Madrid Demiryolu Merkezinin Yeniden Modellenmesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sektördeki en önemli firmalardan bazılarıyla yüzmek, b720 Arquitectura ve mühendislik firması Esteyco ile UNStudio, Madrid-Chamartín Clara Campoamor için kazanan bir tasarımla yarışma havuzunun zirvesine yükseldi.

Yarışmanın sponsoru Adif Alta Velocidad (AV) bu hafta duyuruyu yaptı. Teklifin onaylanması BIG, Foster + Partners, OMA, Zaha Hadid Architects, Grimshaw, RSHP ve Souto de Moura gibi büyük isimleri geride bırakıyor.

UNStudio ekibinden Ben van Berkel, "Tasarımımızın bu son derece heyecan verici kentsel dönüşüm projesi için kazanan teklif olarak aday gösterilmesinden gerçekten memnunuz. Madrid hızla Avrupa'nın en heyecan verici ve çekici şehirlerinden biri haline geliyor. Bu bölgenin dönüşümü Madrid'e yeni yeşil akciğerler eklerken şehrin bu bölümünü canlandıracak. Ekibimizin başarısının anahtarı iş birliği olduğundan, bu teklifte mümkün olan en iyi yerel ortaklarla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz." dedi.

Madrid-Chamartín Clara Campoamor

Uluslararası yarışma Madrid-Chamartín Clara Campoamor demiryolu merkezini dönüştürmek için en iyi planı bulmak amacıyla 2020'de başladı. Odak noktası onu “sürdürülebilir, çok modlu, bağlantılı ve entegre mobilite için uluslararası bir kıstasa dönüştürmekti.” Yarışma UNStudio, b720 Arquitectura ve Esteyco'nun önerileri lehine son adayları belirleyen 16 jüri heyeti tarafından denetlendi. Tasarımın mümkün olan en yüksek puanı almasıyla oy birliğiyle oylandı. İşlevsellik, uygulanabilir inşaat, erişilebilirlik, çevreye entegrasyon ve çevresel sürdürülebilirlik açısından yüksek puanlar aldı.

Madrid-Chamartín Clara Campoamor

Ancak eski olanın tümü yeni olarak değiştirilmiyor. Ekip istasyonun orijinal tonozlu çatılarını önceki ve gelecekteki yaşamının ayırt edici bir unsuru olarak korumanın gerekli olduğunu düşünüyordu. Binayı çevredeki parklarla kaynaştırmak için basamaklı teraslara ve balkonlara bağlı olarak, tasarımda görünümler vurgulanmış. 

Madrid-Chamartín Clara Campoamor

Ben van Berkel "Ana odak noktamız, mevcut istasyon kompleksini korumak ve geliştirmek ve çevresini dikkatli bir hızlı ve yavaş program karışımıyla etkinleştirmekti. Çalışma, yaşam, boş zaman ve öğrenme ile alanı yoğunlaştırırken ve gerçekten etkinleştirirken, son derece sürdürülebilir, geleceğe hazır bir kentsel merkez tasarlamak istedik. Yeni istasyon alanı şehrin bu bölümünü büyük ölçüde geliştirecek, yeni insan akışlarını çekecek ve Madrid'in bu bölgesindeki hayat kalitesini bir sonraki seviyeye taşıyacak." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)