MAD Architects'in Pasif Ev Tasarımı "UNIC"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Ma Yansong liderliğindeki MAD Architects, Avrupa'daki ilk mimari projesi olan 'UNIC'i tamamladı. Fransa, Paris'in 17. bölgesinde, yeni geliştirilen Clichy-Batignolles bölgesinde yer alan 13 katlı bir konut kompleksidir. Firma, 2012'de hem yerel hem de uluslararası mimarlara ve geliştiricilere tahsis edilen dokuz parselden birinde UNIC'i tasarlamak üzere seçildiğinde, MAD Architects'in kurucusu ve müdürü Ma Yansong, yalnızca Paris'te değil, tüm Avrupa'da büyük bir bina tasarlayan ilk Çinli mimar oldu.

UNIC APARTMENTS

Sürdürülebilir kentsel gelişim için bir model olarak tasarlanan yeni karma kullanımlı bölge, şehrin karbon ayak izini azaltma konusundaki kararlılığını yansıtırken, yaklaşık 7.500 sakini için çok ihtiyaç duyulan konutları sağlıyor. Tasarım süreci boyunca MAD Architects ve yerel mimarlık firması Biecher Architectes, UNIC'in deneysel tasarımlarının her iki sakinle de paylaşıldığından emin olmak için Paris hükümet yetkilileri, mimarlar ve şehir planlamacıları ile bir dizi topluluk temelli atölye çalışmasında istişarelerde bulundu. 

UNIC APARTMENTS

Çevresindeki birçok bina gibi UNIC de pasif ev (passivhaus) inşa etme kriterlerini karşılamak zorundaydı. Bu yüksek performanslı camların, pasif ısıtma ve soğutma konseptlerinin ve genel sıcaklık düzenlemesine daha fazla yardımcı olan çeşitli yüksek yoğunluklu malzemelerin kullanılmasını gerektirdi. Adından da anlaşılacağı gibi eğrisel yapı, şehrin kuzeybatı köşesindeki birçok yerden görülebilen eşsiz bir simgesel yapıdır.

UNIC APARTMENTS

UNIC'in çarpıcı tasarımı, sitenin bitişiğindeki 10 dönümlük yeşil bir alan olan Martin Luther King Park'ın kenarında yer alır, bu nedenle komşu Hausmann apartman bloklarına bir duvar görevi görür. Park ve çevredeki alanla etkileşime girecek şekilde tasarlanan UNIC'in tasarımı, sakinlere Işık Şehri'nin birden çok dinamik manzarasını sunan bir dizi tekrarlanmayan dalgalı terasla tanımlanır. Bazı güneye bakan birimler ayrıca 4 kilometreden daha uzaktaki Eyfel Kulesi manzarasına sahiptir.

Birkaç teras boyunca yaşam alanlarından şehir manzarasını şekillendirmek için saksılara çok sayıda ayrı ayrı seçilmiş ağaç yerleştirilmiş. Teras her konut sakinine temiz hava, ışık ve doğaya kolay erişim sağlama etkisine sahiptir. Bu, MAD Architects tarafından tasarlanan neredeyse tüm projelerin ortak bir özelliğidir. Alanı çevreleyen ağaçlar gibi dalgalı teras, şehri yakın ve uzaklardan canlandırıyor. Teraslarda olduğu gibi UNIC genelinde aynı döşeme yoktur. Bu nedenle hem uygun fiyatlı hem de lüks dairelerdeki genel yaşam deneyimi, dışarıdan göründüğü kadar dinamik ve sürprizlerle doludur.

UNIC APARTMENTS

Zemin plakalarının değişkenliği, hazır beton cephenin esnekliği ile karıştırılmış basit bir çift çekirdekli konstrüksiyonun kullanılmasıyla mümkün olmuş. Doğayı ve mahalleyi çevreleyen canlı sokak hayatı, teras boyunca ve cam korkulukları kaplayan tabandan tavana pencerelerden içeriye davet ediyor. Yaşam alanları zemin katta büyük bir podyumla desteklenmekte ve bitişik toplu konut projesine bağlanıyor. 

UNIC APARTMENTS

Podyum sakinlere yerel metro istasyonlarına ve ilgili topluluk kaynaklarına doğrudan erişim sağlamanın yanı sıra, perakende alanları, restoranlar ve çocuk bakım merkezleri de dahil olmak üzere yerel sakinler için bir dizi tesisi barındıracak şekilde tasarlanmış. Bu benzersiz tesis kombinasyonu UNIC içinde yaşayan birçok sakin sınıfı arasındaki iletişimi kolaylaştırır. Bu arada, anaokulunun üst katları büyük ölçüde dolambaçlı yeşil alanlara ayrılmış ve sakinlere kentsel bir ortamın ortasında doğa ile bağlantı kurmak için fırsatlar sunuyor.

UNIC APARTMENTS

2019 yılında, Centre Pompidou'daki “MAD X” kişisel sergisinde UNIC'in mimari bir modeli sergilendi ve kalıcı olarak korundu. 2021'de Centre Pompidou ve Shanghai West Bund Museum 2021 tarafından ortaklaşa başlatılan özel bir sergi olan "Paris Architecture (1948-2020): Witness of Urban Progress"te sergilendi. UNIC, Paris'in evrim sürecinin bir mikro kozmosu olarak, MAD'nin kentsel yaşamın sosyal ve insan doğası hakkındaki düşüncesini ortaya koyuyor.

 UNIC, sosyo-ekonomik sınıfları harmanlayarak ve doğayı şehre getirerek çevredeki toplulukları birbirine bağlamayı ve zenginleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca MAD'nin sosyal konut tasarımına olan ilgisini de tetikledi. Baiziwan Sosyal Konut projesi, MAD'nin ideal yaşam vizyonunun bir uzantısıdır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)