Malzeme Bilgisi Üzerinde Görselleştirmenin Önemi

İnanılmaz aydınlatma, parlak yüzeyler, sağlıklı ağaçlar ve düzgün yerleştirilmiş insan figürleri, her zaman gerçekliği veya bağlamı temsil etmeyen, iyi ve geleneksel bir mimari imaj için mükemmel bir kit gibi görünmektedir. Görselleştirmeleri, müşterileri bir projenin değerine satmaya veya ikna etmeye hizmet eden, işgal edilmiş ve kullanımda olan gelecekteki binaların vizyonları olarak düşünmeye alışkınız. Peki ya işlenmiş görüntüler binanın bazı bölümlerinin yapımını, sistemlerini ve işleyişini anlamamıza da yardımcı olursa? Bu konuda hem güzel hem de açıklayıcı görüntüler geliştiren iki profesyonel size yol gösterebilir.

Malzeme ve Detay

Projenin bir bölümü veya planı anlamak adına, iki boyutlu çizimler genellikle inanılmaz derecede başarılıdır. Bu çizimler gerçekliğin soyutlamalarıdır; mekânın boyutları, materyalleri ve sistemleri de dahil olmak üzere bir projeyi anlamak için tüm yönleri yeterince iletebilirler. Ancak ayrıntılar söz konusu olduğunda, katmanların ve malzemelerin çeşitli kaplamaları, eğitimli gözler için bile tasarımın biraz kafa karıştırıcı görünmesine neden olabilir. Bizim için hala bilinmeyen ürünler ve sistemler için bu sorun daha da önemlidir. Bazı inşaat şirketleri bu zayıflığı fark ederek, inşaat ürünleri ve sistemlerinin özelliklerini daha açık bir şekilde açıklayan ayrıntılı ve işlenmiş kesimler geliştirmiştir.

Render ve Mimarlık

Görselleştirme ve Detay Çizimleri

Jason Yana Studios'tan Jason Yana, üç boyutlu görselleştirmeler, animasyonlu videolar ve 3B ayrıntıları kullanarak, yapı malzemeleri ve ürünlerle ilgili üreticilerinin satışlarını artırmalarına yardımcı oluyor. Bu çalışmanın arka planı büyüleyici: Yana, mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra 1990'larda Chicago'da çalışmaya başlıyor. O dönemlerde ürünler hakkında bilgi edinmenin tek yolu, genellikle grenli fotoğraflar ve ilham verici olmayan veya aşırı karmaşık iki boyutlu çizimlerle pazarlanan basılı medyaydı. 

Yana’in endüstrinin kataloglarda sunduğu korkunç grafik kaynaklarından duyduğu memnuniyetsizlik, onu o zamandan beri geliştirdiği yeni bir dil geliştirmeye itti. Yana, "Her şey, üç boyutlu detay dediğim şeyle başladı.” diyor. Bu yöntem ile yalnızca o zamanlar bitmiş binaların güzel görüntülerini yapmak için kullanılan fotogerçekçi görüntüyü kullandı. Daha sonra bu yöntemi inşaat detaylarını almak ve detayları kolayca anlaşılabilir ve güzel hale getirmek için uyguladı.

İngiltere'den serbest tasarımcı ve animatör olarak çalışan Steven Emerson, bazı inşaat şirketleri de dahil olmak üzere birçok marka ile çalıştı. Emerson:

“Herhangi bir binanın veya ürünün iç kısımlarını anlamak, bir ürünü belirtirken önemli özelliklerdir. Modelleme ve render bu alanda çok önemlidir, çünkü hayal etmekten ziyade görselleştirmeye yardımcı olurlar. Görselleştirmeler, görsel yöne ek olarak, gereksinimlere göre farklı özellikleri ve senaryoları test etmek ve simüle etmek için de kullanılabilirler.” diyor.

Render Detay Çizim

Her iki profesyonel de ilgili tüm taraflara inşaat sistemlerinin mümkün olan en iyi şekilde anlaşılmasını sağlayan görüntüler veya videolar geliştirmeye çalışmaktadır. Bir ısı yalıtımının bir duvara nasıl montajlandığı veya bir metal kiremitin çatı kerestesine nasıl tutturulduğu olsun, bu tür grafikler ortak iki boyutlu tasarımlarda elde edilemeyecek düzeyde ayrıntı getirir. Emerson:

“Eskiden mimar olarak işlerin nasıl bir araya gelip çalıştığının teknik yönleri hakkında ne kadar çok şey bilirsen o kadar güçlü olduğunu söyleyen bir öğretmenim vardı. Bu duvarlar arasında ve güzel kaplamaların arkasında ne olduğunu anlamak teşvik edicidir. Daha fazla bilgi ve inşaat sistemleri hakkında daha derin bir anlayış sadece projene katkıda bulunur. Daha güçlü ve daha verimli binalar, daha sorumlu binalar yaratmaya niyetli olsak da, bilgi her zaman güçtür ve bu amaçlar için bir araçtır."

Rhino ve Mimarlık Çizimleri
Detay Çizimi Örnekleri

Jason Yana, aynı fikirde olduğunu söylüyor:

Mimarlara güzel bir seçenek ve çirkin bir seçenek sunulursa, her zaman güzel olanı seçeceklerdir. Bu seçenek ise, genellikle binanın “bağırsaklarında” gizli kalan her şeyi içerir.”

Duvar Detayı Çizimleri
Duvar Detayı Çizimleri

Aynı mantık tasarımcılar için de kullanılabilir. Müşteriler ve inşaatçılar için üç boyutlu detaylar ve didaktik grafikler tasarlanırken, şantiyede ortaya çıkacak sorunların çoğu erken aşamalarda gözlemlenebilir ve çözülebilir.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)