Mantarlardan Yapılmış Asılı Enstalasyon

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Miselyumlar mantarların ağ benzeri canlı kök yapılarıdır. Çeşitli iklimlerde ve çevrelerde uyum sağlamalarına ve yaşamlarını sürdürmelerine olanak tanıyan eşsiz özelliklere sahipler. Farklı miselyum türleri onları farklı kullanımlar için en uygun hale getirebilecek eşsiz özelliklere sahip, buna bir örnek de canlı yapı malzemeleridir (LBM'ler). Özellikle yoğun miselyum ağlarına sahip türler olmak üzere son yıllarda miselyum bir LBM (canlı yapı malzemeleri) olarak yaygınlık kazanır. Bu nitelik onları inşaat veya heykel için uygun hale getirir. Miselyumun bir yapı malzemesi olarak kullanılmasının yakın zamandaki örneklerinden biri Studio Link Arc'ın Mushroom Brick Pyramids adlı enstalasyonu.

Enstalasyon 2022 Shenzhen Bienali'nde Kentsel Kozmolojiler adı altında yer aldı ve serginin teması olan "İnsan Macerasından Daha Fazlası" ile uyumlu. Proje miselyumun niteliklerini değerlendirmeyi, mimari ile canlı malzeme arasında bir ortak yaşam yaratmayı ve miselyumun mimarinin geleceğine nasıl ilham verebileceğini keşfetmeyi amaçlıyor.

Mushroom Brick Pyramids

Proje ters piramit formunda düzenlenmiş 400 asılı miselyum blokundan oluşuyor. Tasarım yaygın piramit formunu tersine çevirerek beklenmedik bir şekil oluşturur. Bu anlam dualitesini ve insan yapımı objeler ile doğanın karşılıklı ilişkisini simgeler. Sergi dönüştürülmüş bir bira fabrikasında olduğu için galeri alanları beton yapı iskeletinin arasında yer alır. Bu yapı enstalasyonu seyirciler için görsel olarak çerçeveler. Ayrıca tasarımcılar asılı şeklin altında bir havuz oluşturdu. Bu nemli bir mikro iklim oluşturur ve miselyum tuğlaların nemli havadan su buharı emmesini mümkün kılar.

Mushroom Brick Pyramids

Tasarımcılar miselyum tuğlaları üretmek için substrat olarak küspe, atık saman ve buğday kepeği kullandı. Miselyum da bunu büyüyebilmek için gıda olarak kullanır ve daha sonra kalıp içinde sertleşir.

Miselyum bağlarının yoğunluğu yüzünden ortaya çıkan bloklar sağlam ve hatta plastiktir, bu da doğru ortamda yetiştirildiklerinde başka formlara da dönüşebilecekleri anlamına gelir. Tuğlalar yerleştirildikten sonra miselyumun büyük bir kısmı etkisiz hale gelecek olsa da tasarım ekibi kurulum gerçekleştirildikten sonra gelişmeye devam etmesi için birkaç tuğla seçti.

Mushroom Brick Pyramids

Son olarak enstalasyon söküldükten sonra bloklar ayrışmaları için toprağa gömülebilir. Bloklar %100 doğal malzemelerden oluştuğu için doğaya zarar vermeden tamamen yok olacak.

Mushroom Brick Pyramids

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)