve aynı ailenin üç kuşağına ev sahipliği yapıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)