MAD Architects'in Tasarladığı Aranya Bulut Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

2023'te tamamlanıp açılışına yaklaşan MAD Architects, Aranya'nın 'bulut merkezini' mümkün kılan inşaat detaylarını gözler önüne seriyor. Aranya "Bulut Merkezi", onu çevreleyen manzaranın üzerinde yüzer gibi görünecek. Çin, Pekin'in 160 mil doğusunda Qinhuangdao'da bulunan 2.500 metrekarelik merkez hareketli sanatçı topluluğu için kamusal bir sanat alanı olacak.

Aranya Bulut Merkezi

Dışarıdan bakıldığında MAD tarafından 'beyaz taşlardan bir bahçe' olarak tasavvur edilen heykelsi peyzajın merkezini ortaya çıkarıyor. Bulutun şeklinden ve hafif görünümünden ilham alan mühendisler, gövdede dahili uzay çerçeveleri olarak gömülü çoklu yapısal çıkıntılar kullandı. Asılı birincil ve ikincil kafes kirişler, çekirdek çelik yapıya dayanıyor. En büyüğü yaklaşık 30 metre uzunluğundadır. 

Mad Architects Aranya

Sonuç olarak galeri neredeyse tamamen kolonsuzdur ve yapısal destek araçlarını gizlerken çeşitli işlevlere olanak tanıyor. 'Yüzer' etki, aşağıdaki zemin katta tabandan tavana cam kullanılmasıyla elde edilmiş. Büyük salonun binanın taban alanının çoğunu yerini kaplamış. Ana hacmi kaplayan güneş ışığını, gökyüzünü ve çevresindeki yaprak dökmeyen manzarayı yansıtmak için geliştirilmiş. Lazerle basılmış beyaz lamine cam panellerden oluşan bir perde duvar vardır. Yapılandırılmış bir cephe sistemi ve karmaşık eğrisel şekiller pürüzsüz bir yüzey oluşturuyor. 

Bulut Merkezi Aranya

Beklenen inşaat maliyetinin altında gövdeye gömülü sınırlı miktarda çift kavisli cam vardır. Perde duvarı deniz rüzgarı erozyonundan korumak için mühendislik ekibi kaplamanın altında sağlam bir su geçirmez ve ısı yalıtım katmanı geliştirdi. Kaplama panelleri arasındaki çoklu boşluklar suyu drenaj olarak toplar ve bina yüzeyinde durgunlaşmasını önlüyor. 

Aranya

Bulut Merkezi daha geniş bir bağlamın parçası olacak şekilde tasarlanmış. Onu 3 milyondan fazla insanın yaşadığı bir şehir olan Qinhuangdao'nun simgesi haline getiren benzersiz bir mimariye sahiptir. Bulut, sınırların ötesindeki yoğun şehir yaşamının aksine bir sakinlik vahası haline geliyor. Ziyaretçiler rüzgarlı yoldan Bulut Merkezi'nin ana girişine yürüdüklerinde, beyaz yapının göbeğini yansıtan büyük bir gölet, bir bahçe ve çevredeki ormanlara şahit olacak. 

Aranya

Bütün yapı, mimar ve MAD Architects'in kurucusu Ma Yansong'un tasavvur ettiği huzurlu bir rüya manzarası oluşturuyor. MAD Architects ayrıca Sanxingdui Antik Shu Kültürel Miras Müzesi ve Hareketlilik ve Lojistik merkezini (MoLo) geliştiriyor. Ayrıca Milano İnovasyon Bölgesi'nin (MIND) batı sınırındaki yeni kapısı haline gelecek. Bu, MAD'ın Avrupa'da tasarladığı birçok projenin sonuncusudur. Buna 2024 Paris Olimpiyatları için önerilen su merkezi ve 'Görünmez Sınır' ve Milano'da Salone del Mobile 2016 kurulumu dahildir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)